Վարդան Պետրոսյանը դատապարտվեց 5 տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցած ավտովթարի գործում մեղավոր ճանաչեց դերասան Վարդան Պետրոսյանին` նրան դատապարտելով 5 տարվա ազատազրկման` 2 տարով զրկելով տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնի դարձավ հունվարի 29-ին Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանի կայացրած վճռից։
Կալանավորումը հաշվվելու է 2013 թվականի նոյեմբերի 6-ից` դատավճիռը ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Տուժող կողմի` ընդդեմ Վարդան Պետրոսյանի ներկայացրած վնասների հատուցման վերաբերյալ քաղհայցերը թողնվել են առանց քննման:
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում հունվարի 16-ին տեղի ունեցած նիստին դատախազ Արթուր Սարգսյանը հանդես էր եկել մեղադրական ճառով և պահանջել Վարդան Պետրոսյանին դատապարտել 6 տարի 6 ամիս ազատազրկման:
Վարդան Պետրոսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242 հոդվածի երրորդ մասի հատկանիշներով(ճանապարհային երթևեկության կամ տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու կամ ավելի մարդու մահ)մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանում, որ 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին, ժամը 22:10-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երեւան վարելիս «ԲՄՎ-320» մակնիշի մեքենան և հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի երկրորդ կմ հատվածին, իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից, թույլ է տվել ՃԵԿ-ի խախտում, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «ՎԱԶ21214» մակնիշի մեքենայի հետնամասին, ինչի հետևանքով «ՎԱԶ-21214» մակնիշի մեքենայի ուղևորներ Էդվարդ և Էդգար Հակոբյանները մահացել են, իսկ ուղեւորներ Տաթեւիկ Հակոբյանը, Հայկ Հակոբյանը, էմմա Հակոբյանը, ինչպես նաև վարորդ Արթուր Հակոբյանն ստացել են վնասվածքներ:
Դատավարության ընթացքում տուժող կողմը պնդում էր, որ Վարդան Պետրոսյանը վթարի պահին եղել է ալկոհոլի ազդեցության տակ և այդ պատճառով է գերազանցել է թույլատրելի արագությունը։ Վարդան Պետրոսյանը, հերքելով այդ վարկածը, փորձում էր ապացուցել, որ տուժող կողմի մեքենան կայանած է եղել ոչ թե ճանապարհի հողածածկ կողնակին, այլ երթևեկելի գոտում։

Суд признал виновным актера Вардана Петросяна в ДТП, приговорив его к 5 годам лишения свободы
Суд общей юрисдикции Котайкской области Армении признал виновным актера Вардана Петросяна в ДТП, приговорив его к 5 годам лишения свободы, а также лишив правом водить транспортные средства на 2 года. Как сообщает Арменпресс, решение 29 января огласил судья Вагинак Мкртчян.
Началом срока отбывания наказания назначено 6 ноября 2013 года.
Напомним, что Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что 20 октября 2013 года он вел личный автомобиль марки «BMW-320» по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности, и при вождении пользовался мобильной связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем. Таким образом, согласно обвинению, он допустил действия, противоречащие пп. 65 и 66 ПДД, а также п. 3 ст. 23, п.7 ст.24 Закона Армении «Об обеспечении безопасности дорожного движения» и создал аварийную ситуацию на дороге, в результате чего съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть находившегося на земляном покрытии автомобиля «ВАЗ-21214».
В результате столкновения он причинил смерть по неосторожности пассажирам автомобиля марки «Нива» – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну, тяжкий, опасный для жизни человека, вред здоровью Татевик Артуровне Акопян, а здоровью Эммы Айковны Акопян, а также водителю Артуру Мартиросовичу Акопяну – средний вред с длительным расстройством состояния здоровья.
Вардану Петросяну было предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.3 ст.242 Уголовного кодекса Армении (Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек; наказывается лишением свободы на срок от четырех до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет)