Երգչուհի Սառա Բրայթմանը ձեռնամուխ Է եղել Միջազգային տիեզերակայան թռիչքի նախապատրաստմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի հայտնի երգչուհի Սառա Բրայթմանը ձեռնամուխ Է եղել դեպի Միջազգային տեզերակայան (ՄՏԿ) տասնօրյա թռիչքի նախապատրաստմանը, որը նշանակված Է 2015 թվականի հոկտեմբերի 4-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Գագարինի անվան Տիեզերագնացների պատրաստման կենտրոնի (ՏՊԿ) մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:
«Սառա Բրայթմանը ժամանել Է Աստղային ավան եւ ձեռնամուխ Է եղել թռիչքի նախապատրաստմանը»,-ասել Է նա: Երգչուհու կրկնորդը լինելու Է Ճապոնիայի քաղաքացի Սատոշի Տակամացուն: Բացառված չԷ, որ հենց նա կդառնա Բրայթմանից հետո հաջորդ տիեզերական զբոսաշրջիկը. Դեպի ՄՏԿ Տակամացուի թռիչքը կարող Է տեղի կունենալ 2017-2018 թվականներին:
Եթե Բրայթմանի պլաններն իրականանան, ապա նա կդառնա ութերորդ «տիեզերական զբոսաշրջիկը», որն այցելել Է ՄՏԿ: Առաջին «տիեզերական զբոսաշրջիկը» եղել Է ամերիկացի Դենիս Տիտոն, որը տիեզերք Է ուղեւորվել 2001 թվականին:

Певица Сара Брайтман приступила в России к подготовке к полёту на МКС
Известная британская певица Сара Брайтман приступает кподготовке кдесятидневному полёту наМеждународную космическую станцию (МКС), который намечен на4 октября 2015 года, как передает Арменпресс, об этомсообщила РИА Новости представитель пресс-службы Центра подготовки космонавтов (ЦПК) имени Гагарина.
"Сара Брайтман приехала вЗвёздный городок иприступает кподготовке кполёту",— сказала представитель ЦПК.
Дублёром певицы определён гражданин Японии Сатоши Такамацу. Не исключено, что именно он станет следующим после Брайтман космическим туристом: полёт Такамацу наМКС может состояться в2017-2018 году.
Если планы Брайтман реализуются, она станет восьмым "космическим туристом", посетившим МКС. Первым космическим туристом стал американец Дэннис Тито, который отправился вкосмос в2001 году.