Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագծում Օլանդը հաշվի կառնի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը. Անրի Ռենո
ԵՐԵՎԱՆ 28 ԱՊՐԻԼԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Ֆրանսիա տնտեսական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, դրա մասին վկայում է որպես արևմտյան թիվ մեկ ներդրող Ֆրանսիայի զբաղեցրած տեղը: Ի՞նչ ներդրումային հեռանկարներ կան, ինչպե՞ս է Անրին Ռենոն իրեն զգում Հայաստանում, ի՞նչ է կարծում Ֆրանսիան Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամակցելու առնչությամբ. Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն անկեղծացել է «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում:
-Բարձր մակարդակի Հայաստան - Ֆրանսիա հանդիպումները վերջին շրջանում դարձել են խիստ հաճախակի: Այս տարի սպասվում է Ֆրանսիայի նախագահի այցը Հայաստան: Դուք ունեք տեղեկատվություն, ե՞րբ է գալու եւ այցի հիմնական նպատակը ո՞րն է:
-Հանրապետության նախագահի պետական այցը Հայաստան կկայանա շատ շուտով: Այն կնշանավորի ֆրանս-հայկական հարաբերությունների որակը: Այցի հիմնական նպատակը կլինի երկու երկրները միավորող կապերի վերահաստատումը և համագործակցությանը նոր զարկ հաղորդելը:
-Արդյո՞ք էներգետիկ խնդիրներն ու համագործակցությունը կլինեն Երեւանում երկու երկրների նախագահների հանդիպման օրակարգում:
-Հանրապետության նախագահի այցի ընթացքում տնտեսական համագործակցության շրջանակում կարծարծվեն նաևէներգետիկ հարցեր:
-Ֆրանսիա-Հայաստան տնտեսական հարաբերությունները փաստացի ավելի թույլ են, քան քաղաքական հարաբերությունները: Ի՞նչպիսի մեխանիզմ է անհրաժեշտ մշակել Հայաստանում ֆրանսիական ներդրումները եւ ֆրանսիական կապիտալի ներկայությունը խթանելու համար:
-Իրականում երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են, ինչպես դա վկայում է որպես արևմտյան թիվ մեկ ներդրող Ֆրանսիայի զբաղեցրած տեղը: 2014թ. այն կամրապնդվի թոշակային ֆոնդերի կառավարիչ Ամունդի ընկերության Հայաստանում հաստատվելով և Կարֆուրի բացվելու հեռանկարով: Խնդիրը ֆրանս-հայկական առևտրային հարաբերությունները ներդրումների տեսանկյունից առկա մակարդակին բարձրացնելն է: Իրականում, Ֆրանսիան ձգտում է ավելի ընդգծված ներկայության հայկական շուկայում, ցանկանալով այդուհանդերձ հայկական ավելի շատ արտադրանք ընդունել Ֆրանսիա: Դեսպանությունն ակտիվ աշխատանք է տանում այս ուղղությամբ մասնավորապես ֆրանս-հայկական գործարար ակումբի միջոցով: Ցանկանում եմ, որ նախագահական այցն օժանդակի մեր առևտրատնտեսական հարաբերությունների աշխուժացմանը նոր թափ հաղարդելուն:
-Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը կարո՞ղ է բացասական ազդեցություն թողնել հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների վրա եւ ինչպե՞ս է Ֆրանսիան գնահատում Հայաստանի այս քայլը:
-Ֆրանսիան հարգում է Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի ընտրությունը, միաժամանակ հստակ ընկալելով նրա ցանկությունըշարունակելու և խորացնելու համագործակցությունը Եվրամիության հետ: Սա ուրախալի է, նկատի ունենալով, որ Հայաստանի ապագան խորապես եվրոպական է: Ինչ վերաբերում է Ֆրանսիային և Հայաստանին, ապա նրանք վճռականորեն շարունակելու են խորացնել իրենց երկխոսությունն ու համագործակցությունը:
Հաջորդ տարի կնշվի Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը: Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը երախտապարտ են Ֆրանսիային, որ աջակցություն ցուցաբերեց Ցեղասպանությունը վերապրածներին, իսկ հետո պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը բազմիցս հայտարարել է, որ Ֆրանսիան կընդունի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը: Որքանո՞վ է ֆրանսիացի ժողովուրդն ու Ֆրանսիայի կառավարությունը պատրաստ նման որոշման կայացմանն ու արդյո՞ք պաշտոնական Փարիզն այս առնչությամբ կարող է ներկայացնել ժամկետ:
