Գյումրին վերջին հրաժեշտն է տալիս Սերյոժա Ավետիսյանին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հազարավոր գյումրեցիներ հավաքվել են Գյումրիի Սուրբ Նշան եկեղեցու մոտ վերջին հրաժեշտը տալու վեց ամսական Սերյոժա Ավետիսյանին: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ, փոքրիկի հուղարկավորությանը ներկա են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովն ու Հերմինե Նաղդալյանը, բազմաթիվ պատգամավորներ, հասարակական եւ մշակութային գործիչներ: Փոքրիկի հուղարկավորությունը կկայանա «Շիրակ» գերեզմանատանը` հարազատների կողքին:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00-ի սահմաններում, նրանց մահը վրա է հասել հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ է մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն: Նշանակվել են դատաբժշկական, դատատոքսիկոքիմիական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Կասկածյալին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս եւ հանձնել 102-րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը: Պերմյակովը խոստովանել է մեղքը:
ՀՀ եւ ՌԴ քննչական կոմիտեների նախագահներն աշխատանքային քննարկումների արդյունքում համաձայնություն են ձեռք բերել՝ հունվարի 12-ին Գյումրիում Ավետիսյանների ընտանիքի 7 անդամների սպանության գործի քննության շրջանակներում իրականացնել համատեղ եւ փոխհամագործակցված գործողություններ` քրեական գործի քննության համակողմանիությունը եւ լիարժեք բացահայտումն ապահովելու ուղղությամբ: Աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով համաձայնություն է ձեռք բերվել ստեղծել համակարգող մարմին:

GYUMRI, JANUARY 21, ARMENPRESS: Thousands of Gyumri people gathered at the Saint Nshan Church in the second largest city of Armenia to bid the last farewell to the 6-month-old Seryozha Avetisyan. Armenpress correspondent reports that the funeral ceremony of the child was attended by the Vice Presidents of the National Assembly of the Republic of Armenia Eduard Sharmazanov and Hermine Naghdalyan, many deputies, public and cultural figures. The burial service of Seryozha Avetisyan will be held at Shirak Cemetery, next to his relatives.
Earlier it was reported that the Head of the Russia’s Investigative Committee Alexander Bastrykin and the Head of the Investigative Committee of the Republic of Armenia Aghvan Hovsepyan agreed to jointly investigate the murder of the seven members of one family in Gyumri, the accused of which is a Russian serviceman. Alexander Bastrykin and Aghvan Hovsepyan agreed to jointly cooperate in the criminal case and to carry out comprehensive, thorough and impartial investigation, which was initiated by the two countries.
The six members of the Avetisyan family were shot and killed in Gyumri at around 6 a.m. on January 12, 2015. The only survivor was 6-month old Seryozha Avetisyan, who was transferred to a hospital with injuries caused by a cutting and piercing tool. The child’s health condition became worse on January 19. There was severe renal insufficiency and cardiac insufficiency, and doctors weren’t able to save his life. Soldier of the 102ndRussian military base stationed in Gyumri, Valery Permyakov is charged with killing the members of the Avetisyan family and causing numerous injuries to little Seryozha. Russian border guards found him when he was trying to cross the Armenian-Turkish border and handed him over to the commanders of the 102ndRussian military base. Permyakov has confessed his crime.