Բոլիվիան շարունակում է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը. Սուրեն Մանուկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման Բոլիվիայի քայլը կարևոր է, քանի որ այն տևական դադարից հետո շարունակում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ սա ևս մեկ անգամ ընդգծում է այս խնդրի համամարդկային նշանակությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ արտահայտեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական գծով փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը՝ Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման բանաձևի ընդունման վերաբերյալ:
«Վերջին անգամ ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձև 2010 թ. մարտի 11-ին ընդունել էր Շվեդիայի խորհրդարանը: Բոլիվիան դարձավ Հարավային Ամերիկայի 5-րդ երկիրը՝ միանալով Ուրուգվային, Արգենտինային, Չիլիին և Վենեսուելային: 2007 թ. Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել է նաև Հարավային Ամերիկայի խոշորագույն կազմակերպություններից մեկի` ՄԵՐԿՈՍՈւՐ-ի խորհրդարանը», - տեղեկացրեց Սուրեն Մանուկյանը:
Բոլիվիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից ընդունված փաստաթղթերում, մասնավորապես հայտարարվում է. «1915 թվականի ապրիլի 24-ի գիշերը Օսմանյան կայսրության իշխանությունները, «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության առաջնորդները, երիտթուրքերը սկսեցին հայ մտավորականների, քաղաքական գործիչների, գիտնականների, գրողների, արվեստի գործիչների, հոգևորականների, բժիշկների, հասարակական գործիչների և մասնագետների ձերբակալությունները, ծրագրված աքսորները, իսկ այնուհետև` պատմական Արևմտյան Հայաստանի և Անատոլիայի տարածքներում հայազգի քաղաքացիական բնակչության զանգվածային ջարդերը»:
Խորհրդարանի երկու պալատները «հաստատում են իրենց հավատարմությունը մարդու իրավունքներին, ճշմարտության և արդարության արժեքներին, արտահայտում են իրենց զորակցությունը և դատապարտում Հայոց ցեղասպանության և հայ ժողովրդի դեմ իրականացված մարդկային ծանր հանցագործության ժխտողականության քաղաքականությունը»:

Боливия продолжила процесс международного признания Геноцида армян: Сурен Манукян
Шаг Боливии по признанию Геноцида армян важен, так как последовал после долгого перерыва и продолжил процесс международного признания Геноцида армян накануне сотой его годовщины, что подчеркивает общечеловеческое значение этого процесса.
Подобную точку зрения в беседе с «Арменпресс» заявил замдиректора Института-музея Геноцида армян Сурен Манукян о законодательном признании и осуждении Геноцида обеими палатами боливийского парламента.
«Последний раз формула о признании и осуждении Геноцида принималась 11 марта 2010 года со стороны парламента Шведии. Боливия стала 5-й южноамериканской страной, принявшей Геноцид, наряду с Уругваем, Аргентиной, Чили и Венесуэлой. В Южной Америке Геноцид был признан также крупнейшей организацией МЕРКОСУР», - сообщил Сурен Манукян.
В документе, принятом обеими палатами боливийского парламента, в частости, говорится: «В ночь 24 апреля 1915 года власти Османской империи, лидеры партии «Союз и прогресс», младотурки, начали аресты, а затем изгнания армянской интеллигенции, ученых, деятелей культуры, духовных лиц, врачей, общественных деятелей, после чего начались массовые уничтожения гражданского населения на территории исторической Западной Армении и Анатолии».
Законодательным признанием Геноцида обе палаты боливийского парламента «подтверждают свою приверженность правам человека, правде и справедливости, выражают свою поддержку и осуждают политику отрицания и непризнания тяжкого преступления, совершенного против армянского народа», - говорится в документах парламента.