ԱԶԲ-ն մշակում է Հայաստանի հետ հնգամյա գործընկերության ռազմավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Ժանգ Վենկային:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը բարձր Է գնահատել Հայաստանի հետ ԱԶԲ-ի համագործակցությունը և դրա շրջանակներում Հայաստանի ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու կայուն տնտեսական աճի ապահովմանն ուղղված գործունեությունը: ՀՀ Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բանկին՝ տարիներ շարունակ Հայաստանին ցուցաբերած օժանդակության համար և պարոն Ժանգ Վենկայի այցը համարել Հայաստանի և ԱԶԲ-ի միջև կայուն գործընկերային փոխհարաբերությունների վկայություն:
Ժանգ Վենկայը ևս գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի հետ 2005 թվականից ի վեր բանկի փոխգործակցության մասին և ընդգծել, որ Ասիական զարգացման բանկն այժմ աշխատում է առաջիկա հինգ տարիների «Հայաստանի գործընկերության ռազմավարություն» փաստաթղթի վրա և պատրաստակամ է շարունակելու օժանդակությունը Հայաստանի համար առաջնահերթություն համարվող ոլորտների զարգացմանը, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների (տրանսպորտ, էներգետիկա, ճանապարհաշինություն, քաղաքաշինություն, ջրային համակարգ), ինչպես նաև պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության խթանման ուղղությամբ, տեխնիկական օժանդակություն տրամադրելու տեղական կարողությունների և տարածաշրջանային փոխգործակցության զարգացման, ներդրումների և արտահանման խթանման, նորարարական և գիտելիքահենք տնտեսության զարգացման նպատակով: Նշելով, որ սա իր առաջին այցն է Հայաստան, Ժանգ Վենկայն ընդգծել է, որ այն, իր տպավորությամբ, հրաշալի երկիր է՝ զարգացման մեծ ներուժով: Նա նաև բանկի պատրաստակամությունն է հայտնել Հայաստանում կազմակերպելու ներդրումային ֆորում, որը հնարավորություն կտա Հայաստանի տնտեսության մեջ ներգրավել օտարերկրյա նոր ներդրումներ և կնպաստի առաջնահերթ ծրագրերի իրագործմանը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները կարևորել են Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ուղղությամբ աշխատանքը, մտքեր փոխանակել Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի միանալուց հետո տնտեսության զարգացման հնարավորությունների շուրջ: Ժանգ Վենկայը շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ այդ պայմանագրին միանալու կապակցությամբ և կարծիք հայտնել, որ այն կարող է Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար մեծ հնարավորություններ ստեղծել:

Азиатский банк развития разрабатывает стратегию по сотрудничеству с Арменией
Президент Армении Серж Саргсян 3 ноября принял вице-президента Азиатского банка развития (АБР) Чжана Веньцая.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян высоко оценил сотрудничество Армении с Азиатским банком развития и деятельности банка по развитию инфраструктур и обеспечению экономического роста Армении.
Президент поблагодарил банк за продолжительное содействие Армении и посчитал визит господина Веньцая ярким свидетельством стабильных партнерских отношений.
Вице-президент Азиатского банка развития с удовлетворением отметил взаимодействие банка с Арменией с 2005 года и подчеркнул, что АБР сейчас работает на документом «Стратегия деятельности в Армении» на предстоящие пять лет и готов продолжать содействие Армении в развитии приоритетных сфер, в том числе инфраструктур (транспорт, энергетика, дорожное строительство, градостроительство, водная система), а также по стимуляции сотрудничества между частным и государственным секторами, техническому содействию развитию местных возможностей и регионального развития, стимуляции инвестиций и экспорта, развитию инновационной и основанной на знании экономики.
Отметив, что это его первый визит в Армению, Чжан Веньцай подчеркнул, что по его впечатлениям, это замечательная страна с большим потенциалом развития. Он также выразил готовность АБР организовать в Армении инвестиционный форум, который позволит вовлечь в экономику страны новых иностранных инвесторов и будет способствовать реализации приоритетных программ.
На встрече собеседники отметили важность работ по реализации дорожного коридора «Север-юг», обменялись мнениями вокруг возможностей развития экономики после вступления Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
Вице-президент АБР поздравил Сержа Саргсяна с присоединением Армении к договору об учреждении ЕАЭС. Он отметил, что этот шаг может создать большие возможности для развития экономики Армении.