Հայաստանը պատրաստակամ է ֆրանսիական ներդրողներին հավելյալ ուշադրություն տրամադրել. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքսային միությանը Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը կբարձրացնի Հայաստանի` որպես ներդրումային միջավայրի գրավչությունը և նոր արտոնություններ կապահովի օտարերկրյա ներդրողների համար: Այս մասին, Հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովի ժամանակ Ֆրանսիայի գործատուների միության` ՄԵԴԵՖ-ի գլխավոր տնօրենի հարցին ի պատասխան` նշեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Այն, որ Հայաստանը պետք է ինտեգրվի Եվրասիական միությանը, որքանո՞վ է օգտակար ֆրանսիական ձեռնարկությունների համար Հայաստանումաշխատելու առումով , ի՞նչ արտոնյալ պայմաններ կան, որոնք կխրախուսեն ֆրանսիացի ներդրողներին»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հարցրեց ՄԵԴԵՖ-ի գլխավոր տնօրենը:
«Հայաստանի` Մաքսային միությանը հնարավոր անդամակցությունը Հայաստանի տնտեսությունը և Հայաստանը, որպես ներդրումային միջավայր, ավելի գրավիչ է դարձնում: Դուք ինքներդ էլ նշեցիք 200 միլիոնանոց շուկայի մասին, որը տալիս է Մաքսային միությունը, ես էլ ուզում եմ նաև նշել, որ Հայաստանն այսօր օգտվում է նաև արտոնությունների համակարգից` GSP+-ից, ու ստացվում է, որ մենք հնարավորություն ենք տալիս Հայաստանում գործող ձեռնարկությանը օգտվել 700 միլիոնանոց շուկայից: Բացի դրանից` Մաքսային միությանն անդամակցությունը Հայաստանին հնարավորություն կտա մրցունակ գներով էներգակիրներ ներմուծել հանրապետություն, որը մեծ խթան է: Փաստորեն, Մաքսային միության շնորհիվ կազմակերպությունը 30 տոկոսանոց զեղչ է ստանում վառելիքի` գազի, բենզինի և այլնի համար»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունը լուծում է այնպիսի խնդիրներ, որոնցից է շուկայի սահմանափակությունը, նաև մեծ շուկաներից կտրվածությունը: «Ուզում եմ այստեղ բոլորի ուշադրությունը մի հանգամանքի վրա հրավիրել. որոշ մարդիկ, տեղյակ չլինելով ՀՀ կառավարության իրականացրած քաղաքականությանը, փորձում են լուրեր տարածել, թե Մաքսային միությանն անդամակցությունը կարող է խոչընդոտել ներդրումային գործընթացը, որովհետև որոշակի ապրանքատեսակների վրա կկիրառվի լրացուցիչ մաքսային տուրք: Ուզում եմ ասել, որ հիմնական հումքերի ու ապրանքատեսակների մասով բանակցային գործընթացում մենք արդեն ունենք պայմանավորվածություն: Բացի այդ, ՀՀ կառավարությունը ունի գործիքներ, որոնցով կխրախուսի տվյալ ներդրողին, եթե որոշակի փոփոխություններ լինեն ժամանակի ընթացքում` կապված հումքի ներմուծման հետ»,- ասաց Նախագահը` հավելելով, որ Հայաստանը օտարերկրյա և, առաջին հերթին, ֆրանսիացի գործարարներին առաջարկում է 30 րոպեի ընթացքում գրացնել ձեռնարկություն, արագ գտնել մի քանի լեզուների տիրապետող երիտասարդ մասնագետներ: «Եթե հաշվի առնենք, որ ՀՀ-ում միջին աշխատավարձը ընդամենը 300 եվրո է, ապա կարծում եմ, որ Հայաստանում կարելի է լավ բիզնես անել: Ընդ որում` մենք ունենք խոշորածավալ ծրագրեր, օրինակ, Հայաստանում սկսելու ենք պղնձաձուլարանի կառուցում, որը մեծ ծրագիր է նույնիսկ խոշոր ընկերությունների համար: Սկսած այս սեպտեմբերից` Հայաստանն արտադրելու է 80-100 հազար տոննա պղինձ խտանյութով, սա այն քանակն է, որը վերամշակման կարիք ունի: Կան նաև փոքրածավալ ծրագրեր` ջերմոցաշինությունը և գյուղատնտեսական մթերքների արտադրությունը: Պետք է նշեմ, որ ֆրանսիացի գործարաների համար մենք պատրաստակամ ենք հավելյալ ուշադրություն տրամադրել»,- եզրափակեց Սերժ Սարգսյանը:
Մայիսին 12-ին պետական այցով Հայաստան է ժամանել Ֆրանսիայի Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Հայաստանի և Ֆրանսիայի նախագահները ներկա գտնվեցին հայ-ֆրանսիական գործարար համաժողովին: 2013 թվականին Հայաստանի և Ֆրանսիայի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 26.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որից ներմուծումը` 21.8 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
ՀՀ-ից Ֆրանսիա արտահանվող հիմնական ապրանքնատեսակներն են` իրեր բնական կամ արհեստական կաշվից, վերարկուներ, թիկնոցներ, անձրևանոցներ, բաճկոններ, տղամարդու կոստյումներ, պիջակներ, բլայզերներ, տաբատներ:
