Գալիպոլին որպես լակմուսի թուղթ
100 օր անց, երբ ապրիլի 24-ին հայ ժողովուրդը ոգեկոչելու է դարի հանցագործություններից մեկի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, այդ ոճիրն իրականացրած պետությունը տոնախմբություն է կազմակերպելու: Իհարկե, այդ խորհրդանշական օրը այդ պետության ղեկավարության համար երբեք էլ չի եղել ուրիշի ցավը հասկանալու, պատմությունը վերագնահատելու կամ ապաշխարության առիթ: Այս անգամ, սակայն, նրանք տոնելու են անթաքույց ու պաշտոնապես՝ առանց ավելորդ ձևականությունների: Եթե դա այդպես չէ, ինչպե՞ս բացատրել հանգամանքը, որ տասնամյակներ շարունակ մարտի 18-ին նշված Գալիպոլիի (Չանակկալե) ճակատամարտի հիշատակման օրը թուրքական տոնացույցում տեղափոխվել է ապրիլի 24: Սակայն սա էլ հարցերի հարցը չէ…
Այլևս իրողություն է, որ ժամանակակից Թուրքիան ոչ միայն հերքում է Հայոց ցեղասպանությունը, այլև Գալիպոլիի ճակատամարտի օրը հիշատակելու արդարացմամբ հայերի ցավը դարձնում է տոնակատարությունների առիթ: Սրա համեմատ ժխտողականությունը թվում է պարզունակ մի խաղ: Այն, որ Թուրքիայի կառավարող վերնախավը բոլոր հնարավոր էպատաժային քայլերն անելու էր Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ, նորություն չէր հայ-թուրքական հարաբերություններից փոքրիշատե գլուխ հանող յուրաքանչյուր մարդու համար: Ցավոք, բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ սա կարող է լինել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից առաջ Անկարայի նորանոր սադրանքների սկիզբը:
Անշուշտ, առավել աներևակայելի էր Էրդողանի հաջորդ քայլը՝ ի թիվս այլ պետությունների ղեկավարների, նա հրավեր ուղարկեց Հայաստանի նախագահին և Երևանից ստացավ զուսպ ու արժանապատիվ, իր մեկուկես միլիոն զավակների սպանդը սգացող, սակայն դեպի ապագա միտված պետության պատասխան: Գալիպոլի գնալու աշխարհի ավելի քան 100 պետությունների առաջնորդներին ուղարկված Էրդողանի հրավերն այլևս լակմուսի թուղթ է և արժեքային ընկալումների յուրատեսակ չափիչ:
Թուրքական պետության համար այս հայտարարությունը նախորդ ապրիլին հայ ժողովրդին առաջարկվող կիսաբերան ցավակցություններ կապկող կոչերի զրոյացումն ու ավարտն է, դիտորդի դիրքերից հանդես եկողների համար՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև փարիսեցիական հավասարության նշանը հանելու հնարավորություն, իսկ մեզ համար՝ Հոմերոսի տողերում ամփոփված այն ճշմարտության ապացույցը, որ գայլերն ու գառները դժվար թե դառնան սրտակից բարեկամներ:
Չանակկալե վերանվանված հունական Գալիպոլիից ոչ հեռու լեգենդար Տրոյայի ավերակներն են: Եվ այդ պատերը տեսել են անտիկ պոեզիայի ոգեշնչման աղբյուր դարձած պատերազմ, որում պարտության պատճառը տոնախմբություն կազմակերպելու համար անառիկ քաղաքի պարիսպներից ներս տարված նվերն էր: Աքեացիների ծուղակը՝ փայտե ձին, որի մեջ թաքնվել էին թշնամու զինվորները, կործանեց Տրոյան և, Վիրգիլիոսի բառերով, դարձավ նախազգուշացում. «Վախեցեք նվերներ բերող դանայացիներից»...
