Ուրուգվայի նախագահը ազգային հեռուստատեսությամբ շեշտել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման անհրաժեշտությունը
Ուրուգվայի նախագահը ազգային հեռուստատեսությամբ շեշտել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային  ճանաչման անհրաժեշտությունը
ՄՈՆՏԵՎԻԴԵՈ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուրուգվայի նախագահ Խոսե Մուխիկան երկրի ազգային ռադիոյով եւ հեռուստատեսությամբ Հոլոքոստի զոհերի հիշատակին նվիրված իր ելույթում խոսել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության մասին եւ կարեւորել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, Ուրուգվայի նախագահը մասնավորապես ասել է:
«Մենք մեր աջակցությունն ենք հայտնում հրեա ժողովրդին: Նրանք մեր ազգի կարեւորագույն մասերից են: Մենք չպետք է մոռանանք նաեւ Հայ ժողովրդի դեմ իրագործված ցեղասպանությունը: Ուրուգվայը պնդում է, որ պատշաճ հարգանք ու հանդուրժողականություն պետք է լինի մարդկության դեմ գործած բոլոր հանցանքների համար»,- ասել է Մուխիկան` հավելելով, որ միայն խիստ եւ ուժեղ կրթությունը, եւ հանդուրժողականությանն ուղղված թրեյնինգները կարող են դառնալ աշխարհում խաղաղ գոյակցության երաշխավորը:
Նախորդ շաբաթ ՈւրուգվայինախագահԽոսեՄուխիկանհանդիպելէրՈւրուգվայիհայհամայնքիանդամներին: Մուխիկան, ընդառաջելովհայհամայնքիխնդրանքին, համաձայնելէիրբարձրհովանավորությունըՀայոցցեղասպանության100-րդտարելիցիկապակցությամբՈւրուգվայումտեղիունենալիքձեռնարկներին:
«Գիտեմ, որթուրքերըկնեղանան, սակայնհամոզվածեմ, որՑեղասպանությունէտեղիունեցել, ևեթեկարողեմօգտակարլինել՝սիրովհամաձայնեմընդունելայդառաջարկը: Թուրքերըպետքէսովորենհամբերությունունենալ, աշխարհում, պետքէլինիբազմակարծություն, եւմենքպետքէհարգենքայն, այլապեսհնարավորչիլինիապրել»,- ասելէնա` հավելելով, որնվազագույնը, որպետքէանիթուրքականպետությունը, ինքնաքննադատությանքաջությունունենալնէ՝ընդունելուկատարվածբարբարոսություններ:
ԽոսեՄուխիկայիպաշտոնավարմանօրոքՀայաստանիեւՈւրուգվայիհարաբերություններնէլավելիամրապնդվեցին, միշարքոլորտներումերկկողմհամագործակցություննավելիխորացավ: ԵրկկողմհարաբերություններիննպաստեցնաեւՀՀնախագահՍերժՍարգսյանի2014թ. հուլիսինկատարածայցըՈւրուգվայ:
2014-իդեկտեմբերինանցկացվածընտրություններումՈւրուգվայինախագահէընտրվելՏաբարեՎասկեսը, որըպետությանղեկավարիպաշտոնումԽոսեՄուխիկայինկփոխարինիայստարվամարտի1-ից:

Президент Уругвая выступил по национальному телевидению о необходимости международного признания Геноцида армян
В декабре 2014 года президентом Уругвая был избран Табаре Васкес, который сменит Мухику 1-го марта 2015 года. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на сайт PrensaArmenia.com.ar, президент Уругвая, в частности, сказал:
«Мы выражаем нашу солидарность еврейскому народу. Они – одна из важных составляюших нашей нации. Но мы не должны забывать и Геноцид, осуществленный против армянского народа. Уругвай утверждает, что все случаи преступлений против человечества должны получить достойную оценку и неприятие»,- сказал Мухика, добавив, что реальной гарантией мирного сосуществования во всем мире могут стать образование и трейнинги по толерантности.
На прошлой неделе президент Уругвая Хосе Мухика встречался с представителями армянской общины Уругвая. Идя навстречу пожеланиям общины, Хосе Мухика согласился оказать свое высокое покровительство всем начинаниям по отмечанию 100-летия Геноцида армянв Уругвае.
«Знаю, что турки обидятся, однако я уверен, что Геноцид был, и я принимаю это предложение, если могу оказаться полезен. Турки должны научиться терпению, должно быть инакомыслие, мы должны его уважать»,- сказал он, добавив, что турецкое правительство должно иметь храбрость и проявить самокритику, приняв факты произошедшего варварства.
В годы президентства Мухики армяно-уругвайские связи окрепли, сотрудничество углубилось; было принято решение о строительстве Музея геноцида в Монтевидео. В июле состоялся визит Сержа Саргсяна в Уругвай.
В декабре 2014 года президентом Уругвая был избран Табаре Васкес, который сменит Мухику 1-го марта 2015 года.