ՀՀ Նախագահը պատերազմի կանխման գրավականն է համարում հայ զինվորի ուժը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ Նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն աշխատանքային այցի երկրորդ օրը ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի հետ «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում հետևել է ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի «Միասնություն-2014» համատեղ օպերատիվ-մարտավարական զորավարժություններին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ցուցադրվել է «տանկային երկամարտ», որտեղ մրցութային կարգով որոշվել է կրակային և այլ չափանիշներով լավագույն մասնակիցը: Հայկական երկու հանրապետությունների ղեկավարները նույն զորավարժարանի դիտաաշտարակից հետևել են նաև մարտական հրաձգության փուլին, այնուհետև տեղի է ունեցել զորավարժության, ինչպես նաև ծառայության ընթացքում առավել ակտիվ մասնակցությամբ աչքի ընկած զինծառայողների պարգևատրման արարողությունը:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է զինված ուժերի սպաներին ու զինվորներին՝ պայմանական մարտադաշտում ցուցաբերած խիզախության, մարտական բարձր ունակությունների և խոշորամասշտաբ այս զորավարժությունների հաջող անցկացման կապակցությամբ:
«Հարգելի՛ գեներալներ, սպաներ,
Սիրելի՛ զինվորներ,
Ավարտին են մոտենում ԼՂՀ պաշտպանության բանակի և ՀՀ զինված ուժերի համագործակցության շրջանակներում երբևէ անցկացված ամենախոշոր, լայնամասշտաբ, ամենաօգտակար, զորավարժությունները, և չնայած ցավալի դեպքին, ես համարում եմ, որ զորավարժությունները հաջողությամբ են ընթացել: Իհարկե, համապատասխան մասնագետների, պատասխանատուների կողմից դեռևս կամփոփվեն, կվերլուծվեն և հետևություններ կարվեն, բայց այն, ինչ մենք տեսանք պայմանական մարտադաշտում, մեզ ուրախացնում է: Դուք ցուցաբերեցիք բարձր մարտական ունակություններ, ցուցաբերեցիք կամք, ցուցաբերեցիք Հայրենիքին նվիրվածություն: Ապրե՛ք, շնորհակալ եմ ձեզ:
Զորավարժությունների այս օրերին շատ ու շատ հայացքներ սևեռված էին այստեղ՝ ձեզ վրա, և դրանք միայն ձեր հպարտ ծնողների հայացքները չէին, այլև Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության ողջ բնակչության, ամբողջ հայ ժողովրդի, որովհետև դուք մեր հույսն եք և մեր հավատը, դուք մեր սուրն եք և վահանը, իսկ ինչպես հայտնի է, վահանը ամուր է լինում, սուրը՝ շեշտակի, երբ դրանք գործադրվում են արդար նպատակով: Դուք ծառայում եք արդար գործի:
Ապրե՛ք դուք:
Անշուշտ, ձեզ հետևում էին նաև օտարները և առաջին հերթին նրանք, ովքեր մեզ թշնամի են անվանում, ովքեր միջոցների միջև տարբերություն չեն դնում և ի վիճակի են կացնահարել քնած մարդուն, ովքեր ի վիճակի են դժվարին դրության մեջ հայտնված և իրենից վտանգ չներկայացնող ուղղաթիռ ոչնչացնել: Դա իրենց գործն է: Դուք ձեր գործը լավ եք կատարում: Մենք բոլորս հիշում ենք ամեն ինչ, և լինելու է հատուցման օրը: Ձեր խնդիրը շատ պարզ է՝ նույն ոգով շարունակել: Ես բազմաթիվ անգամ ասել եմ և հիմա էլ կրկնում եմ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից 90-ական թվականների սկզբից սանձազերծված պատերազմը արդյունք էր նաև այն բանի, որ նրանք մեզ թերագնահատեցին, և, եթե Աստված մի արասցե, մեկ անգամ ևս նրանք սանձազերծեն պատերազմ, ապա նաև մենք ենք ունենալու մեղքի մեր բաժինը այնքանով, որքանով հնարավորություն տվեցինք նրանց թերագնահատելու մեզ:
Պարոնա՛յք սպաներ,
Պայմանական մարտի դաշտում և շփման գծում ձեր կողմից ցուցաբերած վարքը, ձեր մարտական պատրաստականությունը արժանի է ոչ թե թերագնահատման, այլ գնահատանքի: Ձեր վարպետությունն արդեն ստիպում է Ադրբեջանում ապրող շատ-շատ միամիտների՝ փոխել իրենց կարծիքը պատերազմի մասին: Նրանք մտածում էին, որ Ղարաբաղի, Հայաստանի դեմ կռվելը կարճ և հաճելի զբաղմունք է, ֆլեշմոբի պես մի բան՝ հավաքվեցինք, մի բան սարքեցինք, նկարվեցինք ու ցրվեցինք: Ո՛չ, ֆլեշմոբ չի՛ լինելու: Հաճույք և զբոսանք չի լինելու: Եվ վստահ եմ՝ պատերազմ էլ չի լինելու, քանի որ դուք կաք, քանի որ դուք ուժեղ եք, քանի որ դուք կանգնած եք այստեղ:
Հիշե՛ք, թղթերի վրա շատ լավ բաներ են գրված, այդ թվում նաև՝ մարդու, ազգերի իրավունքների մասին, բայց այդ իրավունքները պաշտպանության կարիք ունեն, և դուք եք երաշխավորը այդ իրավունքների: Աշխարհի շատ ժողովուրդներ արդարացիորեն հպարտանում են իրենց բանակներով, բայց դուք պատասխանատու եք մեր կյանքի համար, մեր ժողովրդի անվտանգության համար: Մենք ձեզ հավատում ենք և հենվելով այդ հավատի վրա՝ ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի արդարացիորեն լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, որպեսզի ապահովվի Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի անվտանգությունը:
