Սերժ Սարգսյանը և Ջեյմս Ապատուրայն ընդգծել են Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների բնականոն զարգացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունները զարգանում են բնականոն, և երկուստեք առկա է ձևավորված քաղաքական արդյունավետ երկխոսությունն ու գործընկերության բոլոր բնագավառներում համագործակցությունը շարունակելու և խորացնելու ցանկություն:
Հանդիպման սկզբում Ջեյմս Ապատուրայը երախտագիտություն է հայտնել Կոսովոյում և Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած խաղաղության հաստատման գործողություններին Հայաստանի մասնակցության և մինչ այժմ ունեցած ներդրման համար՝ ընդգծելով, որ ինչպես Դաշինքի, այնպես էլ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող գործողություններին, խաղաղապահ բրիգադի կարողությունների ընդլայնմանը Հայաստանի մասնակցությունը ևս մեկ անգամ հաստատում է միջազգային խաղաղության ու կայունության հաստատմանն աջակցելու և գործընկերությունը զարգացնելու Հայաստանի պատրաստակամությունը:
Դաշինքի հետ հետագա համագործակցության խորացման առումով երկուստեք կարևորվել է Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 2014-2016թթ. նորացված ծրագիրը:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահը և ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանի խնդիրներին, ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և առկա մտահոգություններին, միջազգային արդի մարտահրավերներին ու դրանց դիմակայման ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին:

Президент Армении и спецпредставитель генсека НАТО обсудили вопросы развития сотрудничества
Президент Армении Серж Саргсян 15 января принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Джеймса Аппатурая.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Стороны с удовлетворением отметили, что отношения между Арменией и НАТО развиваются в нормальном русле, налажен эффективный политический диалог и партнерство во всех сферах, есть желание продолжить и углублять сотрудничество.
В начале встречи Джеймс Аппатурай выразил признательность за участие Армении в миротворческих миссиях НАТО в Косово и Афганистане, за вклад республики в операции, проводимые под эгидой Североатлантического альянса и ООН, что, по его словам, в очередной раз свидетельствует о готовности страны содействовать установлению мира и стабильности на международной арене и развивать партнерские отношения.
Стороны придали важность реализации обновленной Программы действий индивидуального сотрудничества (IPAP) на 2014-2016 годы с точки зрения дальнейшего углубления сотрудничества.
В ходе встречи Серж Саргсян и Джеймс Аппатурай также обсудили региональные проблемы, вопросы мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, актуальные международные вызовы и мероприятия по их противостоянию.