Հայոց ցեղասպանության թեմայով աշխարհի գրեթե բոլոր արխիվներն ուսումնասիրված են. Ռուբեն Սաֆրաստյան
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, դատապարտումը և հատուցում ստանալը պայքար է, որը մեր ժողովուրդը տասնամյակներ շարունակ մղում է ու պետք է շարունակի ավելի մեծ ուժով: 100-րդ տարելիցը չի նշանակում, որ պայքարը պետք է ավարտվի, այն պետք է շարունակվի ավելի մեծ ուժով: Այս է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանի պատգամը, որը նա փոխանցեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում: Ռուբեն Սաֆրաստյանն այն հարցադրմանն ի պատասխան, թե ինչու հիշենք, որ մեզ կոտորել են, մորթել, ընդգծում է, որ բացի այն, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար պայքարը հանուն արդարության պայքար է, այլ նաև պայքար է հանուն մարդկության, որովհետև ցեղասպանությունը ծանրագույն հանցնագործություն է մարդկության դեմ: Մարդկության մի զանգվածի փորձ է արվել ոչնչացնել: Պայքարելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման համար` մենք` հայերս ու հատկապես երիտասարդները, պայքարում ենք հանուն մարդկության ապագայի, որ նման բան էլ չկրկնվի: Գնալով մարդկությունը հասկանում է, թե ինչ ահավոր հանցագործություն է ցեղասպանությունը: Այս պայքարը պետք է շարունակվի ու հայ երիտասարդությունը մեծ անելիքներ ունի այս բնագավառում:
-Մեկ անգամ Դուք նշեցիք, որ Թուրքիան գաղտնի ձևով պատրաստվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, Դուք ունե՞ք ինֆորմացիա, թե ինչ միջոցառումներ են նրանց կողմից նախատեսվում:
-Մենք ունենք ինֆորմացիա այն կառույցների մասին, որ կան Թուրքիայում: Այնտեղ գործում է հատուկ հանձնաժողով` փոխվարչապետի ղեկավարությամբ: Դրա կազմում են բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաներ` նախարարներ, հետախուզության ղեկավարներ, հատուկ ծառայության ղեկավարներ, համալասարանների ղեկավարներ` ռեկտորներ, իրավագետներ, պատմաբաններ, և դրա հիմանական խնդիրն է պայքարել ցեղասպանության ճանաչման դեմ: Արդեն 10 տարուց ավելի գործում է ու գործում է գաղտնիության պայմաններում: Նրանց նիստերը տեղի են ունենում Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհրդի շենքում, որը համարվում է արտաքին աշխարհից ամենապաշտպանված շենքը: Այդ հանձնաժողովի աշխատանքները կոորդինացնում է հենց Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդը. տեսե’ք, թե ինչ մակարդակով են գործում: Մենք ինֆորմացիա ունենք, որ հատուկ հարյուրամյակի դեմ մեկ այլ հանձնաժողով է Թուրքիայում ստեղծվել: Այսինքն` շատ լուրջ աշխատանքներ տարվում են: Պատրաստվում են, բայց դեռ աշխատանքների մեծ մասը գաղտնի են պահում:
-Այն, որ անընդահատ թուրքական կողմն ասում է արխիվները բացենք ու հարցը թողնենք պատմաբաններին, ի՞նչն է նրանց հաղթաթուղթը, ինչի՞ վրա են հույսը դնում:
