Հայաստանի, Գերմանիայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները համատեղ համերգ կունենան «Եվրատեսիլ-2014»-ի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Եվրատեսիլ-2014»-ում Հայաստանի, Գերմանիայի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչները մայիսի 7-ինEuroclub VEGA սրահում հանդես կգան միասնական համերգով, որը կմեկնարկի Դանիայի ժամանակով 20:00-ին:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ`Հայաստանի ներկայացուցիչ Արամ MP3-ն, Գերմանիայի ներկայացուցիչ Էլաիզան և Ուկրաինան ներկայացնող Մարիա Երեմչուկը հերթով կներկայացնեն մրցույթի իրենց երգերը, ինչպես նաև կկատարեն երկուական այլ ստեղծագործություն իրենց երգացանկից:
Կայանալիք համերգին երգիչները հնարավորություն կունենան նաև հաղորդակցվել իրենց երկրպագուների հետ` Eurovision DJ-ի կողմից ապահոված երաժշտության ներքո:
Երեկոյի ընթացքում ներկաներին նաև այլ անակնկալներ են սպասում:
«Եվրատեսիլ-2014» մրցույթի հայաստանյան պատվիրակ Արամ MP3-ն մայիսի 7-ին տեղի ունեցած առաջին կիզաեզրափակիչում անցավ եզրափակիչ փուլ: Մեր երկրի պատվիրակը ելույթ ունեցավ առաջին համարի ներքո` ներկայացնելով «Not alone» երգը: Նա ելույթի ժամանակ բեմում միայնակ էր առանց բեք-վոկալի կամ այլ արտիստների մասնակցության` ներկայացնելով առաջին հերթին ազդեցիկ վոկալ:
Երգչի բեմական հագուստը մոխրագույն էր, այն հեղինակել է դիզայներ Արամ Նիկոլյանը: Նա բաճկոնի վրա կրում էր հայկական դրոշի գույներով շեղանկյունաձև զարդ, որը նախքան ելույթը Հայաստանի մասին պատմող տեսաբացիկում երգիչը իր ձեռքերով պատրաստում է Հայաստանի խորհրդանիշներից մեկից` նուռից:
Առաջին կիսաեզրափակիչին մասնակցող 16 երկրներից 10-ը`Մոնտենեգրոն, Ռուսաստանը, Հունգարիան, Հայաստանը, Նիդերլանդները, Շվեդիան, Իսլանդիան, Սան Մարինոն, Ուկրաինան, Ադրբեջանը,ընտրվեցին ժյուրիի և հեռուստադիտողների քվեարկության արդյունքում` 50/50 հարաբերակցությամբ:
«Եվրատեսիլ-2014»-ի կիսաեզրափակիչ երկրորդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 8-ին, իսկ եզրափակիչը` մայիսի 10-ին: Համաձայն մրցույթի կանոնադրության` միանգամից եզրափակիչ են անցնում մրցույթի հիմնադիր հանդիսացող Մեծ հնգյակի երկրները, ինչպես նաև 2013 թվականի հաղթող Դանիան:

Представители Армении, Германии и Украины выступят в совместном концерте в рамках «Евровидение-2014»
7 мая в зале Euroclub VEGA состоится совместный концерт участников международного конкурса песни «Евровидение-2014» от Армении, Германии и Украины. Концерт начнется в 20.00 по датскому времени. Как сообщает Арменпресс, представитель Армении Арам Мр3, Германии – Элаиза, Украины – Мария Еремчук по очереди представят свои конкурсные песни, а также исполнят какое-либо произведение из своего европейского репертуара.
Итак, ожидания поклонников Арама Мр3 оправдались: представитель нашей страны на международном конкурсе песни «Евровидение-2014» вышел в финал. Он выступил в зале B&W Hallerne под номером «1», представив песню «Not alone». Автор слов – член группы «Витамин», друг певца Гагик Папоян, а музыки – сам Арам Мр3.
Дизайнером сценического костюма армянского певца стал Арам Николян. Костюм Арама Мр3 украшал нагрудной знак с армянским триколором, инкрустациями из граната, сделанный самим Арамом, судя по видеозаписи, показанной перед его выступлением.
Из 16 стран, выступавших в полуфинале, в финал, по результатам голосования жюри и телезрителей в соотношении 50/50, прошли 10 стран – Монтенегро, Россия. Венгрия, Армения, Нидерланды, Швеция, Исландия, Сан Марино, Украина, Азербайджан.
Копенгаген уже дважды принимал «Евровидение – в 1964 и 2001 году, а в 2005 году именно здесь прошли торжества, посвященные 50-летию этого популярного музыкального конкурса.
Второй полуфинал конкурса состоится 8 мая, а финал – 10 мая. Согласно уставу конкурса, сразу в финал проходят 5 стран-учредителей «Евровидения», а также страна, победившая в предыдущем конкурсе, на сей раз ею была Дания.