«Մանկական եվրատեսիլ-2014»-ի հայաստանյան պատվիրակը մարտական է տրամադրված
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական եվրատեսիլ-2014» մրցույթը կանցկացվի այսօր` նոյեմբերի 15-ին, Մալթայում: Հայաստանը մրցույթին կներկայացնի 11-ամյա Բեթթին՝ «Արևի մարդիկ» երգով: Նա ելույթ կունենա 12 համարի ներքո:
Հանրային հեռուստաընկերության PR մենեջեր Արուսյակ Զախարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ մեր փոքրիկ մասնակցի՝ Բեթթիի տրամադրությունն ու տրամադրվածությունը մարտական է:
«Չնայած մրսածությանը՝ Բեթթին շարունակում է իր փորձերն ու պարապմունքները, ամեն բան անում լավ ելույթ ունենալու համար: Բեթթին շատ պայծառ երեխա է և փորձելու է այնպես անել, որ դահլիճում որևէ մեկը տխուր չլինի: Այդ մասին նա հայտարարել էր դեռևս Երեւանում՝ իր մամուլի ասուլիսի ընթացքում: Նա կփորձի հանդիսատեսին փոխանցել ջերմություն և ժպիտներ ու հույս ունի, որ իր ելույթը դուր կգա նրանց»,- նշեց Արուսյակ Զախարյանը:
Մրցույթի ընթացքում մեր երկրի միավորները կհայտարարի «Մանկական եվրատեսիլ-2013»-ի հայաստանյան մասնակից Մոնիկա Ավանեսյանը: Իրադարձությունը կմեկնաբանի Առաջին ալիքի հաղորդավար Ավետ Բարսեղյանը: Այն կարելի է դիտել Հանրային հեռուստաընկերության եթերում, նոյեմբերի 15-ին, ժամը 21:40-ին, կամ լսել Հանրային ռադիոյով՝ Երևանում 107.7 հաճախականությամբ:
Փոքրիկ Բեթթիին «Արևի մարդիկ» («People of the sun») երգի պատրաստման ընթացքում օգնել են երգահան Մանե Հակոբյանը, խոսքերի հեղինակ Ավետ Բարսեղյանը և գործիքավորող Մարտին Միրզոյանը:
Մրցույթի մասնակից պետությունները 16-ն են՝ Հայաստան, Վրաստան, Բելառուս, Բուլղարիա, Կիպրոս, Իտալիա, Մալթա, Մոնտենեգրո, Ռուսաստան, Սերբիա, Շվեդիա, Սլովենիա, Նիդերլանդներ, Խորվաթիա, Սան Մարինո եւ Ուկրաինա: Մրցույթն այս տարի կանցկացվի #together (միասին) կարգախոսի ներքո:
Մրցույթի տարբերանշանը խորհրդանշում է Մալթայի 8 կետանի խաչը, որի տարբեր մասնիկները, գույներ ստացած, միանում են իրար` ստեղծելով մեկ գաղափար` միասնություն: Գույները խորհրդանշում են Մալթայի բնությունը` ծովը, ավազը, քարերը, խոտը, երկինքն, մթնշաղն ու արեւամուտը:

Представительница Армении на Детском Евровидении-2014 настроена по-боевому
Детский конкурс Евровидение-2014 пройдет сегодня, 15 ноября, на Мальте. Армению на конкурсе представит 11-летняя Бетти со своей песней «Люди солнца». Она выступит под номером 12.
PR-менеджер Общественного телевидения Арусяк Захарян в беседе с Арменпресс отметила, что настроение у маленькой Бетти боевое.
«Несмотря на простуду, Бетти продолжает репетировать. Это очень светлый ребенок. Она сделает все, чтобы в зале не осталось ни одного грустного человека. Она сама сказала об этом еще в Ереване, на пресс-конференции. Бетти передаст своим слушателям все тепло и улыбки и надеется, что ее выступление всем понравится», - сказала Арусяк Захарян.
От нашей страны количество очков будет объявлять участница Детского Евровидения-2013 Моника Аванесян. Комментировать происходящее будет АветБарсегян. Конкурс можно посмотреть в эфире Общественного телевидения 15 ноября в 21.40 часов, или послушать по Общественному радио на частоте 107.7.
Песня Бетти «Людисолнца» («Peopleofthesun») подготовлена при поддержке и помощи композитора Мане Акопян. Автор слов – АветБарсегян, инструментовка Мартина Мирзояна.
В Детском песенном конкурсе Евровидение-2014 (JuniorEurovisionSongContest) участвуют 16 стран: Армения, Грузия, Беларусь, Болгария, Кипр, Италия, Мальта, Монтенегро, Россия, Сербия, Швеция, Словения, Нидерланды, Хорватия, Сан-Марино и Украина. В этом году конкурс пройдет под девизом #TOGETHER (вместе).
Символ конкурса – восьмиконечный мальтийский крест, разноцветные концы которого, соединившись, выражают основную идею – единство. Цвета символизируют природу Мальты: море, песок, камни, траву, небо, сумерки и закат.