-Մինչև 2005 թվականը Թուրքիայի ղեկավարները ասում էին` ցեղասպանություն չի եղել, հայերը սուտ են ասում: 2005 թվականի ապրիլի սկզբին վարչապետ Էրդողանը Հայաստանի այն ժամանակվա նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին նամակ գրեց ու նամակում ասաց մոտավորպես հետևյալը` դուք ասում եք եղել է, մենք ասում ենք` չի եղել, եկեք հանձնաժողով ստեղծենք, որն էլ թող պարզի` եղել է, թե ոչ: Սա նոր մոտեցում է Թուրքիայում, որ «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունն է մշակել: Սա թվում է` արտաքուստ ավելի բարենպաստ է, որովհետև չի ասում չի եղել, այլ ասում է եկեք ուսումնասիրենք: Բայց, իրականում, դա ավելի վտանգավոր է, որովհետև փաստորեն հարցականի տակ է դնում ցեղասպանության եղելությունը: Փառք Աստծո Հայաստանը հասակացավ, որ դա ծուղակ է, ու մենք դեմ ենք նմանատիպ հանձնաժողովների: Մեր պատամաբանների մեծ մասն էլ չի համաձայնի նման հանձնաժողովում աշխատել: Անընդհատ թուրքերը նման ջանքեր են գործադրում այդպիսի հանձնաժողովներ ստեղծելու ու ցեղասպանության փաստը հարցականի տակ դնելու, որը կարծում եմ, մեզ համար անընդունելի է:
Ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ փաստվել է, հիմա ամբողջ աշխարհի լուրջ գիտնականները ընդունում են, որ ցեղասպանություն եղել է: Դա տասնյակ հազարավոր փաստաթղթերի ուսումնասիրության հիման վրա է արվել: Հիմա եթե թուրքերը չեն ընդունում, իրենց գործն է, աշխարհը ընդունել է, որը շատ կարևոր հանգամանք է: Վերջին մեկ-երկու տասնամյակի ընթացքում նոր աշխատություններ հրատարակվեցին, հասարակությունները սկսեցին խորը տեղեկանալ սրա մասին, ցեղասպանության փաստն ընդունվեց աշխարհի կողմից: Հիմա արխիվներ ուսումնասիրել ու պարզել` եղել է ցեղասպանությունը, թե ոչ, անիմաստ է, բայց արխիվներ ուսումնասիրելը կարևոր է. որ ավելի խորը հասկանաս, թե ինչ է եղել, ինչպես է ընթացել, ինչ հետևանքներ է ունեցել, ով է մեղավոր: Սա շատ կարևոր գիտական աշխատանք է, որ տարվում է: Մի բան էլ ավելացնեմ, որ աշխարհի համարյա բոլոր արխիվները այդ թեմայով ուսումնասիրված են:
Ինչ վերաբերում է թուրքական արխիվներին, ապա դրանք ձևականորեն բաց են, բայց անընդհատ խոչընդոտներ են ստեղծվում: Օրինակ, գերմանացի գիտնական կա` Հիլմար Կայզեր, ով ցեղասպանության մասին մի հետաքրիքր գիրք է գրել, բայց երբ երկրորդ անգամ եկել է օսմանյան արխիվներում աշխատելու, անընդհատ խոչընդոտել են, քանի որ հասկացել են, որ նա գալիս է ցեղասպանության մասին մեկ այլ բան գրելու: Անընդհատ նյարդայնացրել են, նա էլ թողել, հեռացել է:
Երբ թուրքերն ասում են ուսումնասիրեք մեր արխիվները, նրանք խոսում են պետական արխիվների մասին, բայց ցեղասպանությունն իրականացվել է երկու մակարդակով` ձևական հրամանները տրվել են Թալեաթի` որպես ներքին գործերի նախարարի, կողմից նահանգապետերին, որ պետք է հայերին հավաքեն ու տեղահանեն, բայց միաժամանակ նույն Թալեաթը` որպես երիտթուրքական կուսակցության ղեկավար, գաղտնի հրամաններ է տվել, որ հայերին պետք է ոչնչացնել:
Արտասահմանյան արխիվները բոլորն էլ հայտնի են, բացի գերմանական ռազմական արխիվներից, որոնք չկա, ենթադրվում է, որ պատերազմի ժամանակ ոչնչացվել է: Որոշակի տվյալներ կան, որ մի մասը տարվել է Արմերիկա, գուցե այնտեղ գտվեն, դրանք շատ հետաքրքիր փաստաթղթեր կլինեն, որոնք ավելի շատ ցույց կտան Գերմանիայի մասնակցությունը: Մնացած բոլոր փաստաթղթերը հայտնի են: Բացի այդ, Թուրքիայում կա Աթաթուրքի կենտրոն, որտեղ գաղտնի փաստաթղթեր են պահվում, դա դեռևս փակ է:
