Հունաստանի դեսպանը շնորհակալ է Հայաստանին` հույների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության նախագծի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 13-ին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսի հետ:Ինչպես «Արմենպրեսե-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը արդյունավետ է գնահատել հայ-հունական հարաբերությունների մակարդակը 2014 թվականին: ԱԺ փոխնախագահը մեկ անգամ եւս շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման կապակցությամբ:
Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ իր գործընկերների հետ նախաձեռնել է ընդդեմ Օսմանյան կայսրության ցեղասպան քաղաքականության ԱԺ հայտարարության նախագիծ, որը վերաբերում է նաեւ ցեղասպանված հույներին: Զրուցակիցները կարեւորել են ԱԺ հայտարարության ընդունումը ցեղասպանությունների միջազգային դատապարտման տեսանկյունից:
Զրուցակիցները քննարկել են նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր, անդրադարձել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, կարեւորել միջխորհրդարանական կապերի հետագա զարգացումն ու սերտացումը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության խնդրին, իր վրդովմունքն է հայտնել Ադրբեջանի ապակառուցողական եւ մարդատյաց քաղաքականության առնչությամբ՝ նկատի ունենալով մարդկային կյանքեր խլած վերջին դիվերսիոն գործողությունները:
Դեսպան Տայիսը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ հայտարարության բանաձեւի նախաձեռնության համար, անդրադարձել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին՝ նշելով, որ Հունաստանը խնդրի կարգավորումը տեսնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ բացառապես խաղաղ կարգավորմամբ:

Посол Греции поблагодарил парламент Армении за инициативу заявления, осуждающего геноцид греков
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов 13 января встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Греции в Армении Иоанисом Таисом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, вице-спикер НС Э.Шармазанов считает армяно-греческие отношения в 2014 г.весьма продуктивными. Он еще раз поблагодарил парламент Греции за принятие резолюции, осуждающей Геноцид армян.
В данном контексте Э.Шармазанов проинформировал, что вместе со своими коллегами инициировал проект Заявления НС против геноцидальной политики Османской империи, который касается также подвергшихся геноциду греков. Собеседники подчеркнули важность принятия Заявления НС с точки зрения международного осуждения геноцидов.
На встрече были также обсуждены представляющие двусторонний интерес вопросы, проблема урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, перспективы дальнейшего развития и укрепления межпарламентских связей.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов, обратившись к нагорно-карабахскому конфликту, выразил свое негодование неконструктивной и ксенофобской политикой Азербайджана, подразумевая унесшие человеческие жизни последние диверсионные действия.
Посол Таис поблагодарил за инициацию Заявления НС, обратился к вопросу урегулирования нагорно-карабахского конфликта, отметив, что Греция видит урегулирование проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ – исключительно мирным путем.