ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանում ՀՀ Նախագահի ելույթն ամբողջությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նյու Յորքում մասնակցել է Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում նշել է.
,Գլխավոր Ասամբլեայի հարգարժա՛ն նախագահ,
Հարգելի՛ պարոն Գլխավոր քարտուղար,
Ընթացիկ նստաշրջանը տեղի է ունենում մարդկության համար բեկումնային իրադարձությունների՝ Առաջին աշխարհամարտի 100-ամյակի և գալիք տարի նշվելիք 2-րդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 70-ամյակի ժամանակահատվածում: Շուրջ յոթ տասնամյակ առաջ` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտին ստեղծված Միացյալ ազգերի կազմակերպության առաքելությունն այն նոր քաղաքակրթական միջավայրի ու մշակույթի ձևավորումն էր, որը կբացառեր անցյալի ողբերգական էջերի կրկնությունը:
2015 թվականը հատուկ նշանակություն ունի ողջ աշխարհի հայության համար: Ապրիլի 24-ին աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը խնկարկելու է իր պատմության ամենաողբերգական էջի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Պատմության մեջ նախադեպը չունեցող՝ մի ողջ ժողովրդի սպանդի և հայրենազրկման նպատակ հետապնդող այդ ոճրագործությունը շարունակում է աշխարհի հայերի համար մնալ չսպիացած վերք: 1915թ. Ցեղասպանությունը քաղաքակրթության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն էր, իսկ դրա ոչ լիարժեք դատապարտումը՝ նույնօրինակ զանգվածային ոճրագործություններ ծնող երևույթ:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարում, ելույթ ունենալով այս բարձր ամբիոնից, որը ես կկոչեի Պատվո և Պատասխանատվության ամբիոն, բարձրաձայն ասում եմ.
Շնորհակալություն Ուրուգվայ, Ֆրանսիա, Ռուսաստան:
Շնորհակալություն Իտալիա, Բելգիա, Նիդերլանդներ, Շվեյցարիա, Շվեդիա:
Շնորհակալություն Գերմանիա, Լեհաստան, Լիտվա, Հունաստան, Սլովակիա, Կիպրոս:
Շնորհակալություն Լիբանան, Արգենտինա, Վենեսուելա, Չիլի, Կանադա, Վատիկան:
Շնորհակալություն Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու և դատապարտելու համար` անկախ այդ ճանաչման ձևաչափից և օգտագործված ձևակերպումներից:
Շնորհակալություն ԱՄՆ-ի, Եվրոպական միության, շատ ու շատ երկրների բոլոր այն գործիչներին, պետական մարմիններին, տարածքային միավորներին կամ կազմակերպություններին, որոնք վստահորեն ի լուր աշխարհի իրերն իրենց անունով են կոչում: Դա իսկապես խիստ կարևոր է, քանզի ժխտումը ցեղասպանության հանցագործության փուլերից մեկն է:
Արդեն շուրջ մեկ դար ոչ միայն աշխարհասփյուռ հայությունը, այլև ողջ առաջադեմ միջազգային հանրությունը սպասում են, որ Թուրքիան ի վերջո քաջություն կգտնի առերեսվելու սեփական պատմությանը և ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը՝ դրանով իսկ ազատելով հետագա սերունդներին անցյալի ծանր բեռից: Ավաղ, փոխարենը հնչեցվում են երկիմաստ, սքողված ուղերձներ, որոնցում զոհին հավասարեցնում են դահճին, խեղաթյուրում անցյալի իրադարձությունները:
Հայաստանը երբևէ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախապայման չի դարձրել Հայաստան-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համար: Հայտնի է, որ պաշտոնական Երևանի նախաձեռնած` Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը հասավ մինչև Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրում: Այդ արձանագրություններն արդեն տարիներ շարունակ դարակներում են` սպասելով Թուրքիայի խորհրդարանի վավերացմանը: Պաշտոնական Անկարան բացահայտ հռչակում է, որ կվավերացնի այդ արձանագրությունները միայն, եթե Լեռնային Ղարաբաղը` Ազատ Արցախը, հայերը հանձնեն Ադրբեջանին: Հայաստանում և Արցախում նման նախապայմաններին պարզ մարդիկ շատ հաճախ արձագանքում են շատ պարզ. «գրողի ծոցը վավերացնեք»: Ժողովրդական լեզվով արտահայտված այս բառերի մեջ մի ողջ ազգի դարավոր պայքարն է խտացած, որ ուրիշի հայրենիքի վրա առուծախ անողներին անառարկելիորեն բացատրում է` Հայրենիքը սուրբ է, և ձեր առուծախը հեռու տարեք մեզնից: Ահա նման պայմաններում է, որ այսօր պաշտոնական Երևանը լրջորեն քննարկում է հայ-թուրքական արձանագրությունները խորհրդարանից հետ կանչելու հարցը:
Այսօր էլ բոլորիս աչքի առջև են Սիրիայում և Իրաքում տեղի ունեցող ցավալի իրադարձությունները, երբ կրոնական և ազգային փոքրամասնությունները դառնում են ատելություն դավանող խմբերի թիրախ: Երկու օր առաջ ահաբեկիչների կողմից ականապատվեց և պայթեցվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփող Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին: Նման բարբարոսությունը պարզապես հանցավոր անաստվածություն է, որը որևէ հավատքի հետ կապ ունենալ չի կարող: Սիրիայում և Իրաքի հյուսիսում ստեղված աղետալի իրավիճակն ահագնանում է օր-օրի, և այսօր արդեն ուղղակի վտանգի տակ են հարյուր հազարվոր խաղաղ մարդիկ, այդ թվում նաև Հալեպի տասնյակ հազարավոր հայերը: Սա հենց այն վտանգավոր իրավիճակներից է, որը պետք է դիտարկվի մարդկության դեմ ուղղված ոճրագործությունները կանխարգելելու մեր համատեղ հանձնառությունների շրջանակում: Հայաստանը բարձրաձայնել է Սիրիայի հայ բնակչության և Իրաքի հյուսիս-արևմուտքում բնակվող եզդի բնակչության պաշտպանությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը, և քաջալերված ենք տեսնելու միջազգային համայնքի միասնական դիրքորոշումն այս հարցում:
Համաշխարհային խաղաղության և անվտանգության պահպանությունը մեր կազմակերպության ստեղծման և գոյության իմաստն է: Վերջին տարիներին Հայաստանը հետևողականորեն ամրապնդել է իր խաղաղապահ կարողությունները՝ նախապատրաստելով մեր երկրի առավել ընդգրկուն ներգրավումը միջազգային խաղաղության և կայունության ապահովմանը: Շատ մոտ ապագայում հայ խաղաղապահները կտեղակայվեն Լիբանանի հարավում՝ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելության շրջանակներում: Դա հնարավոր դարձավ մեր իտալացի գործընկերների հետ սերտ համագործակցության շնորհիվ: Վստահ եմ, որ հայ զինծառայողները արժանապատվորեն և բարձր պրոֆեսիոնալիզմով կիրականացնեն իրենց առաքելությունն՝ օգտագործելով նաև արդեն մեկ տասնամյակի ընթացքում Կոսովոյում, Իրաքում, Աֆղանստանում ձեռք բերված հարուստ փորձը:
Արդեն 20 տարուց ավելի է, որ ղարաբաղյան հակամարտության արդար և խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը վիժեցվում են մեր հարևանի ապակառուցողական և առավելապաշտական կեցվածքի պատճառով: Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով հնչող ռազմատենչ հայտարարություններին ու տարաբնույթ սպառնալիքներին միջազգային պատշաճ գնահատականի բացակայությունը հանգեցրել է այսօրվա ամենաթողությանը. Ադրբեջանի նախագահը ողջ հայ ժողովրդին որակում է որպես «թիվ մեկ թշնամի», իսկ այն, ինչ քաղաքակիրթ աշխարհում համարվում է հանցագործություն, Ադրբեջանում դիտարկվում է որպես հերոսություն:
Չնայած այն հանգամանքին, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն առանձնահատուկ է՝ միջազգային հարաբերություններում հետևողականորեն առաջ են մղվում մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները, այդ թվում՝ ժողովուրդների ազատ կամարտահայտությունն ու ինքնորոշումը: Օրեր առաջ Շոտլանդիայում տեղի ունեցած հանրաքվեն կրկին ապացուցեց, որ հենց հանրաքվեի ինստիտուտն է ներկայում հետևողականորեն դառնում էթնիկ խնդիրների խաղաղ կարգավորման կարևորագույն իրավական գործիքներից մեկը: Եվ պատահական չէ, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի առաջարկած կարգավորման հենասյունը ևս հանրաքվեի միջոցով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքն է:
Խոսելով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման մասին՝ չեմ կարող չանդրադառնալ ՄԱԿ-ի ԱԽ կողմից պատերազմի տարիներին ընդունած 4 բանաձևերին, որոնք պարբերաբար շահարկվում են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից՝ որպես իրենց ապակառուցողական քաղաքականության հիմնավորում:
Խոսքն այն բոլոր չորս բանաձևերի մասին է, որտեղ որպես առաջնային և անվերապահ պահանջ նշվում էր ռազմական և թշնամական գործողությունների դադարեցումը, ինչը չիրականացվեց Ադրբեջանի կողմից: Հենց Ադրբեջանի կողմից սույն բանաձևերի հիմնարար պահանջները չկատարելու հետևանքով էր, որ անհնարին դարձավ դրանց ամբողջական իրականացումը: Բանաձևերում կոչ էր արվում դադարեցնել խաղաղ բնակչության ռմբակոծություններն ու օդային հարվածները, զերծ մնալ միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքների ոտնահարումից, ինչին ի պատասխան՝ Ադրբեջանը շարունակում էր ռմբակոծել խաղաղ բնակչությանը՝ տարբերություն չդնելով երեխաների, կանանց, մեծահասակների միջև՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային հումանիտար իրավունքի բոլոր իրավական և բարոյական նորմերը:
Եվ այսօր Ադրբեջանն առանց ամաչելու հղում է կատարում այդ բանաձևերին՝ ընտրողաբար, համատեքստից կտրված մեկնաբանում դրանք՝ որպես խնդրի կարգավորման նախապայման: ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի համարժեք մեկնաբանումն անհնար է առանց դրանցում ամրագրված պահանջների աստիճանակարգի ճիշտ ընկալման:
Բանաձևերում ամրագրված պահանջներից են նաև՝ տարածաշրջանում տնտեսական, հաղորդակցության ուղիների և էներգետիկ կապերի վերականգնումը (853 բանաձև), հաղորդակցության ուղիների վերականգնման խոչընդոտների վերացումը (874 բանաձև): Գաղտնիք չէ, որ հակամարտության հենց սկզբից Ադրբեջանն ու Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կիրառում են շրջափակում: Ադրբեջանի Նախագահն իր ելույթներում նույնիսկ հպարտանում է դրանով՝ սեփական հանրությանը խոստանալով, որ այդ ուղղությունը մնալու է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունը:
Անվտանգության խորհրդի նշված բանաձևերում կոչ է արվում Ադրբեջանի իշխանություններին ուղիղ շփումներ հաստատել Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Ադրբեջանը ոչ միայն ուղիղ շփումներ չի հաստատում ԼՂ հետ, որն, ի դեպ, 1994թ. հրադադարի և մի շարք այլ միջազգային համաձայնագրերի իրավահավասար կողմ է, այլև թշնամանք է քարոզում մի ժողովրդի հանդեպ, որին իբր թե ցանկանում է տեսնել իր պետության կազմում:
Ոչ մի բանաձևում Հայաստանը չի նշվել որպես հակամարտող կողմ: Մեր երկրին ուղղված կոչերում միայն խոսվում էր «շարունակել ազդեցություն գործադրել» ԼՂ հայության վրա (853, 884) հակամարտությունը դադարեցնելու համար, ինչը Հայաստանը լիարժեք իրականացրել է, և նաև դրա շնորհիվ 1994թ. կնքվել է զինադադար: Բոլոր բանաձևերում ԼՂ-ն հստակորեն ճանաչվել է հակամարտող կողմ:
