Դավիթ Վարդանյանը «Մանկական նոր ալիք»-ի առաջին օրն ստացել է 54 միավոր
ՂՐԻՄ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական նոր ալիք»-ում Հայաստանն այս տարի ներկայացնող 12-ամյա Դավիթ Վարդանյանն օգոստոսի 16-ին՝ մրցույթի առաջին օրը, հանդես է եկել Սոնա Շահգելդյանի «Կորո՞ւստ, թե՞ գանձ» երգով և հնարավոր 55 միավորից ստացել 54-ը: Դավթի ելույթը 11 միավորով չի գնահատել ժյուրիի անդամներից միայն մեկը՝ երգիչ Ալեքսանդրո Սաֆինան:
Ղրիմից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դավթի երաժշտական պրոդյուսեր Գրիգոր Կյոկչյանն ընդգծեց, որ Դավիթը կարողացավ շատ լավ ներկայացնել երգը: «Այս պահին Դավիթն առաջատարներից է, և հաջորդ անգամ լավ հանդես գալու դեպքում լավ հորիզոնական կունենանք: Հանդիսատեսը շատ լավ դիմավորեց Դավթին: Շատ մասնակիցներ կային, որ մտածում էինք, որ բարձր միավորներ կստանան, սակայն համերգի ժամանակ չկարողացան թողնել նույն տպավորությունը, ինչ փորձերին»,-նշեց Գրիգոր Կյոկչյանը: Նա ընդգծեց, որ այժմ 55 միավորով առաջատար է Ուկրաինան ներկայացնող Անդրեյ Բոյկոն: «Եթե այսօր մրցույթին քաղաքական լուծումներ չտրվեն, մենք լավ հորիզոնական կունենանք»,-նշեց նա:
Դավթի երաժշտական պրոդյուսերն ընդգծեց, որ ժյուրիի կազմում հանդես են գալիս անվանի արտիստներ Ալեքսանդրո Սաֆինան, Նյուշան, Լև Լեշչենկոն և Ֆիլիպ Կիրկորովը: Ժյուրին ղեկավարում է մրցույթի հիմնադիր Իգոր Կրուտոյը: Նրա բնորոշմամբ՝ մրցույթի բացման արարողությունն իսկական տոն էր, որին ելույթ ունեցան նաև ռուսական էստրադայի աստղերը:
Մրցութային երկրորդ օրը՝ օգոստոսի 17-ին, Դավիթը հանդես կգա առաջին համարի ներքո, Բրունո Մարսի «Locked Out of Heaven» երգով: «Ես Դավթին ասել եմ, որ երգչի համար ամենալավ բանը լավ երգելն է՝ անկախ ամեն ինչից: Չեմ թողնում, որ չափից շատ ոգևորվի առաջին օրվա արդյունքներից, որովհետև ևս մեկ ելույթ կա»,-հավելեց Կյոկչյանը: «Մանկական նոր ալիք-2014» երաժշտական մրցույթն անցկացվում է Ղրիմի «Արտեկ» միջազգային մանկական կենտրոնում օգոստոսի 5-19-ը: Բուն մրցույթն անցկացվում է օգոստոսի 16-18-ը:
«Մանկական նոր ալիք-2014»-ի շրջանակում պայքարը կծավալվի երկու մրցութային օրերին, կանցկացվեն մրցանակաբաշխության, բացման ու փակման հանդիսավոր արարողություններ:
Միջազգային «Նոր ալիք» մրցույթը կազմակերպվում է ամեն տարի: Առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել 2002 թվականին Յուրմալայում: Մրցույթի ստեղծման գաղափարը պատկանում է Իգոր Կրուտոյին և Ռայմոնդ Պաուլսին: 2008 թվականից սկսած` ամեն տարի անցկացվում է նաև «Մանկական նոր ալիք»-ը, որի առաջին մրցույթը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 28-29-ին Մոսկվայում:

На детской «Новой волне» в первый день Давид Варданян набрал 54 очка
Давид Варданян, представляющий Армению на детской «Новой волне-2014», 16 августа - в первый день конкурса, выступил с песней Соны Шахгельдян «Потеря или сокровище?» и получил 54 очка из 55 возможных. На «11» исполнение Давида не оценил только один из членов жюри – Александро Сафина.
В беседе с корреспондентом Арменпресс в Крыму музыкальный продюсер Давида Григор Гёкчян отметил, что Давид выступил прекрасно. «Сейчас он один из лидеров и если во второй раз также выступит хорошо и если не будет политической подоплеки, можем рассчитывать на серьезную позицию в списке. Немногие смогли произвести такое же хорошее впечатление сцене, как во время репетиций», - сказал Гёкчян. Сейчас с 55 очками лидирует Андрей Бойко из Украины.
Продюсер подчеркнул, что в жюри New Wave Junior-Александро Сафина, Нюша, Лев Лещенко и Филипп Киркоров, а председатель – Игорь Крутой. Открытие конкурса превратилось в грандиозный праздник, который устроили и звезды российской эстрады.
17 августа Давид выступит с песней Locked Out of Heaven Бруно Марси. «Я предупредил Давида, чтобы он чрезмерно не вдохновлялся успехом первого дня, а собрался для нового выступления», - сказал Гёкчян.
Конкурс New Wave Junior проходит в Крыму, в международном детском центре «Артек» 16-18 августа, но все мероприятие продолжается 5-19 августа - церемонии открытия и закрытия, конкурс, вручение призов.
New Wave («Новая волна») проводится каждый год. Первый состоялся в 2002г. Идея создания конкурса принадлежит Игорю Крутому и Раймонду Паулсу. С 2008г. проводится New Wave Junior (детская «Новая волна»). Первый конкурс состоялся в Москве 28-29 ноября.