Ֆրանսիայից ՀՀ ներմուծվող հիմնական ապրանքնատեսակներն են` դեղամիջոցներ` կշռածրարած, օծանելիք և հարդարաջուր, շիշ, բանկա, ամպուլա և ապակե այլ տարրաներ:
ՀՀ-ում 2013-ին Ֆրանսիայի օտարերկրյան ներդրումները կազմել են 99.1 միլիոն ԱՄՆ դոլար: ՀՀ-ում ֆրանսիական կապիտալով գործում է ավելի քան վելի քան 230 ընկերություն`բանկային, կրթության, առողջապահության, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, խորհրդատվական ծառայության, տուրիզմի ոլորտներում:

Армения готова уделить дополнительное внимание французским инвесторам – президент Армении
Возможное членство Армении в Таможенном союзе повысит привлекательность страны в качестве инвестиционной среды и обеспечит новые льготы для иностранных инвесторов. Как сообщает Арменпресс, об этом на армяно-французском бизнес-форуме сказал президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопрос генерального директора Союза работодателей Франции.
«То, что Армения должна интегрироваться в Евразийский союз, насколько это полезно для французских предприятий в плане работы в Армении, какие существуют льготные условия, которые поощрят французских инвесторов?» - спросил гендиректор Союза работодателей Франции.
«Возможное членство Армении в Таможенном союзе сделает страну и ее экономику более привлекательной в качестве инвестиционной среды. Вы сами сказали о 200-миллионном рынке, который есть в ТС. Я хочу еще отметить также, что Армения сегодня пользуется Общей системой льгот (GSP+). Получается, что мы даем возможность действующему в Армении предприятию пользоваться 700-миллионым рынком.
Кроме этого, членство в ТС позволит Армении импортировать энергоносители по конкурентоспособным ценам, что является большим стимулом. Фактически, благодаря ТС организация получает 30-процентную скидку на топливо – газ, бензин и др.», - сказал Саргсян.
По его словам, членство Армении в ТС решает такие проблемы, как ограниченность рынка, а также отдаленность от рынка. «Хочу привлечь внимание всех присутствующих на такой факт: некоторые люди, не будучи знакомы с политикой правительства Армении, пытаются распространить слухи, что членство в ТС может препятствовать инвестиционному процессу, так как на некоторые товары будет действовать дополнительная таможенная пошлина.
Хочу отметить, что по части основного сырья и товаров в переговорном процессе у нас уже есть договоренности. Кроме этого, правительство Армении имеет механизмы, которые будут поощрять инвестора, если в течение времени будут некоторые изменения в связи с импортом сырья», - сказал Саргсян, добавив, что Армения предлагает иностранным и, в первую очередь, французским инвесторам в течение 30 минут зарегистрировать предприятие, быстро найти молодых специалистов, владеющих разными языками.
«Если учесть, что в Армении средняя зарплата составляет всего 300 евро, то, думаю, что в Армении можно делать хороший бизнес. В связи с этим у нас крупномасштабные программы, например, в Армении мы начнем строительство завода по плавке меди, что является крупной программой даже для большой компании.
Начиная с сентября текущего года Армения будет производить 80-100 тысяч тонн концентрата меди, которое будет нуждаться в переработке. Есть и малообъемные программы: строительство теплиц и производство сельскохозяйственных продуктов. Должен отметить, что мы готовы предоставить дополнительное внимание французским предпринимателям», - заключил Серж Саргсян.
Объем товарооборота между Арменией и Францией в 2013 году 26,1 млн долларов. Объем французских инвестиций в 2013 году составил 99,1 млн долларов. Французским капиталом в Армении действует более 230 компаний в банковской, образовательной, здравоохранительной, энергетической и др. сферах.