-Թուրքիայում քաղաքացիական հասարակության զարգացումը որքանո՞վ կարող է ազդել այնտեղի իշխանությունների վրա, որպեսզի ընդունեն Հայոց ցեղասպանության իրողությունը:
-Հայերս շատ բարյացակամ ժողովուրդ ենք, մեզ թվում է, որ արդարությունը կհաղթանակի, դրա համար էլ արդեն 100 տարի պայքարում ենք արդարության համար: Հակված ենք մտածելու, ես էլ այդ թվում, որ գնալով Թուրիքայում, եթե շատանա այն մարդկանց թիվը, ովքեր ցեղասպանության մասին իմանալով վատ են զգում ու դատապարտում այն, ուրեմն մի օր նրանք ճնշում կգործադրեն, ու Թուրքիան կընդունի ցեղասպությունը: Իրականում, դա շատ երկար գործընթաց կլինի, քանի որ Թուրքիայում շատ քիչ են այդ մարդիկ, նեղ շրջապատ են կազմում` ուսանողներ, մտավորականներ, մարդու իրավունքների պաշտպաններ, ովքեր 100-ավոր են կամ 1-2 հազար լինեն ամբողջ Թուրքիայում: Սա երկար ճանապարհ է, որ Թուրքիան պետք է անցնի:
Բայց ուզում եմ մի հետաքրքիր բան պատմել: 2000-ականների սկզբներին ԱՄՆ-ում համաժողով էր, որի ժամանակ Վահագն Տատրյանը կարդում էր զեկույց, որը վերաբերում էր հայ մանուկների ցեղասպանությանը. ահավոր բաներ էին, իմ կողքը մի թուրք էր նստած, ինքը պատմաբան չէր, համաժողովի մասնակից էր: Գիտեք ինչ ասեց` «ես երբեք չէի կարող պատկերացնել, որ թուրք ժողովուրդը կարող էր այդքան դաժան լինել»: Իր համար դա շոկ էր: Այդպիսի մարդիկ էլ կան, ովքեր ճշմարտությունը իմանում են, նրանց մոտ խիղճը խոսում է:
-Այսինքն` մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ ոչ միայն թուրքերի մոտ, այլև մյուս ազգերի մոտ բարձրացնե՞նք իրազեկումը:
-Այո, դա շատ կարևոր է, քանի որ շատերը չգիտեն Հայոց ցեղասպանության մասին: Շատ ճիշտ է, որ հայությունը այս պայքարում մեծ շեշտադրում է դրել կրթական, մշակութային ծրագրերի վրա: ԱՄՆ-ում մեծ հաջողություններ կան: Հիմա Եվրոպայում է այդ շարժումը սկսվում, որ Եվրոպայի կոլեկտիվ հիշողության մեջ էլ տեղ լինի նաև Հայոց ցեղասպանության մասին, տարբեր երկրների դպրոցական դասագրքերում մտցվեն հատվածներ Հայոց ցեղասպության մասին, օրինակ, բելգիացի աշակերտը դպրոցում իմանա, որ եղել է հայերի ցեղասպանություն: Եթե դա հաջողվի, մեծ աշխատանք կլինի:

Почти все архивы мира по теме Геноцида армян уже исследованы: Рубен Сафрастян
Признание, осуждение Геноцида армян и получение контрибуции – это борьба, которую ведет армянский народ в течение десятилетий и должен продолжить с еще большей силой. 100-летняя годовщина не означает, что борьба должна завершиться, она должна продолжиться с еще большей силой. Таков завет тюрколога Рубена Сафрастяна накануне 100-летней годовщины Геноцида армян.
В беседе с Арменпресс Сафрастян, на вопрос, почему помнить, что нас убивали и уничтожали, ответил, что кроме того, что борьба за признание Геноцида армян – это борьба за справедливость, это также это борьба за человечество, так как геноцид является тяжелейшим преступлением против человечества. Была сделана попытка уничтожения части человечества.