Վերոնշյալից ակնհայտ է, որ հենց Ադրբեջանի իշխանություններն են, որ չեն իրականացրել ՄԱԿ-ի ԱԽ հիմնարար պահանջները՝ այդ թվում նաև մարդասիրական նորմերի իրագործումն ու պահպանումը: Ի դեպ՝ այս պահանջը ևս պարբերաբար և կոպտորեն խախտվում է Ադրբեջանի կողմից, երբ գերևարված հայերի՝ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ դաժան և անմարդկային վերաբերմունք է ցուցաբերվում, որը շատ հաճախ նրանց մահվան պատճառ է հանդիսանում: Թեև, կարծում եմ, զարմանալն ավելորդ է. չէ՞ որ խոսքը մի պետության մասին է, որտեղ սեփական ժողովուրդն ինքն է ենթարկվում ճնշումների ու անմարդկային վերաբերմունքի: Դրա վառ վկայությունն էր օրեր առաջ ՄԱԿ-ի Կտտանքների դեմ ենթակոմիտեի առաքելության աշխատանքի ընդհատումը` պաշտոնական Բաքվի կողմից դրսևորված վարքագծի հետևանքով:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը միակ մասնագիտացված կառույցն է, որ երկու տասնամյակ է, ինչ զբաղվում է ղարաբաղյան հիմնախնդրով՝ միջազգային հանրության կողմից ստացված մանդատով: Ադրբեջանը, քաջ գիտակցելով, որ անհնար է խաբել կամ թյուր տեղեկատվություն հրամցնել խնդրի էության մեջ խորացած Մինսկի խմբին, ջանում է խնդրի կարգավորումը տեղափոխել այլ հարթակներ՝ փորձելով խնդրին հաղորդել տարածքային վեճի բնույթ կամ շահարկելով կրոնական համերաշխության գործոնը: Դրանք կատարյալ անհեթեթություններ են: Իսկ Հայաստանն ավանդաբար ջերմ հարաբերություններ է ունեցել իսլամ դավանող ժողովուրդների հետ՝ ի դեմս արաբական աշխարհի կամ օրինակ՝ մեր անմիջական հարևան Իրանի:
Բարձր գնահատելով ՄԱԿ-ի անփոխարինելի դերը կայուն զարգացման նպատակների մշակման և իրականացման գործում՝ վստահ եմ՝ «2015թ. հետո» զարգացման նոր օրակարգի միջոցով կշարունակենք հազարամյակի զարգացման նպատակներից բխող գլոբալ խնդիրներին լուծումներ գտնելու ու մարտահրավերներին դիմակայելու մեր ջանքերը՝ սահուն անցում կատարելով դեպի Կայուն զարգացման նպատակներ:
Եզրափակելով ընդգծեմ, որ ՄԱԿ-ի շրջանակներում մենք միասին զգալի ճանապարհ ենք անցել «Հետ-2015 թվականը զարգացման օրակարգի» ձևավորման ուղղությամբ և շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել` ճկունություն ցուցաբերելով այդ գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար»:

Statement of Serzh Sargsyan at UN General Assembly session
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS: The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan took part in the 69th session of the UN General Assembly on September 24 in the framework of his working visit to the United States of America. Department for Mass Media and Public Relations of the Armenian President’s Office informed Armenpress that Serzh Sargsyan stated in his speech:
Distinguished President of the General Assembly,
Distinguished Secretary General,
We conduct this meeting in a symbolically significant period between the centennial of World War I and the 70th anniversary of the end of World War II, the two turning points in the history of humanity. The United Nations Organization was established almost seventy years ago at the end of World War II, and its mission was to form new civilization environment and culture of preventing the repetition of the past tragic pages.
2015 bears particular significance for Armenians all over the world. On April 24 Armenians around the globe will commemorate the most tragic page of the nation’s history – the centennial of the Armenian Genocide. It was an unprecedented crime aimed at eliminating the nation and depriving it of its homeland: a crime that continues to be an unhealed scar for each Armenian. The 1915 Genocide was a crime against civilization and humanity, and its inadequate condemnation paved the way for similar crimes of mass murder in the future.
