Հայաստանում հարուցված քրգործով Պերմյակովի դեմ խափանման միջոց դեռ չի ընտրվել, սակայն ռուսական կողմն արդեն կալանավորել է նրան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄՆՊՐԵՍ: Գյումրիում հունվարի 12-ին կատարված սպանության մեջ մեղադրվող Վալերի Պերմյակովի դեմ որևէ խափանման միջոց նշանակելու հարցը կորոշվի քննչական գործողությունների անցկացումից հետո: Այս մասին Գյումրիում անցկացվող մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը: Նա նշեց, որ խափանման միջոցի ընտրությունը ենթադրում է որոշակի ընթացակարգ և ժամանակ է պահանջում: «Մենք Պերմյակովին որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշում ենք կայացրել, և վերջինիս կառաջադրվի համապատասխան մեղադրանք: Իսկ թե խափանման միջոցի անհրաժեշտություն կլինի, թե ոչ, կամ ինչ խափանման միջոց կընտրվի, պարզ կդառնա քննչական գործողություններից հետո: Այսօր մեր քննիչները մեղադրանք են առաջադրելու, որից հետո համապարասխան ընթացակարգերով կորոշվի խափանման միջոցը»,- ասաց Կոստանյանը: Այս պահին Գյումրիում է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վահագն Հարությունյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ՀՀ գլխավոր դատախազը խոսեց նաև մեղադրյալի հանդեպ պատժի կիրառման մասին: Կոստանյանն ընդգծեց, որ դա այլ ընթացակարգ է և կարգավորվում է միջազգային իրավունքի այլ դրույթներով: «Այսինքն` պատիժ կրելու համար քաղաքացիության երկրին հանձնելու հանգամանքը այլ ընթացակարգով է կարգավորվում: Երբ հասնենք այդ փուլին, կխոսենք այդ մասին: Պատժի նշանակման և կրման ամբողջ գործընթացը դեռ առջևում է: ՌԴ օրենսդրությամբ որպես պատիժ կա նաև գնդակահարությունը, սակայն նման պատժի ընտրությունը կքննարկվի ՌԴ իրավապահ մարմինների հետ»,- ասաց Գլխավոր դատախազությունը:
Ռուսական կողմը հունվարի 15-ի գիշերը մեղադրանք է առաջադրել Պերմյակովի նկատմամբ՝ զենքով դասալքության և սպանության համար. նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրել կալանավորումը:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, ժամը 06:00-ի սահմաններում, իսկ նրանց մահը վրա է հասել հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ է մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն: Նշանակվել են դատաբժշկական, դատատոքսիկոքիմիական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը մեկնել է Գյումրի` տեղում քաղաքացիներին ներկայացնելու Վալերի Պերմյակովի դեմ հարուցված քրեական գործի մանրամասները և քննության անցկացման ընթացակարգերը: Ավելի վաղ` հունվարի 15-ին, գյումրեցիները բողոքի երթ էին կազմակերպել, որի նպատակը հունվարի 12-ին Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամներին դաժանաբար սպանելու մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովին Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հանձնելու պահանջը լսելի դարձնելն էր: Երթի մասնակիցները հետզհետե տեղափոխվել էին ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի մոտ, որտեղ ցուցարարներին էր հանդիպել Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանը: Դատախազի հետ զրույցից հետո ցուցարարները որոշել էին, որ հավաքվելու են հունվարի 15-ին, ժամը 17:00-ին՝ իրենց պահանջի պատասխանըդատախազությունից ստանալու համար:

Russian side arrested Permyakov
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS: Punishment issue against Valery Permyakov, accused of killing six members of one family in Gyumri on January 12, will be decided after the completion of the investigative actions. The General Prosecutor of the Republic of Armenia Gevorg Kostanyan stated about it at the press conference, held in Gyumri. He stated that the choice of the punishment requires a certain procedure and some time.
“We have decided to involve Permyakov as an accused and a corresponding accusation will be brought to him. And if there is a necessity to file punishment or not or what kind of punishment to choose, will be clear after the investigative actions. Today our investigators will submit accusation, after which the punishment will be decided in accordance with the corresponding procedure”, - said Kostanyan, Armenpress reports.
Earlier it was reported that in the framework of the criminal case, filed against Valery Permyakov, who is accused of killing 6 members of one family in Gyumri on January 12, the investigative body of Armenia will conduct all the corresponding actions.“We have not yet questioned the abovementioned person and today our investigators will question him. I do not know and cannot comment on what testimonies he gave by the Russian legislation in the framework of the filed criminal case”, - stated the General Prosecutor of the Republic of Armenia Gevorg Kostanyan at the press conference, held in Gyumri, Armenpress reports.
Kostanyan assured that all the items, related to the criminal case, are under the jurisdiction of the Armenia’s law enforcement bodies, who will conduct their expertise.“The examination will be assigned by the investigator of the Armenia’s Investigative Committee at the expertise centers of Armenia in accordance with the law. Independent from what actions are being carried out by the Russian side, we continue the investigative actions. Examination will be conducted as well in the territory of the Russian military base #102 in Gyumri. We do not exclude that during the investigation facts will be revealed, based on which the accusation will be changed or supplemented”, - said the General Prosecutor of the Republic of Armenia Gevorg Kostanyan.