Այժմ ձին Էրդողանի հրավերն է, իսկ ծպտյալ զինվորները՝ մարդկության դեմ գործած հանցանքների ժխտումը խրախուսող այն արժեքային հենքը, որի վրա կառուցված է Թուրքիայի նախագահի կանչը: Ի դեպ, զինվորների մասին... Գալիպոլիի ճակատամարտը տանուլ տալու վտանգը հաղթահարող Օսմանյան կայսրությունը մարտի 18-ից շաբաթներ անց ձեռնամուխ եղավ հայության ամբողջական ոչնչացման ծրագրին:
Էրդողանը հայտարարում է, որ Գալիպոլիի ճակատամարտին մասնակցել են նաև հայերը: Այս պատմական իրողությունը հայտնի է շատերին, սակայն Օսմանյան բանակի հայ զինվորներին հիշելու համար նա սխալ թիրախ է ընտրել նաև այս դեպքում: Չգիտեմ, թե պատմությանը քանի դեպք է հայտնի, երբ պետությունը կազմակերպված ու զանգվածային կերպով ոչնչացնում է իր իսկ բանակում ծառայող զինվորականներին՝ ելնելով բացառապես նրանց ազգային պատկանելությունից, սակայն այն, որ Օսմանյան բանակը իր շարքերում ծառայող հայ զինվորականների գերեզմանը դարձավ, գիտեմ ոչ միայն ես, այլև նույն այդ բանակի պատմությունն ուսումնասիրող իմ բազմաթիվ գործընկերներ: 1914թ. թուրքական բանակ զորակոչված հայերը փուլ առ փուլ զինաթափվեցին և ուղարկվեցին աշխատանքային գումարտակներ, որտեղ էլ դաժանաբար սպանվեցին: Անգամ թուրքական արխիվներն են վկայում, որ պատերազմի ավարտին այդ բանակի տասնյակ հազարավոր հայ զինակոչիկներից ողջ էին մնացել մի քանի հարյուրը:
Հայ զինվորականության ոչնչացումը Հայոց ցեղասպանության փուլերից էր, միջոց, որով հայությանը զրկում էին անգամ ինքնապաշտպանվելու հնարավորությունից: Ապրիլի 24-ին հայ մտավորականների, ինչպես նաև անպաշտպան մնացած կանանց, երեխաների և ծերերի զանգվածային սպանդը հաջորդեց հենց զինվորականության ոչնչացմանը: Այս հանցագործությունն է, որ Անկարան չի ցանկանում ընդունել, այս հանցանքի օրն է, որ, թաքնվելով Գալիպոլիի ճակատամարտի և զինվորականության հիշատակի թիկունքում, ցանկանում է տոնել ՝ անցնելով հայ ժողովրդի հիշողության ոչնչացման առավել մասշտաբյին փորձին: Չգիտեմ, արդյո՞ք այն մարդիկ, ովքեր կգնան Գալիպոլի ( և այդպիսիք կարող են լինել, քանի որ մանրակրկիտ հաշվարկած այս ծուղակը պատրաստվել է առնվազն Բրիտանիայի, Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի ներկայացուցիչներին ժխտողականության մաս դարձնելու ցանկությամբ), հիշելու են, որ հարևան երկրում հենց այդ ժամերին թուրքական կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրն է, թե ոչ, բայց այն հազարավորները, ովքեր նույն օրը լինելու են Երևանում, կատարելու են գիտակցված ընտրություն հանուն ապագայի, հանուն մարդու իրավունքների և հանուն հետագա նոր ցեղասպանությունների բացառման:
Ապրիլի 24-ին Ծիծեռնակաբերդի բարձունքը դառնալու է հենց այդ մարդկանց մագնիսական ձգողության կենտրոնը: Իսկ Գալիպոլիի ծուղակից խուսափելը շատերի համար դառնալու է լակմուսի թուղթ, որի վրա ամեն ինչ երևալու է պարզ, առանց ավելորդ պաճուճանքների...

Галлиполи, как лакмусовая бумажка
Через 100 дней, 24 апреля, когда армянский народ будет воздавать дань памяти жертвам одного из самых чудовищных преступлений прошлого века - Геноцида армян, государство, осуществившее это злодеяние, собирается проводить праздничные мероприятия.
Конечно, этот символический день никогда не был для руководства Турции днем осознания чужой боли и сострадания, поводом для переосмысления истории или покаяния. В этом году, однако, они будут праздновать открыто и официально, без каких-либо лишних показных формальностей. Если это не так, то как объяснить то обстоятельство, что десятилетиями день битвы при Галлиполи (Чанаккале) в турецком календаре значился 18 марта, а сегодня его перенесли на 24 апреля? Однако это еще не все…
Теперь уже стало бесспорным, что Турция не только отрицает Геноцид армян, но и, словно издеваясь, организовывает в день поминовения жертв Геноцида торжества по случаю Галлиполийской битвы. По сравнению с этим, отрицание Геноцида уже кажется детской игрой. То, что правящая элита Турции в преддверии 100-летия Геноцида армян пойдет на любой эпатажный шаг, было прогнозируемым для любого, мало-мальски разбирающегося в армяно-турецких отношениях человека. К сожалению, есть все основания предполагать, что это может стать началом новых провокаций Анкары в преддверии 100-летия Геноцида.