Addressing the Assembly ahead of that centennial year of the Armenian Genocide from this prominent podium, which I would call the podium of Honor and Responsibility, I declare vociferously:
Thank you Uruguay, France, and Russia!
Thank you Italy, Belgium, the Netherlands, Switzerland, and Sweden!
Thank you Germany, Poland, Lithuania, Greece, Slovakia, and Cyprus!
Thank you Lebanon, Argentina, Venezuela, Chile, Canada, and Vatican!
Thank you for the recognition and condemnation of the Armenian Genocide regardless of the format and language adopted. I thank the U.S.A., European Union, and all those personalities, state bodies, territorial units and organizations in numerous countries, who publicly called things by their proper names. That is indeed extremely important since denial is a phase of the crime of genocide.
For a whole century now Armenians around the globe as well as the entire progressive international community expects Turkey to demonstrate the courage and face its own history by recognizing the Armenian Genocide, thus relieving next generations of this heavy burden of the past. Alas instead, we continue to hear ambiguous and ulterior messages, in which the victim and the slaughterer are equalized, and the history is falsified.
Armenia has never conditioned the normalization of the bilateral relations with Turkey by recognition of the Armenian Genocide. In fact, Armenia was the party that initiated such a process which culminated in the signing of the Zurich Protocols in 2009. However, those Protocols have been shelved for years now awaiting ratification in the Turkish Parliament.Ankara declares publicly that it will ratify those Protocols only if Armenians cede Nagorno Karabakh, the free Artsakh, to Azerbaijan.In Armenia and Artsakh ordinary people often just retort to such preconditions: “To hell with you ratification.” This vernacular phrase concentrates the age-old struggle of the entire nation, and it unequivocally explains to those who attempt to bargain the others’ homeland that the motherland is sacrosanct, and they had better stay away from us with their bargain. It is in these circumstances that currently the official Yerevan is seriously considering the issue of recalling the Armenian-Turkish Protocols from the parliament.
The tragic events in Syria and Iraq, which we are currently witnessing, demonstrate how the groups whose creed is hatred are targeting religious and national minorities.Two days ago, on Independence Day of the Republic of Armenia, the Church of All Saint Martyrs in Deir ez-Zor, Syria, dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, where their remains were housed, was mined and blown up by terrorists.Such a barbarity is a criminal Godlessness in no way or shape related to any faith. The catastrophic situation in Syria and the north of Iraq continuously deteriorates, and today hundreds of thousands of peaceful people are directly imperiled. Among them are tens of thousands of Armenians of Aleppo. This is an instance of a peril to consider in the context of our joint commitments to preventing the crimes against humanity. Armenia has voiced on numerous occasions the necessity to defend the Armenian population of Syria and the Yezidi population of north-western Iraq, and we are encouraged by the unified stance of the international community in this regard.
The very essence of our organization is the preservation of world peace and security. In recent years, Armenia has consistently consolidated its peacekeeping capabilities thus preparing ourselves for a more proactive engagement in that field. Armenian peacekeepers will very soon be dispatched to the south of Lebanon within the framework of the UNIFIL mission under the auspices of the United Nations. It became possible due to close collaboration we enjoy with our Italian colleagues. I strongly believe that our servicemen will fulfill their mission with dignity and high professionalism also utilizing the extensive experience they have garnered in the last decade in Kosovo, Iraq and Afghanistan.
It has been more than twenty years our neighbor aborts the efforts of the international community directed at the just and peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict by its unconstructive and maximalist stance.The failure of an adequate international characterization of the bellicose declarations and various threats put forth at the highest level in Azerbaijan has resulted in all-out permissiveness. The President of Azerbaijan designates the entire Armenian nation as the “the enemy number one”, and what is considered in the rest of the world to be a crime, is considered to be a glorious deed in Azerbaijan.
