Լեոնարդո դի Կապրիոյին ՄԱԿ-ի խաղաղության դեսպանորդ են նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի դերասան Լեոնարդո դի Կապրիոն նշանակել Է ՄԱԿ-ի խաղաղության դեսպանորդ եւ զբաղվելու Է մոլորակի կլիմայի խնդիրներով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսում լրագրողներին հայտնել է համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը:
«Պարոն դի Կապրիոն վստահության արժանի դեմք է շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված շարժման մեջ եւ կարող Է զորացնել կազմակերպության գործունեությունը»,- ասել է Պան Գի Մունը:
Նրա խոսքով՝ 39-ամյա դի Կապրիոն սեպտեմբերի 23-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գագաթնաժողովում ելույթ կունենա կլիմայի փոփոխման հիմնախնդիրների շուրջ:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին դի Կապրիոն 3 մլն դոլար է նվիրաբերել Վայրի բնության համաշխարհային հիմնադրամին Նեպալում վագրերին պահպանելու եւ դրանց թիվն ավելացնելու համար: Դերասանը տակավին 1998 թվականին իր անունով ֆոնդ է հիմնել բնապահպանական գործունեության ասպարեզում դրամաշնորհներ տրամադրելու համար, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Леонардо Ди Каприо назначили посланником мира ООН по проблемам климата
Американский актер Леонардо Ди Каприо стал посланником мира ООН по проблемам климата на планете, сообщил журналистам во вторник на пресс-конференции Генеральный секретарь всемирной организации Пан Ги Мун,как передает Арменпресс, об этом сообщаетагентство РИА Новости.
"Господин Ди Каприо — это заслуживающий доверия голос в движении по охране окружающей среды, и у него есть значительная платформа для того, чтобы усилить его посыл", — сказал Пан Ги Мун.
По словам Генсека ООН, 39-летний Ди Каприо выступит в Нью-Йорке на саммите ООН по проблемам изменения климата 23 сентября.
В ноябре прошлого года Ди Каприо внес три миллиона долларов во Всемирный фонд дикой природы (WWF) для сохранения и приумножения популяции тигров в Непале. Актер еще в 1998 году основал фонд своего имени для выдачи грантов на природоохранную деятельность.