Ցյուրիխում ներկայացվել է ՀՀ զբոսաշրջային գրավչությունը և բաց երկնքի քաղաքականությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի Ցյուրիխ քաղաքում մայիսի 7-ին տեղի է ունեցել Շվեյցարիա-Հայաստան գործարար համաժողովը: Շվեյցարիա-ԱՊՀ առևտրի միացյալ պալատի կողմից կազմակերպված այս միջոցառման նպատակն է վեր հանել առևտրային և ներդրումային հնարավորությունները Հայաստանի Հանրապետությունում` խթանելով գործընկերային կապերի հաստատումը և ամրապնդումը երկու երկրների մեջ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հանրային կապերի գրասենյակից, համաժողովում հիմնադրամը ներկայացրել է ՀՀ զբոսաշրջության, զբոսաշրջության խթանման և ավիացիայի ոլորտի ազատականացման գործողությունները, ինչպես նաև այս բնագավառներում երկկողմ համագործակցության խորացման, ներդրումների և նոր ավիափոխադրողների ներգրավման կարևորությունը: Վերջինս հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի զբոսաշրջային արդյունքների առավել լայն և բովանդակային իրացման և ներդրումային գրավչության բարձրացման համար` միևնույն ժամանակ որակապես նոր մակարդակի բերելով Հայաստանի կապակցվածությունը միջազգային շուկաների հետ:
Հաշվի առնելով Շվեյցարիայի՝ զբոսաշրջության արդյունքի զարգացման տեսանկյունից համաշխարհային առաջատար լինելու հանգամանքը` Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամն աջակցել է Շվեյցարական Համադաշնության Դաշնային Ժողովի Շվեյցարիա-Հայաստան խորհրդարանական խմբի անդամների Հայաստան և Արցախ կատարած այցին: Մասնավորապես, այցի ընթացքում շվեյցարացի պատգամավորներին ներկայացվել են ՀԱՄՀ կողմից իրականացվող միջոցառումները, Տաթև զբոսաշրջային գոտին և պետական-մասնավոր համագործակցության արդյունքում ծնված Տաթև զբոսաշրջային գոտու զարգացման ծրագիրը, ինչպես նաև ՀԱՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից իրականացվող սոցիալական պատասխանատու ձեռնարկատիրության ձևաչափը:

Armenian tourist attractiveness and open sky policy presented in Zurich
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Switzerland-Armenia Business Forum was held in Zurich, Switzerland on May 7, 2014. The event, organized by the Joint Chamber of Commerce Switzerland-CIS, aims at exploring trade and investment opportunities in the Republic of Armenia while promoting the establishment of partnerships between the two countries. The Public Relations Office of the National Competitiveness Foundation of Armenia informed “Armenpress” about this.
Armenian tourism, its promotion and the aviation liberalization activities as well as the importance of expansion of mutual cooperation in these spheres and the attraction of investments and new carriers were presented by the National Competitiveness Foundation of Armenia. This will set up an opportunity for extensive and comprehensive realization of tourist products and increase the investment attractiveness, while bringing the connectedness of Armenia with the international markets to a higher level.
Given globally top tourism destination rank as well as tourism product development experience of Switzerland, the NCFA supported the visit of the members of the Swiss-Armenian Parliamentary Group of the Swiss Parliament to Armenia and Artsakh.
In the framework of the visit, the parliamentarians were presented with the NCFA activities, the Tatev tourist center and its development project born by the public-private partnership as well as the format of the socially responsible entrepreneurship model implemented by the NCFA board member Mr. Ruben Vardanian.