Ռուսական բազայի մոտ հավաքված գյումրեցիները պայմանավորվեցին մեկ օր սպասել դատախազության պատասխանին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրեցիների նախաձեռնած բողոքի երթը, որը տեղափոխվել էր ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի մոտ խաղաղ ավարտ է ունցել: Ռուսական ռազմաբազայի մոտ երթի մասնակիցներին մոտեցավ Շիրակի մարզի դատախազ Րաֆֆի Ասլանյանը, ով հորդորեց քաղաքացիներին միասին շարժվել դեպի մարզային դատախազության շենք: Նա նշեց, որ Պերմյակովն արդեն որպես մեղադրյալ ներգրավվել է քրեական գործում. «Սա նշանակում է, որ մենք իրականացնում ենք մեր նախաքննությունն, անկախ նրանից, թե ում մոտ է նա գտնվում»: Ասլանյանն առաջարկեց շարժվել մարզային դատախազության շենքի մոտ և քննարկել խնդիրն այնտեղ: Այնուհետև նա հեռախոսակապ հաստատեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի հետ և երթի մասնակիցներին փոխանցեց գլխավոր դատախազի խոսքերը: «Այսօր երեկոյան տեղի են ունենալու խորհրդակցություններ, որոնք վաղն առավոտյան նույնպես շարունակվելու են։ Խորհրդակցությունների ավարտից կլինի հայտարարություն, թե ինչ է կատարվելու նշված քրեական գործով»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փոխանցել է Ասլանյանը: Շիրակի մարզի դատախազը վստահեցրեց, որ Ավետիսյանների ընտանիքի հունվարի 12-ին տեղի ունեցածսպանության քրեական գործի քննությունն ընթանում է, և որ բոլոր մեղավորները պատժվելու են:
Նա առաջարկեց երկու օրից հանդիպել դատախազության մոտ, սակայն հավաքվածները չհամաձայնեցին` պահանջելով, որ Պերմյակովը հանձնվի հայ իրավապահներին: Լրագրող Լևոն Բարսեղյանը հնչեցրեց հավաքվածների դիրքորոշումն առ այն, որ ցուցարարները հավաքվելու են հունվարի 15-ին, ժամը 17:00-ին՝ իրենց պահանջի պատասխանըդատախազությունից ստանալու համար. «Սպասում ենք, որ թաղումից հետո դատախազությունը պատասխանի, որ ռազմաբազայից դուրս տեղի ունեցած հանցագործությունը պետք է դատվի Հայաստանում»,- ամփոփեց Բարսեղյանը: Այնուհետև հավաքվածները հեռացան ռուսական ռազմաբազայի մուտքի մոտից:
Գյումրիում հունվարի 14-ին անցկացվել է ինքնաբուխ ու խաղաղ ավտոերթ, որի նպատակը հունվարի 12-ին Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամներին դաժանաբար սպանելու մեջ մեղադրվող ռուս զինծառայող Վալերի Պերմյակովին Հայաստանի իրավապահ մարմիններին հանձնելու պահանջը լսելի դարձնելն էր:
Ավետիսյանների ընտանիքի 6 անդամների սպանությունը տեղի է ունեցել 2015 թվականի հունվարի 12-ին՝ վաղ առավոտյան, հրազենային վնասվածքներից։ Ավետիսյանների ընտանիքից ողջ է մնացել 6 ամսական փոքրիկը՝ Սերյոժա Արմենի Ավետիսյանը, ով կտրող-ծակող գործիքից ստացած վնասվածքներով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն: Նշանակվել են դատաբժշկական, դատատոքսիկոքիմիական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ: Սպանության մեջ կասկածյալին ռուս սահմանապահները հայտնաբերել են հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ կատարելիս եւ հանձնել 102-րդ ռուսական բազայի հրամանատարությանը: Պերմյակովն արդեն տվել է խոստովանական ցուցմունքներ: Հայկական և ռուսական քննչական մարմինների մասնակցությամբ անցկացվել է նախաքննություն: Նկատի ունենալով, որ նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցները բավարար հիմք են տալիս առ այն, որ հանցագործությունը կատարել է ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի թիվ N զորամասի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը, ուստի՝ 2015թ. հունվարի 14-ին որոշում է կայացվել՝ վերջինիս ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Նախաքննությունը շարունակվում է:

Шествие, организованное в Гюмри в связи с убийством семьи Аветисянов, будет продолжено завтра у здания прокуратуры
Шествие, организованное в Гюмри в связи с убийством семьи Аветисянов, мирно завершилось около 102-й российской военной базы. Около военной базы к участникам шествия подошел прокурор Ширакской области Раффи Асланян, который призвал граждан вместе пойти к областной прокуратуре.
Как сообщает Арменпресс, Асланян отметил, что Пермяков вовлечен в уголовное дело в качестве обвиняемого. «Это значит, что мы проводим предварительное следствие, независимо от того, у кого он находится», - отметил прокурор.
Далее Асланян позвонил генеральному прокурору Армении Геворгу Костаняна, и передал участникам шествия слова Костаняна. «Вечером 14 января пройдет совещание, которое продолжится утром 15 января. После завершения совещания будет объявлено, что будет сделано по этому уголовному делу», - передал Асланян.
Он предложил собравшимся встретиться через два дня около здания прокуратуры, однако участники шествия не согласились и потребовали передать Пермякова армянским правоохранительным органам.
Журналист Левон Барсегян озвучил позицию участников шествия, согласно которой 15 января, в 17:00, они снова соберутся, чтобы получить от прокуратуры ответ на свое требование. «Мы ждем, чтобы после похорон членов семьи Аветисянов, прокуратура нам ответила, что совершенное за пределами военной базы преступление должно быть расследовано в Армении», - сказал Барсегян.
После этого собравшиеся разошлись.
Напомним, что расследование по уголовному делу об убийстве 12-го января в Гюмри 6 человек и нанесении ранений младенцу продолжается. Все следственные мероприятия, предписанные законом осуществляются в должном порядке.
Выясняется маршрут побега совершившего очевидное преступление военнослужащего, гражданина РФ, а также обстоятельства его поимки. Назначен ряд экспертиз. Проводятся мероприятия по обнаружению возможных лиц, знающих что-либо о преступлении.
Учитывая, что преступление по уже собранным достаточным доказательствам совершил военнослужащий части N военной российской базы Валерий Пермяков, 14-го января 2015 года было принято решение о привлечении гражданина РФ Пермякова в качестве обвиняемого по второй части статьи 104 УК Армении. Расследование продолжается.