100 տարի Սանկտ Պետերբուրգում պահված հայ ոսկերիչների գանձերը կցուցադրվեն աշխարհին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեկ տարի առաջ հիմնադրված Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը գլխավորում է կանադահայ Պիեռ Աքքելյանը: Նա ժամանակին Կանադայի ոսկերիչների միության նախագահն էր և հետագայում դարձավ 1997 թվականին հիմնադրված Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) համահիմնադիրներից մեկը: AJA-ի ջանքերի շնորհիվ օրեր առաջ նորաբաց «Մերիդիան» ազատ տնտեսական գոտում տեղի ունեցավ «Երևան շոու» ոսկերչական 4-րդ ցուցահանդեսը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույց Պիեռ Աքքելյանի հետ:
-Ո՞րն է հիմնադրամի հիմնական նպատակը:
-Հայ ոսկերիչների հիմնադրամը ստեղծվել է մեկ տարի առաջ և ունի երեք նպատակ: Առաջինը հայ ոսկերիչների պատմության գրանցումն է: Դարեր ի վեր մեր ազգում շատ նշանավոր ոսկերիչներ ենք ունեցել, սակայն շատ աղոտ գիտենք մեր պատմության այդ հատվածները: Բյուզանդական կամ Օսմանյան կայսրությունների ժամանակ ասվում էր, որ այս կայսրը կամ սուլթանը սքանչելի ոսկյա իր նվիրեց մեկին, սակայն չէր ասվում, թե ով էր պատրաստել այն: Այս պատմությունը պետք է գրվի և հրամցվի աշխարհին: Մեր գործունեության երկրորդ մասը նվիրված է նրան, որ այսօր աշխարհի լավագույն ոսկերիչները հայեր են, դուք դա կհասկանաք, երբ ծանոթանաք հայտնի բրենդների ներսում աշխատող մարդկանց կենսագրությանը: Մենք աշխարհին պետք է ներկայացնենք այսօրվա մեր աստղերին: Եվ մեր երրորդ նպատակը՝ հաջորդ սերնդի պատրաստումն է:
-Ինչպիսի՞ գործունեություն է ծավալում հիմնադրամը:
-Ներկա դրությամբ մենք տանում ենք աշխատանքներ Սանկտ Պետերբուրգում հայ ոսկերիչների ցուցադրություն կազմակերպելու ուղղությամբ: Սանկտ Պետերբուրգի ազգագրության թանգարանում գտնվել է հայ ոսկերիչների պատրաստած գանձերի հավաքածու, որը ստեղծվել էր 1916 թ., սակայն հետագայում մոռացվել: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ մենք պետք է այս հավաքածուն ցույց տանք աշխարհին: Այս հավաքածուն ստեղծել էին ռուսները` Միլլեր ազգանունով մի մարդու միջոցներով: Ռուսական ցարի արտոնությամբ նրանք եկել էին հավաքելու նմուշներ, որպեսզի թանգարանում ներկայացնեն հայերի աշխատանքը, քանի որ կար վախ, որ այն կարող էր ոչնչանալ: Եվ այդ նմուշները մենք պետք է ցուցադրենք` ի նշան մեր գոյատևման:
-Ինչպիսի՞ տպավորություններ ունեք այս տարվա ոսկերչության ցուցահանդեսից և Կանադայի համեմատ Հայաստանը զարգացման ի՞նչ հնարավորություններ ունի:
-Մենք` հայերս, ոսկերչական ազգ ենք, այն մեր ԴՆԹ-ի մեջ է: Երևանյան ոսկերչության շոուն դեռ մանուկ է, այն հասակ է առնում, սակայն համաշխարհային ոսկերչության կենտրոն դառնալու ներուժը շատ մեծ է: Հայաստանն առնվազն պետք է դառնա տարածաշրջանի կենտրոն: Անշուշտ, դեռ շատ աշխատանք պետք է տարվի:
-Որո՞նք են մեր ընդհանուր գծերը կանադական ոսկերիչների հետ, և ինչո՞վ ենք առանձնանում նրանցից:
-Համաշխարհային շուկան գաղտնիքներ չունի, սակայն ամենակարևորը գործընկերների ցանցի առկայությունն է աշխարհի տարբեր վայրերում: Հայ ոսկերիչների ներկայացրած ապրանքները միշտ լավն են, հիմնական հարցն այդ աշխատանքների` շուկա հասցնելու մեջ է, և այսպիսի միջոցառումներն այդ նպատակով անչափ կարևոր են:
-Ի՞նչն է Հայաստանում ոսկեգործության զարգացման համար խոչընդոտ:
-Ամենամեծ խոչընդոտը՝ ազատությունն է: Երբ մենք մասնակցում ենք Հոնկոնգի շոուին, այնտեղ ցանկացած ծավալի ապրանք կարող ենք ներկայացնել, վաճառել, սակայն Հայաստանում նմանատիպ գործունեություն իրականացնելու համար գոյություն ունեն շատ պարիսպներ: Եվ նմանատիպ խոչընդոտների հեռացման մեջ կառավարությունը մեծ դեր պետք է խաղա:

Жемчужины армянского ювелирного искусства, уже 100 лет хранящиеся в Санкт-Петербурге, увидит весь мир
Учрежденный год назад Фонд армянских ювелиров возглавляет наш соотечественник из Канады Пьер Аккелян, бывший в свое время председателем Союза ювелиров Канады, а в дальнейшем ставший и одним из соучредителей Всемирного союза армянских ювелиров (AJA). Благодаря усилиям AJA в открывшейся на днях свободной экономической зоне «Меридиан» состоялась 4-ая ювелирная выставка «Ереван Шоу 2014». Арменпресс представляет интервью с Пьером Аккеляном.
Какова основная цель фонда?
Фонд армянских ювелиров был создан год назад и преследует три цели. Во-первых, зафиксировать историю армянских ювелиров. На протяжении веков наша нация дала миру прекрасных ювелиров. Мы смутно представляем себе эти страницы нашей истории. Во времена Византии или Османской империи говорили, что этот император или султан подарил кому-то потрясающее ювелирное изделие, но не говорилось о том, кто создал это изделие. Эта история должна быть зафиксирована и преподана миру. Во вторых, наша деятельность будет направлена на то, чтобы мир узнал, что сегодня лучшие ювелиры – армяне, вы в этом убедитесь, ознакомившись с биографией тех, кто работает в брендовых ювелирных фирмах. Мы должны представить миру наших сегодняшних звезд на ювелирном олимпе. И, наконец, наша третья цель – подготовить следующее поколение армянских ювелиров.
Чем занимается Фонд?
В настоящее время мы работаем над организацией выставки армянских ювелиров в Санкт-Петербурге. В Музее этнографии Санкт-Петербурга хранится коллекция изделий армянских ювелиров, созданная в 1916 году, а затем преданная забвению. В связи с приближающимся 100-летием Геноцида армян мир должен узнать об этом собрании жемчужин армянских мастеров. Эту коллекцию собрали русские на средства некоего Миллера. С разрешения русского царя они начали собирать экспонаты, чтобы представить в музее работы армянских ювелиров, поскольку были опасения, что они могут быть утрачены. И вот эти экспонаты мы и должны продемонстрировать миру как символ нашего существования.
Каковы Ваши впечатления от ювелирной выставки этого года и каковы. на Ваш взгляд, возможности развития Армении, если сравнивать с Канадой?
Мы – армяне – нация ювелиров, это в нашем ДНК. Ереванское ювелирное шоу еще дитя, ему еще предстоит расти и вырасти, однако, потенциал стать всемирным центром ювелирного дела очень большой. Армения, как минимум, должна стать региональным центром. Безусловно, предстоит много работы...
Что общего между нашими и канадскими ювелирами, и что отличает нас друг от друга?
На мировом рынке секретов нет. Главное – наличие сети партнеров в разных концах света. Продукция, представляемая армянскими ювелирами, всегда хорошая, основная проблема в выходе на рынок, так что подобного рода мероприятия, как выставки, в этом плане очень важны.
Что мешает развитию ювелирной отрасли в Армении?
Главное препятствие – свобода. Когда мы участвуем в шоу в Гонконге, то можем представить, продать любой объем продукции, в Армении для подобной деятельности придется «пробить» много стен». В устранении этих «стен» призвано большую роль сыграть правительство.