Կստեղծվի հայ-լիտվական միջկառավարական հանձնաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Լինաս Լինկյավիչուսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել, որ հայ-լիտվական հարաբերությունները վերջին տարիներին դինամիկ զարգանում են, տարեցտարի հարստանում է տարբեր ոլորտներում համագործակցության օրակարգը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Լինաս Լինկյավիչուսը կարևորել են ակտիվ փոխայցելություններն ու շփումները, այդ համատեքստում ջերմորեն հիշելով անցյալ տարվա մարտին Լիտվայի արտգործնախարարի այցը Հայաստան և դեռևս պաշտպանության նախարարի պաշտոնում Սերժ Սարգսյանի այցը Լիտվա, ինչը, կողմերի համոզմամբ, պաշտպանության և անվտանգության ոլորտներում ամուր հարաբերությունների, երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև հետագա պարբերական շփումների հիմք դրեց:
Արտգործնախարար Լինաս Լինկյավիչուսը, խոսելով համագործակցության առաջիկա ծրագրերի մասին՝ նշել է, որ մոտակա ժամանակահատվածում նախատեսում է ստեղծել միջկառավարական հանձնաժողով և ակտիվորեն զարգացնել հարաբերությունները նաև տնտեսական ոլորտում: Նրա հավաստմամբ, հաջորդ ամիս կկազմակերպվի հայ-լիտվական գործարար համաժողով, որը կարող է ձևավորել փոխգործակցության բովանդակալից մեծ օրակարգ:
Լիտվայի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ իր երկիրն աջակցել է Եվրամիության հետ Հայաստանի երկխոսությանը, և հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահից լսելով եվրոպական արժեքներին Հայաստանի նվիրվածության մասին, համագործակցության այս ձևաչափում ևս տեսնում է ընդհանուր ծրագրեր ու Լիտվայի՝ որպես Եվրամիության անդամ երկրի դերը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացման գործում:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը և Լիտվայի արտգործնախարարը մտքեր են փոխանակել նաև միջազգային և տարածաշրջանային արդի խնդիրների ու մարտահրավերների մասին, անդրադարձել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին:

Будет создана армяно-литовская межправительственная комиссия
Президент Армении Серж Саргсян 24 октября принял находящегося в Ереване с официальным визитом министра иностранных дел ЛитвыЛинаса Линкявичюса.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, на встрече собеседники с удовлетворением отметили, что в последние годы армяно-литовские отношения динамично развиваются, ежегодно обогащается повестка сотрудничества в разных сферах.
Стороны отметили важность активных взаимных визитов и контактов, в этом контексте вспомнив состоявшийся в марте прошлого года визит главы МИД Литвы в Армении и визит тогда еще министра обороны Армении Сержа Саргсяна в Литву. По убеждению собеседников, эти визиты положили основу для крепких отношений в сферах обороны и безопасности, дальнейших периодических контактов между оборонными ведомствами двух стран.
Говоря о дальнейших планах сотрудничества, Линас Линкявичюс отметил, что в ближайшее время запланировано создание межправительственной комиссии и активное развитие отношений в экономической сфере. Он отметил, что в следующем месяце будет организован армяно-литовский бизнес-форум, который может сформировать большую и содержательную повестку взаимодействия.
Глава МИД Литвы подчеркнул, что его страна содействовала диалогу ЕС с Арменией, и услышав от президента о приверженности Армении европейским ценностям, отметил, что визит в данном формате сотрудничества общие программы. По его словам, Литва как член ЕС будет способствовать дальнейшему развитию отношений между Арменией и ЕС.
Собеседники обменялись мнениями вокруг международных и региональных проблем и вызовов, коснулись последних событий переговорного процесса по урегулированию нагорно-карабахского конфликта.