Դուք ավելին եք անում, քան պարզապես գրագետ լրատվություն հաղորդելն է. Նախագահը` ԶԼՄ ներկայացուցիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունելության է հրավիրել զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը գալիք տոների կապակցությամբ շնորհավորել է ընդունելությանը մասնակցող լրագրողներին և ի դեմս նրանց՝ Հայաստանի բոլոր լրագրողներին ու լրատվամիջոցների աշխատակիցներին, մաղթել առողջություն և հաջողություններ, խաղաղ ու երջանիկ տարի:
«Հարգելի՛ լրագրողներ և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ,
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ:
Մենք բոլորս միասին ծանրաբեռնված աշխատանքային տարի անցկացրինք: Այսօր ես շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզնից յուրաքանչյուրին և ի դեմս ձեզ՝ մեր ողջ լրատվական հանրությանը, օգոստոսին առաջին գծում և նոյեմբերին՝ Ադրբեջանի կողմից մեր ուղղաթիռը նենգաբար խոցելու օրերին այն պրոֆեսիոնալ և համախմբված աշխատանքի համար, որը կատարեց մեր լրատվամիջոցների գերակշիռ մասը: Նույնը, փոքր բացառություններով, կարող եմ հայտարարել նաև դրամի արժեզրկման այս վերջին իրադարձությունների հետ կապված, երբ արհեստածին խուճապի նշանները հնարավոր եղավ արագ հարթել այդ թվում նաև ձեր գիտակից աշխատանքի շնորհիվ:
Շնորհակալ եմ ձեզ: Այսպիսի աշխատաոճով դուք ավելին եք անում, քան պարզապես գրագետ լրատվություն հաղորդելն է: Դուք ապացուցում եք բոլորին, որ «ազատ մամուլը պատերազմի հատկանիշներով իրավիճակների համար վտանգավոր է» պնդումը երիցս սին է: Դուք ապացուցում եք բոլորին, որ թշնամու կերպարի հետևողական ուռճացման, պատերազմի անվան տակ բանակի գործողությունների կամ պաշտպանական խնդիրների վերաբերյալ տոտալ գրաքննություն մտցնելը բացի բռնապետություն ամրացնելուց ոչ մի այլ իմաստ չունի: Դուք ապացուցում եք, որ հայրենասիրության դրսևորումները մասնագիտություն չեն ճանաչում: Հավատացե՛ք, սրանով դուք մեծ բան եք անում մեր երկրի հետագա ընթացքի համար, մեր որդեգրած արժեքների, խոսքի ազատության հետագա ամրապնդման համար:
Տարվա ընթացքում ձեզնից շատերի հետ եմ առիթներ ունեցել քննարկելու մեր համատեղ աշխատանքի նրբությունները: Երբեք չեմ թաքցրել, որ խնդիրներ տեսնում եմ այսօրվա մեր մամուլի գործունեության մեջ, մասնավորապես, չեմ ընդունում անձնական վիրավորանքների և պիտակավորումների ձեռագիրը, որ երբեմն կարելի է տեսնել մեզանում: Բայց նաև միշտ առանց թաքցնելու ասել եմ, որ չեմ ընդունում նաև լրատվամիջոց կոչվելու հավակնություն ունեցող կայքը կամ թերթը հաշվեհարդարի գործիք դարձնելու հոռի գայթակղություններին տրվելը: Վստահ եմ, որ ժամանակն ամեն ինչ արդեն իսկ իր տեղն է դնում, և տեղեկատվություն ստանալու անսահման մեծ հնարավորություններ ունեցող այսօրվա ընթերցողն ինքն է հետևողականորեն անցյալում թողնում նմանօրինակ լրատվական բարբարոսությունը, երևույթ, որ հենց անցյալին է բնորոշ:
Մենք մտնում ենք նոր աշխատանքային տարի, որի ընթացքում, կարծում եմ, կրկին հանգիստ ռեժիմով գործելու քիչ հնարավորություններ ենք ունենալու: Մենք դեռևս գտնվում ենք անհանգիստ արտաքին միջավայրի ազդեցության ներքո, մենք ընդգրկուն ծրագրեր ունենք ինտեգրացիոն գործընթացներում առաջ գնալու, մեր տնտեսության վերելքի և սոցիալական խնդիրների լուծման ուղղությամբ, բազմաթիվ միջոցառումներ ենք նախատեսել Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի շրջանակներում և, իհարկե, ունենք ամեն օրվա խաղաղությունն աչալրջորեն հսկելու մեր մշտական պարտավորությունը: Այս և աշխատանքի մյուս բոլոր ուղղություններով մենք միասին անելու շատ բան ունենք և, վստահ եմ, որ բաց, թափանցիկ և արդյունավետ ենք անելու:
Ի դեմս ձեզ` շնորհավորում եմ Հայաստանի բոլոր լրագրողներին և մեր լրատվամիջոցների բոլոր աշխատակիցներին: Համոզված եմ, որ 2015 թվականը լինելու է համագործակցության և առաջընթացի տարի:
Թո՛ղ նոր տարին հաջողություն բերի մեր բոլորիս գործերին, լինի խաղաղ ու երջանիկ բոլորիս ընտանիքների համար:
Շնորհավո՛ր Նոր տարի և Սուրբ Ծնունդ»,-Հանրապետության Նախագահի նստավայրում կայացած տոնական ընդունելության ժամանակ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ուղղված իր շնորհավորական խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

«Вы делаете больше, чем просто грамотно передаете информацию»: президент Армении представителям СМИ
По случаю праздников Нового года и Рождества президент Армении Серж Саргсян в своей резиденции организовал прием для представителей СМИ.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян поздравил принимающих участие в приеме журналистов и в их лице всех представителей СМИ с наступающими праздниками, пожелал здоровья, успеха, мирного и счастливого года.
«Уважаемые журналисты и представители СМИ,
Сердечно поздравляю вас с Новым годом и Рождеством.
Мы все вместе провели загруженный рабочий год. Сегодня я благодарю каждого из вас и в вашем лице всю нашу прессу, за ту профессиональную и сплоченную работу, которую выполнило большинство наших СМИ в ходе событий на передовой линии в августе и в ноябре, когда Азербайджан вероломно поразил наш вертолет.
То же самое, с некоторыми исключениями, могу сказать о последних событиях девальвации драма, когда стало возможно быстро сгладить признаки искусственной паники в том числе и благодаря вам.
Благодарю вас. Такой работой вы делаете больше, чем просто грамотно передаете информацию. Вы доказываете всем, что утверждение о том, что «свободная пресса опасна в ситуациях с признаками войны», абсолютно беспочвенна.
Вы доказываете всем, что введение тотальной цензуры на действия армии или оборонные проблемы путем последовательного утрирования образа врага или под предлогом войны, не имеет никакого другого смысла, кроме укрепления диктатуры.
Вы доказываете, что проявления патриотизма не признают профессий. Верьте, этим вы делаете большое дело для дальнейшей судьбы нашей страны, для укрепления принятых нами ценностей и свободы слова.
В течение года я со многими из вас обсуждал тонкости нашей совместной работы. Никогда не скрывал, что вижу проблемы в деятельности нашей сегодняшней прессы, в частности, не принимаю стиль личных оскорблений и навешивания ярлыков, который иногда можно у нас встретить.
Но вместе с тем всегда говорил, не тая, что приемлю, когда кто-то поддается скверному соблазну использовать в качестве инструмента сведения счетов претендующий быть средством массовой информации сайт или газету.
Уверен, что время расставит все по местам, и имеющий сегодня безгранично большие возможности получения информации читатель сам оставляет в прошлом подобное информационные варварства, присущие именно прошлому
Мы входим в новый рабочий год, в течение которого, думаю, снова у нас будет мало возможностей действовать в спокойном режиме. Мы еще находимся под влиянием неспокойной внешней среды, у нас объемные программы по продвижению в интеграционных процессах, по повышению нашей экономики и решению социальных проблем, запланировали множество мероприятий в рамках 100-летней годовщины Геноцида армян, и, конечно, у нас наше постоянно обязательство трезво контролировать наш ежедневный мир. По этим и другим направления нам многое предстоит сделать, и я уверен, что мы сделаем это открыто, прозрачно и эффективно.
В вашем лице я поздравляю всех журналистов Армении и всех сотрудников наших СМИ. Уверен, что 2015 год будет годов сотрудничества и прогресса.