Борясь за признание и осуждение Геноцида армян, армяне и, особенно, молодежь борются ради будущего человечества, чтобы подобное больше не повторилось. Постепенно человечество понимает, каким страшным преступлением является геноцид. Эта борьба должна быть продолжена, и армянской молодежи много чего предстоит в этой сфере.
- Один раз Вы отметили, что Турция секретно готовится к 100-летней годовщине Геноцида армян. У Вас есть информация о том, какие мероприятия они готовят?
- У нас есть информация о тех структурах, которые действуют в Турции. Там действует специальная комиссия под руководством вице-премьера Турции. В состав этой комиссии входят высокопоставленные официальные лица, министры, руководители разведки и спецслужб, ректоры университетов, правоведы, историки. Основная задача этой комиссии – борьба против признания Геноцида армян.
Комиссия действует более 10 лет в условиях секретности. Заседания проходят в здании Совета национальной безопасности Турции, которое считается самым защищенным от внешнего влияния зданием этой страны. Работу комиссии координирует Совет национальной безопасности Турции. Видите, на каком уровне они действуют?
У нас есть информация, что в Турции создана еще одна специальная комиссия по борьбе против столетней годовщины. То есть, ведется серьезная работа. Готовятся, но пока большую часть работ хранят в секрете.
- Тот факт, что турецкая сторона постоянно говорит о том, чтобы открыть архивы и оставить вопрос историкам, в чем их козырь, на что они надеются?
- До 2005 года руководители Турции говорили, что геноцида не было, армяне врут. В 2005 году, в начале апреля, премьер-министр Турции Эрдоган написал письмо тогдашнему президенту Армении Роберту Кочаряну, в котором в частности говорилось: вы говорите, что геноцид был, а мы – не было, давайте создадим комиссию, которая выяснит, был геноцид или нет.
Кажется, это внешне более благоприятно, так как не говорится, что не было геноцида, а говорится об исследовании. Но, на самом деле, это опаснее, так как фактически действительность геноцида ставится под сомнение.
Слава Богу, Армения поняла, что это ловушка, и мы против подобных комиссий. Большая часть наших историков не согласится работать в подобной комиссии. Турки постоянно прилагают усилия для создания таких комиссий, чтобы поставить под вопрос факт геноцида. Думаю, для нас это неприемлемо.
Геноцид армян был засвидетельствован как исторический факт, сейчас серьезные ученые всего мира принимают, что геноцид был. Это было сделано на основе исследования десятков тысяч документов. Сейчас, если турки не принимают, то это их дело. Мир признал, что является очень важным фактом.
В течение последних десятилетий опубликованы новые труды, общества начали информироваться об этом, факт геноцида был признан миром. Сейчас исследовать архивы и выяснять, был геноцид или нет, бессмысленно. Но исследование архивов очень важно в том плане, чтобы глубже понять, что произошло, какие последствия были, кто виноват. Это очень важная научная работа, и в этом направлении она ведется. Добавлю еще, что почти все архивы мира по этой теме уже исследованы.
Что касается турецких архивов, то они формально открыты, однако постоянно создаются препятствия. Например, есть один немецкий ученый, Гилмар Кайзер, который написал интересную книгу о геноциде, но когда он во второй раз приехал поработать в османских архивах, ему всячески препятствовали, так как поняли, что он пришел написать что-то новое о геноциде. Его постоянно нервировали, он же оставил все и уехал.
Когда турки говорят об исследовании архивов, они имеют в виду государственные архивы, но геноцид был совершен на двух уровнях. Формальные приказы исходили от тогдашнего министра внутренних дел Талаата, в которых он приказывал губернаторам собрать армян и депортировать, однако в то же время Талаат, как руководитель партии младотурков, давал секретные приказы об уничтожении армян.
Все зарубежные архивы открыты, кроме немецких военных архивов, которых нет. Считается, что они были уничтожены во время войны. Есть некоторые данные, что часть архивов была перевезена в Америку, возможно, они там найдутся. Это будут очень интересные документы и больше укажут на участие Германии. Все остальные документы известны. Кроме этого, в Турции есть центр Ататюрка, где хранятся секретные документы, которые пока недоступны.