Վարչապետը տրամադրված է հատ առ հատ ու ավելի խորքային քննարկել ոչ իշխանական ուժերի 12 կետերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շաբաթվա վերջինպատրաստվում է առաջարկել քաղաքական ուժերին համապատասխան ձևաչափով սկսել քննարկումները ոչ իշխանական ուժերի 12 կետանոց փաստաթղթի առաջին հարցի շուրջ: Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Գոհար Պողոսյանը` արձագանքելով «Արմենպրես»-ի հարցադրմանը, թե ոչ իշխանական ուժերի 12 կետանոց փաստաթղթին կրկին անդրադառնալու ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի` նոյեմբերի 10-ի հայտարարությունից հետո ի՞նչ քայլեր է Կառավարությունը ձեռնարկելու, ինչպիսի «ճանապարհային քարտեզով» է առաջնորդվելու:
«Այո, Հանրապետության Նախագահն առաջարկել է վարչապետին մեկ անգամ ևս խորհրդարանական ուժերի հետ քննության առնել նրանց կողմից առաջ քաշած 12 կետերը, բայց այս անգամ հատ առ հատ ու ավելի խորքային: Կառավարությունը պատրաստ է առաջ գնալ այդ ճանապարհով, այսինքն` վերցնել առաջ քաշված թեման, քննարկել մինչև վերջ, հասնել եզրակացությունների, նախանշել կատարվելիք քայլերն ու անցնել հաջորդ հարցին: Ազգային Ժողովում այս օրերին ընթացող բյուջետային քննարկումներից հետո շաբաթվա վերջին վարչապետը պատրաստվում է առաջարկել քաղաքական ուժերին համապատասխան ձևաչափով սկսել քննարկումները առաջին հարցի շուրջ, գալ եզրակացությունների, հանրությանը ներկայացնել համատեղ աշխատանքի արդյունքները և շարժվել առաջ: Այս առնչությամբ լրատվամիջոցներին լրացուցիչ տեղեկատվություն կտրամադրենք պատշաճ և ժամանակին»,-ասաց Գոհար Պողոսյանը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 10-ին «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում անդրադարձել է ոչ իշխանական ուժերի պահանջներին՝ ընդգծելով, որ կառավարությանն առաջարկել է ևս մեկ անգամ անդրադառնալ ոչ իշխանական ուժերի ներկայացրած 12 կետերին: «Առաջին կետի մասին կունենանք փոքրիկ ճանապարհային քարտեզ, կունենանք ժամկետներ, անցնեն երկրորդին, անցնեն երրորդին, որպեսզի և՛ խորհրդարանական այս ուժերը կամ եռյակն իրենց բավարարված զգան, չասենմեզ անտեսեցին, և՛ մյուս կողմից էլ կառավարությունը, կարծում եմ, որ մեկ անգամ էլ քննարկելով,միգուցե, նոր հայացքով կարող է նայել այս ողջ փաթեթին: Մեր նպատակը մեկն է, մենք պետք էկարողանանք օգտագործել բոլոր ուժերը մեր երկիրը զարգացնելու համար»,-ւընդգծել էր ՀՀ Նախագահը:

YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS: In the end of the week the Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan is going to suggest the political forces to start discussing the first point of the 12-point document presented by the non-government parties with a new format. The Press Secretary of the Prime Minister of the Republic of Armenia Gohar Poghosyan informed about it, answering the question of Armenpress – what steps will the Government make after the statement of thePresident of the Republic of Armenia Serzh Sargsyanmade on November 10 on revising the document once more.
“ThePresident of the Republic of Armenia Serzh Sargsyansuggested the Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan to propose the political forces to start discussing the first point of the 12-point document presented by the non-government parties, but this time more thoroughly. We will provide the mass media with additional informationproperly and timely”, - said Gohar Poghosyan.
On November 10 the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan gave an exclusive interview to Armenpress News Agency, commenting in particular on the today’s most significant document, called by the “parliamentary trio” 12-point-document. The President stated: “The Government thoroughly examined it and everybody knows that the Government provided detailed answers on the document. We have the situation, when the parliamentary forces or the trio are not satisfied with those answers. In this situation I think that it would be right, and suggested the Government, to revise the document once more, discuss it point by point and note the concrete processes, with which those points will be implemented. We have only one objective. We should use all the forces to develop our country. Once again I would say that both among my party partners and the state apparatus I am certain that notwithstanding what form the criticism has, the only important thing should be to find something useful in it, which, bringing to life, will improve our situation”.