100 տարի Սանկտ Պետերբուրգում պահված հայ ոսկերիչների գանձերը կցուցադրվեն աշխարհին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկ տարի առաջ հիմնադրված Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը գլխավորում է կանադահայ Պիեռ Աքքելյանը: Նա ժամանակին Կանադայի ոսկերիչների միության նախագահն էր և հետագայում դարձավ 1997 թվականին հիմնադրված Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) համահիմնադիրներից մեկը: AJA-ի ջանքերի շնորհիվ օրեր առաջ նորաբաց «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտում տեղի ունեցավ «Երևան շոու» ոսկերչական 4-րդ ցուցահանդեսը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույց Պիեռ Աքքելյանի հետ:
-Ո՞րն է հիմնադրամի հիմնական նպատակը:
-Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը ստեղծվել է մեկ տարի առաջ և ունի երեք նպատակ: Առաջինը հայ ոսկերիչների պատմության գրանցումն է: Դարեր ի վեր մեր ազգում շատ նշանավոր ոսկերիչներ ենք ունեցել, սակայն շատ աղոտ գիտենք մեր պատմության այդ հատվածները: Բյուզանդական կամ Օսմանյան կայսրությունների ժամանակ ասվում էր, որ այս կայսրը կամ սուլթանը սքանչելի ոսկյա իր նվիրեց մեկին, սակայն չէր ասվում, թե ով էր պատրաստել այն: Այս պատմությունը պետք է գրվի և հրամցվի աշխարհին: Մեր գործունեության երկրորդ մասը նվիրված է նրան, որ այսօր աշխարհի լավագույն ոսկերիչները հայեր են, դուք դա կհասկանաք, երբ ծանոթանաք հայտնի բրենդների ներսում աշխատող մարդկանց կենսագրությանը: Մենք աշխարհին պետք է ներկայացնենք այսօրվա մեր աստղերին: Եվ մեր երրորդ նպատակը՝ հաջորդ սերնդի պատրաստումն է:
-Ինչպիսի՞ գործունեություն է ծավալում հիմնադրամը:
-Ներկա դրությամբ մենք տանում ենք աշխատանքներ Սանկտ Պետերբուրգում հայ ոսկերիչների ցուցադրություն կազմակերպելու ուղղությամբ: Սանկտ Պետերբուրգի ազգագրության թանգարանում գտնվել է հայ ոսկերիչների պատրաստած գանձերի հավաքածու, որը ստեղծվել էր 1916 թ., սակայն հետագայում մոռացվել: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ մենք պետք է այս հավաքածուն ցույց տանք աշխարհին: Այս հավաքածուն ստեղծել էին ռուսները` Միլլեր ազգանունով մի մարդու միջոցներով: Ռուսական ցարի արտոնությամբ նրանք եկել էին հավաքելու նմուշներ, որպեսզի թանգարանում ներկայացնեն հայերի աշխատանքը, քանի որ կար վախ, որ այն կարող էր ոչնչանալ: Եվ այդ նմուշները մենք պետք է ցուցադրենք` ի նշան մեր գոյատևման:
-Ինչպիսի՞ տպավորություններ ունեք այս տարվա ոսկերչության ցուցահանդեսից և Կանադայի համեմատ Հայաստանը զարգացման ի՞նչ հնարավորություններ ունի:
-Մենք` հայերս, ոսկերչական ազգ ենք, այն մեր ԴՆԹ-ի մեջ է: Երևանյան ոսկերչության շոուն դեռ մանուկ է, այն հասակ է առնում, սակայն համաշխարհային ոսկերչության կենտրոն դառնալու ներուժը շատ մեծ է: Հայաստանն առնվազն պետք է դառնա տարածաշրջանի կենտրոն: Անշուշտ, դեռ շատ աշխատանք պետք է տարվի:
-Որո՞նք են մեր ընդհանուր գծերը կանադական ոսկերիչների հետ, և ինչո՞վ ենք առանձնանում նրանցից:
-Համաշխարհային շուկան գաղտնիքներ չունի, սակայն ամենակարևորը գործընկերների ցանցի առկայությունն է աշխարհի տարբեր վայրերում: Հայ ոսկերիչների ներկայացրած ապրանքները միշտ լավն են, հիմնական հարցն այդ աշխատանքների` շուկա հասցնելու մեջ է, և այսպիսի միջոցառումներն այդ նպատակով անչափ կարևոր են:
-Ի՞նչն է Հայաստանում ոսկեգործության զարգացման համար խոչընդոտ:
-Ամենամեծ խոչընդոտը՝ ազատությունն է: Երբ մենք մասնակցում ենք Հոնկոնգի շոուին, այնտեղ ցանկացած ծավալի ապրանք կարող ենք ներկայացնել, վաճառել, սակայն Հայաստանում նմանատիպ գործունեություն իրականացնելու համար գոյություն ունեն շատ պարիսպներ: Եվ նմանատիպ խոչընդոտների հեռացման մեջ կառավարությունը մեծ դեր պետք է խաղա:

Armenian jewelers' treasures to be presented to the world
YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS: The Armenian Jewelers Foundation, established a year ago, is headed by the Canadian Armenian Pierre Akkelian. Earlier he was the President of the Canadian Jewelers Union and then he became one of the founders of the Armenian Jewelers Association, established in 1997. Due to the efforts made by the AJA, the 4thgold exhibition Yerevan Show took place in the newly opened Meridian free economic zone. Armenpress presents an interview with Pierre Akkelian.
- What is the main aim of the Foundation?
- The Armenian Jewelers Foundation was founded a year ago and has three objectives. First, it is the registration of the history of the Armenian jewelers. For centuries we have had many prominent jewelers in our nation, though we have little information about those parts of our history. In times of the Byzantine or Ottoman Empires it was said that this or that emperor or sultan presented a marvelous jewel to somebody, though it was never mentioned who had made the jewel. This history should be written down and be presented to the world. The second part of our activities is devoted to the fact that today the best jewelers of the world are Armenians. You will see it, when you get acquainted with the biographies of the people, working inside the famous brands. We must introduce our stars to the world. And out third aim is to prepare the next generation.
- What activities implement the Foundation?
- At present we work on the organization of an exhibition of the Armenian jewelers in Sankt Petersburg. A collection of treasures, made by Armenian jewelers, has been discovered at the Sankt Petersburg Demographic Museum, made in 1916 though then it was forgotten. Ahead of the 100thanniversary of the Armenian Genocide we must show that collection to the world. The collection was created by the Russians with the funds of a person, named Miller. By the instructions of the Russian Tsar, they came to collect samples to present the works of the Armenians at the museum, as they were afraid that it could be destructed. Thus, we must show these samples in token of our existence. (THE FULL VERSION OF THE INTERVIEW IS AVAILABLE IN ARMENIAN)