Despite the fact that each conflict is unique, fundamental human rights and freedoms, including the right of peoples to free expression of will and self-determination, continue to evolve as a determinant to their resolution. The vote held a few days ago in Scotland, once again proved that nowadays the institute of referendum is more and more widely perceived as a legal model for peaceful settlement of ethnic conflicts.It was no coincidence that the right to govern one’s own fate through referendum is in the core of the proposal put forward by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
While discussing the Nagorno Karabakh conflict settlement I cannot but address the four UN Security Council resolutions, which were adopted during the war, that every so often are exploited by Azerbaijani authorities in order to justify their obstructive policy.
It is about those four Resolutions that demanded unconditionally as a matter of priority cessation of all military hostilities. Azerbaijan failed to comply. Azerbaijan’s own non-compliance with the fundamental demands of these Resolutions made their full implementation impossible. The Resolutions contained calls upon the parties to cease bombardments and air strikes targeting peaceful civilian populations, to refrain from violating the principles of international humanitarian law but instead Azerbaijan continued its indiscriminate bombardments of civilian populations. Azerbaijan did not spare children, women and old men thus gravely violating all legal and moral norms of international humanitarian law.
Now Azerbaijan cynically refers to these Resolutions – refers selectively, pulling them out of context as a prerequisite for the settlement of the problem. The adequate interpretation of the UN Security Council Resolutions is not possible without correctly understanding the hierarchy of the demands set therein.
The Resolutions inter alia request the restoration of economic, transport and energy links in the region (UN SC Resolution 853) and removal of all obstacles to communications and transportation (UN SC Resolution 874).It is no secret that Azerbaijan and Turkey imposed blockade on Nagorno Karabakh and the Republic of Armenia from the outset of the conflict.The Azerbaijani President in his statements even takes pride in this fact promising his own public that direction would remain the priority of Azerbaijan’s foreign policy.
The abovementioned UN Security Council Resolutions called upon Azerbaijan to establish direct contacts with Nagorno Karabakh. Azerbaijan refused to establish any direct contact with Nagorno Karabakh, which was a legally equal party to the Ceasefire Agreement concluded in 1994, as well as to a number of other international agreements.Moreover, Azerbaijan preaches hatred towards people it claims it wants to see as a part of their state.
None of the UN SC Resolutions identifies Armenia as a conflicting party.Our country is only called upon “to continue to exert its influence” over the Nagorno Karabakh Armenians (UN SC Resolutions 853, 884) in order to cease the conflict.Armenia fully complied, and partly owing to its efforts a ceasefire agreement was concluded in 1994.All the UN SC Resolutions have clearly recognized Nagorno Karabakh as a party to the conflict.
Azerbaijani authorities have failed to implement the fundamental demands of the Security Council resolutions, including abiding and sticking by humanitarian norms. Incidentally, Azerbaijan has been gravely violating this demand every now and then. Azerbaijan’s cruel and inhumane treatment of the Armenian civilian prisoners of war regularly resulted in their deaths. Although, I think, one shall not be surprised about it because it is the same state that suppresses and exercises the most inhumane treatment of its own people. A clear proof of it was the decision of the UN Subcommittee on Prevention of Torture to suspend its visit to Azerbaijan due to the obstructions it encountered in the conduct of the official Baku.
The Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group is the only specialized structure that has been dealing with the Nagorno Karabakh issue according to the mandate granted by the international community.While Azerbaijan is very well aware that it could not possibly deceive or misinform the Minsk Group, which is very-well immersed in the essence of the problem, it attempts to transpose the conflict settlement to other platforms trying to depict it as a territorial dispute or exploiting the factor of religious solidarity. That is ironic, since Armenia traditionally enjoys very warm relations with the Islamic states both in the Arab world or, for instance, with our immediate neighbor Iran.
We highly value the indispensable role of the United Nations in the adjustment and implementation of the development goals. I strongly believe that through the new “Post-2015” development agenda we will continue our efforts at seeking solutions and responding to challenges of global nature stemming from the Millennium Development Goals.
In conclusion, I would like to underline that we have passed the substantial part of the road leading to shaping the “Post-2015 Development Agenda” and we will continue our endeavors in this regard by displaying necessary flexibility in order to bring this process to its logical conclusion.