Մենք շնորհակալ ենք ձեզ: Դուք մեր զավակներն եք, մենք ձեր թիկունքին ենք, դուք մեր պաշտպաններն եք: Հիշե՛ք: Բոլորիդ հաջողություն եմ մաղթում, զորավարժություններով ոչինչ չի ավարտվում, զորավարժություններով նորից է սկսվում մարտական պատրաստությունը, չարչարանքը, նորից են սկսվում զրկանքները, որովհետև և՛ պատերազմը, և՛ զորավարժությունները արտակարգ իրավիճակներ են: Իսկ արտակարգ իրավիճակը պահանջում է արտակարգ գործողություններ, որոնք լի են դժվարություններով, զրկանքներով: Բայց հիշե՛ք՝ աշխարհի վրա չկա ավելի սրբազան բան, քան ծառայել Հայրենիքի անվտանգությանը: Դուք դա շատ-շատ լավ եք անում:
Շնորհակալ եմ ձեզ՝ մեր ժողովրդի անունից:
Բարի ծառայություն»:,-զորավարժության մասնակիցներին ուղղված իր խոսքում ասել է ՀՀ Նախագահ, ՀՀ զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Սերժ Սարգսյանը:
Այնուհետև «Տիգրանակերտ» զորավարժարանում տեղի է ունեցել զորահանդես:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Բակո Սահակյանն այսօր ներկա են գտնվել նաև Մարտակերտ քաղաքում զինվորական հոսպիտալի նորակառույց մասնաշենքի բացմանը:

Президент Армении считает гарантом предотвращения войны мощь армянского солдата
Президент, верховный главнокомандующий ВС Армении Серж Саргсян во второй день рабочего визита в Нагорно-Карабахскую Республику (НКР) вместе с президентом НКР на полигоне «Тигранакерт» следил за оперативно-тактическими совместными учения ВС Армении и НКР «Единство-2014».
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, главы двух государств следили за ходом учений, после чего приняли участие в церемонии награждения военнослужащих, выделившихся активным участием на учениях и в ходе воинской службы.
Президент Армении поздравил солдат и офицеров ВС за храбрость, проявленные в условном боевом поле высокие боевые навыки, а также с успешным проведением крупномасштабных учений.
«Заканчиваются самые крупные, широкомасштабные и самые полезные военные учения, когда-либо проведенные в рамках сотрудничества ВС Армении и Армии обороны НКР, и несмотря на трагический случай, я думаю, что учения прошли удачно», - сказал Саргсян.
По словам президента, солдаты проявили высокие боевые качества, волю, а также верность родине.
«Многие взгляды были прикованы в эти дни на вас, и это были взгляды не только ваших гордых родителей, но и всего населения Армении и НКР, всего армянского народа, так как вы является нашей надеждой и верой, вы являетесь нашим мечом и щитом, а, как известно, щит бывает крепким, и меч – острым, когда они используются в справедливых целях. Вы служите справедливому делу. Молодцы!» - сказал президент.
По словам Саргсяна, за учениями следили и за рубежом и, в первую очередь те, кто считает армян врагами, кто не ставит различий в средствах и в состоянии убить топором спящего человека, кто в состоянии уничтожить вертолет, оказавшийся в трудной ситуации и не представляющей никакой опасности.
«Это их дело. Вы свое дело выполняете хорошо. Мы все всё помним, и настанет день расплаты. Ваша задача очень простая – продолжать в том же духе. Я много раз говорил, и сейчас повторяю, что начатая Азербайджаном в начале 90-х война была результатом того, что они недооценили нас, и если, не дай Бог, они еще раз начнут войну, то наша вина будет заключаться в том, что мы позволили им недооценить нас», - подчеркнул Саргсян.
Президент отметил, что мастерство армянских солдат и офицеров принуждает многих наивных жителей Азербайджана поменять свое мнение о войне. Они думали, что война против Карабаха и Армении является коротким и приятным занятием, что-то вроде флешмоба – собрались, что-то устроили, сфотографировались и разошлись.
«Конец, флешмоба не будет. Удовольствия и прогулки не будет. Я уверен, что войны не будет, пока есть вы, так как вы сильны, так как вы стоите здесь», - подчеркнул Саргсян.
Президент напомнил, что на бумаге многое пишется, в том числе и о правах человека, народов, однако эти права нуждаются в защите, и гарантом этих прав являются армянские солдаты.
«Многие народы мира справедливо гордятся своими армиями, но вы ответственны за нашу жизнь, за безопасность нашего народа. Мы верим в вас, и основываясь на эту веру, сделаем все, чтобы справедливо был решен нагорно-карабахский конфликт, чтобы была обеспечена безопасность Армении и НКР. Мы благодарны вам. Вы – наши сыновья, мы – ваша спина, вы – наши защитники. Желаю всем вам успехов», - сказал Саргсян.
По словам президента, чрезвычайная ситуация требует чрезвычайных действий, которые полны трудностей, лишений. «Но помните, что нет ничего более святого в море, чем служить безопасности Родины, а это вы делаете очень и очень хорошо», - заключил Серж Саргсян.
Далее в учебном полигоне «Тигранакерт» состоялся военный парад.
В тот же день главы двух армянских государств приняли участие в торжественной церемонии открытия нового здания госпиталя в городе Мартакерт.