-2012 թվականին Ֆրանսիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասապանության ժխտումը քրեականացնող օրենք, որն անվավեր ճանաչվեց Սահմանադրական խորհրդի կողմից: Հանրապետության նախագահը հայտնել է իր վճռականության մասին խորհրդարան ներկայացնելու նոր օրինագիծ, որում հաշվի առնված կլինի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը:
-Ֆրանսիան հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման ջատագովներից էր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտաքին գործերի նախարարը Ցյուրիխում մասնակցեց Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը: Որքանո՞վ եք իրատեսական համարում երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորումը, երբ պետություններից մեկը որպես հարաբերությունների նախապայման անընդհատ մատնանշում է իր երկրի հետ որեւէ առնչություն չունեցող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցը:
-Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրումով նշանակալի քայլ կատարվեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ, որը ողջունվեց Ֆրանսիայի կողմից: Ցանկանում եմ, որ հնարավորության պես վերսկսվի հայ-թուրքական երկխոսությունը, որպեսզի հնարավոր լինի բացել սահմանըև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվեն երկու երկրների միջև: Սա էապես կօժանդակի խաղաղությանը, երկխոսությանը և բարգավաճմանը ողջ տարածաշրջանում:
-Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր է եւ իր ջանքերն է գործադրում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար: Ի՞նչ կարծիք ունեք ներկա գործընթացի վերաբերյալ եւ ըստ Ձեզ, ինչն է խանգարում հարաբերությունների կարգավորմանը:
-Մինսկի խումբն իր ջանքերն է գործադրում ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցված լուծում գտնելու ուղղությամբ: Մինսկի խումբը համանախագահող երեք երկրները բազմիցս հայտարարել են, որ միայն դիվանագիտական լուծումը թույլ կտա վերջ դնելու այդ հակամարտությանը: Ուստի, կարևոր է դրան նախապատրաստել երկու երկրների հասարակությունները: Երկու կողմերը պետք է առաջ ընթանան դեպի այս նպատակը:
-Պարոն դեսպան, շնորհակալություն հարցազրույց տալու մեր խնդրանքն ընդունելու համար: Ինչպե՞ս եք Ձեզ զգում Հայաստանում, ի՞նչ եք բացահայտել այստեղ, ի՞նչ խնդիրներ կան Հայաստանում, որոնք կցանկանայիք լուծված տեսնել:
-Հայաստան ժամանելուց ի վեր ինձ հիանալի եմ զգում Ֆրանսիայի հետ երկար բարեկամություն և բազում նմանություններ ունեցող այս երկրում: Հայաստանում բացահայտել եմ երեքհազարամյա մշակույթ, ուժեղ ինքնությամբ մի երկիր, կյանքի նկատմամբ միշտ լավատես ու մարտահրավերներ դիմագրավելու բացառիկ ունակությամբ օժտված մի ժողովուրդ: Բացահայտեցի մի երկիր, որը 20 տարի ի վեր ստանձնել է վերափոխման և արդիականացման գործընթաց: Ինչ այստեղ եմ, շատ կարևոր առաջընթացների ականատեսն եմ եղել և ցանկանում եմ, որ Հայաստանը շարունակի առաջանալ այդ ճանապարհով՝ դիմակայելու համար տնտեսական, զբաղվածության և սոցիալական մարտահրավերները: Մանավանդ ցանկանում եմ, որ վերջապես կարգավորվի ԼՂ հակամարտությունը: Ես վստահ եմ, որ Հայաստանն ի զորու է դիմագրավելու այս մարտահրավերները:

В новом законопроекте о криминализации отрицания Геноцида армян Олланд учтет решение Конституционного совета: Анри Рено
Красноречивым свидетельством высокого уровня экономических отношений между Арменией и Францией является то, что Франция – инвестор номер один среди западных партеров нашей страны. Какие инвестиционные возможности пока не задействованы, как Анри Рено чувствует себя в Армении, что думает Франция о членстве Армении в Таможенном союзе: об всем этом Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в РА Анри Рено рассказал в эксклюзивном интервью Арменпресс.