Приглашение Эрдогана участвовать в торжествах по случаю битвы при Галлиполи, разосланное им руководителям более 100 государств, отныне стало лакмусовой бумажкой и своеобразным эталоном ценностного восприятия. Верхом же кощунства стало то, что Эрдоган пригласил на праздник, в числе глав других государств, президента Армении. Из Еревана поступил сдержанный и достойный ответ, скорбящего по истреблению полутора миллионов своих сыновей, но смотрящего в будущее государства.
Это приглашение турецкого правительства – обнуление и конец имитирующих соболезнование армянскому народу заявлений, сделанных вполголоса в апреле прошлого года; для сторонних наблюдателей – это исключение возможности фарисейского уравнивания армян и турок, а для нас – доказательство правды, заключенной в словах Гомера о том, что “ Волки иагнцы немогут дружить с согласием сердца”.
Неподалеку от греческого Галлиполи, переименованного турками в Чанаккале, находятся развалины легендарной Трои. Эти стены видели войну, ставшую источником вдохновения для античной поэзии; причиной поражения в этой войне стал подарок, занесенный в неприступную крепость по случаю празднеств. Ахейская ловушка – деревянный конь, в которой спрятались вражеские воины, сокрушила Трою, и слова Виргилия «Бойся данайцев, дары приносящих» (Timeo danaos et dona ferentes), стали предупреждением...
Сегодня этот конь - приглашение Эрдогана, а затаившиеся воины – та ценностная система, поощряющая отрицание преступления против человечества, на которую и опирается президент Турции. К слову, о воинах… спустя несколько недель после 18 марта, Османская империя, преодолевшая опасность поражения в битве при Галлиполи, приступила к массовому уничтожению армянства.
Эрдоган заявляет, что в галлиполийской битве участвовали и армяне. Этот исторический факт известен многим, но для упоминания армянских бойцов Османской армии он ошибся с темой и на этот раз. Затрудняюсь назвать, сколько случаев известно истории, когда государство организованно и тотально уничтожает военнослужащих собственной армии, исходя исключительно из их национальной принадлежности. Но о том, что Османская армия стала могилой служащих в ее рядах армян, известно не только мне, но и многим коллегам, изучающим историю этой армии.
В 1914 г. армяне, призванные в турецкую армию, были поэтапно обезоружены и отправлены в стройбаты, где и были жестоко убиты. Даже турецкие архивы свидетельствуют о том, что, из десятков тысяч призванных в турецкую армию армян, к 1918 году в живых остались лишь несколько сотен.
Уничтожение военнослужащих-армян было одним из этапов Геноцида, средством, которым армянство лишалось малейшей возможности для самозащиты. За уничтожением военнослужащих последовал арест и убийство не только представителей армянской интеллигенции, но и массовое уничтожение беззащитных женщин, детей и стариков. Это зверское преступление Анкара никак не хочет признать, и именно этот день она собирается праздновать, спрятавшись за победой при Галлиполи и памятью павших, тем самым предприняв самую масштабную попытку стереть историческую память армянского народа.
Не знаю, вспомнят ли те, кто поедет на праздник в Галлиполи (а такие найдутся, поскольку эта тщательно продуманная ловушка имеет целью сделать участниками отрицания Геноцида армян хотя бы представителей Великобритании, Австралии и Новой Зеландии), что в эти самые минуты в соседнем государстве поминают жертв кровавой бойни, учиненной турецкой империей. Не знаю… но те тысячи и тысячи, которые соберутся в Ереване, сделают осознанный выбор во имя будущего, во имя прав человека, во имя предотвращения будущих геноцидов.
24 апреля холм Цицернакаберд станет центром притяжения именно этих людей. А избежание галлиполийской ловушки - для многих лакмусовой бумажкой, на которой все проявится без прикрас.