Հունաստանի դեսպանը շնորհակալ է Հայաստանին` հույների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության նախագծի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 13-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսի հետ:Ինչպես «Արմենպրեսե-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը արդյունավետ է գնահատել հայ-հունական հարաբերությունների մակարդակը 2014 թվականին: ԱԺ փոխնախագահը մեկ անգամ եւս շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ:
Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ իր գործընկերների հետ նախաձեռնել է ընդդեմ Օսմանյան կայսրության ցեղասպան քաղաքականության ԱԺ հայտարարության նախագիծ, որը վերաբերում է նաեւ ցեղասպանված հույներին: Զրուցակիցները կարեւորել են ԱԺ հայտարարության ընդունումը ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտման տեսանկյունից:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, անդրադարձել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումն ու սերտացումը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին, իր վրդովմունքն է հայտնել Ադրբեջանի ապակառուցողական եւ մարդատյաց քաղաքականության առնչությամբ՝ նկատի ունենալով մարդկային կյանքեր խլած վերջին դիվերսիոն գործողությունները:
Դեսպան Տայիսը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ հայտարարության բանաձեւի նախաձեռնության համար, անդրադարձել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին՝ նշելով, որ Հունաստանը խնդրի կարգավորումը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ բացառապես խաղաղ կարգավորմամբ:

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS: On January 13 the Deputy Speaker of the National Assembly (NA) of the Republic of Armenia (RA) Eduard Sharmazanov met withIoannis Tais, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to theRepublicofArmenia.
The press service of the National Assembly of the Republic of Armenia told Armenpress that the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov assessed the level of the Armenian-Greek relations effective in 2014. The NA Vice President once again expressed gratitude to the Greek parliament for passing the resolution condemning the Armenian Genocide.
In this context Eduard Sharmazanov has informed that he has undertaken with his colleagues a NA draft statement against genocidal policy of theOttoman Empire,which also refers to the massacred Greeks. The interlocutors highlighted the adoption of the NA Statement in terms of international condemnation of Genocides.
The interlocutors also discussed issues of mutual interest, touched upon the regulation of NK conflict, and spotlighted the further development and rapprochement of interparliamentary ties.
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, touching upon the issues of the NK conflict, expressed its resentment on Azerbaijani destructive and misanthropic policy, taking into account the recent subversive actions that inflicted casualties.
The AmbassadorTais thanked for the initiative of the NA statement, touched upon the NK conflict settlement, mentioning thatGreecesees the settlement of the problem within the framework of the OSCE Minsk Group exclusively through peaceful means.