Встречи высокого уровня Армения-Франция за последний период стали более частыми. В этом году ожидается визит президента Франции в Армению, Вы уже располагаете точной информацией о сроках и целях этого визита?
Государственный визит президента Республики в Армению состоится очень скоро и ознаменует качество французско-армянских отношений. Основная цель визита - подтверждение уже имеющихся связей меду двумя странами и придание нового импульса сотрудничеству.
Будут ли в повестке визита вопросы энергетики, в том числе касающиеся сотрудничества в этой сфере?
В рамках экономического сотрудничества будет обсуждаться и эта тема.
Экономические отношения между Арменией и Францией, фактически, уступают политическому диалогу. Какие механизмы следует задействовать, чтобы стимулировать приток французских инвестиций и присутствие французского капитала в Армении?
На самом деле, уровень экономических связей довольно высокий, об этом свидетельствует хотя бы то, что Франция занимает первое место по уровню инвестиций среди западных партнеров Армении. В 2014 году эти позиции еще более укрепятся выходом на армянский рынок компании Амунд – управляющей пенсионными фондами и перспективами открытия сети Карфур. Проблема в повышении уровня торговых отношений в плане инвестиций. В действительности, Франция стремится к более подчеркнутому присутствию на армянском рынке, желая принять побольше товаров и с армянской стороны. Посольство активно работает в этом направлении, в частности, через франко-армянский бизнес-клуб. Хотелось бы, чтобы визит президента посодействовал активизации торгово-экономических связей между двумя странами, придав им новый импульс.
Присоединение Армении в Таможенному союзу может негативно сказаться на армяно-французских отношениях, и как Францня оценивает это решение Армении?
Франция уважает выбор Армении, в то же время четко осознает ее желание продолжать и укреплять сотрудничество с Евросоюзом. Это радует, учитывая, что будущее Армении – глубоко европейское. Что касается отношений Франции и Армении, то они решительно настроены на продолжение и углубление диалога и сотрудничества.
В будущем году будет отмечаться 100-летие Геноцида армян. Армения и армянский народ искренне признательны Франции, которая протянула руку помощи нашим соотечественникам, пережившим Геноцид армян, а потом официально признала факт Геноцида армян. Президент Олланд неоднократно заявлял, что Франция примет законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Насколько народ и правительство Францни готовы к принятию такого решения и может ли официальный Париж назвать сроки, когда это произойдет?
В 2012 году парламент Франции принял закон о криминализации отрицания Геноцида армян, который был признан неконституционным со стороны Конституционного совета страны. Президент Франции заявил о своей решимости представить в парламент новый законопроек, в котором будет учтено решение КС.
Франция – одна из сторонников нормализации армяно-турецких отношений, и бывший министр иностранных дел страны принимал участие в церемонии подписания в Цюрихе армяно-турецких протоколов. Насколько реальной Вы считаете возможность нормализации отношений Армении со страной, которая в качестве условия нормализации отношений выдвигает не имеющий к ней отношения вопрос карабахского урегулирования?
Подписанием цюрихских протоколов был сделал важный шаг в направлении улучшения армяно-турецких отношений, что приветствовала Франция. Хотел бы, чтобы при первой же возможности возобновился армяно-турецкий диалог, чтобы возможно было открыть границу и установить дипломатические отношения между двумя странами. Это существенно будет способствовать установлению мира, диалога и процветания во всем регионе.
Франция как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ прилагает усилия для мирного урегулирования карабахского конфликта. Что Вы думаете о нынешнем этапе переговорного процесса и что, на Ваш взгляд, мешает урегулированию отношений?
Минская группа прилагает усилия с целью поиска на основе переговоров путей урегулирования конфликта. Три страны-сопредседателя МГ ОБСЕ не раз заявляли, что только дипломатическое решение позволит положить конец этому конфликту. Поэтому, важно подготовить к этому общественности двух стран. Обе стороны должны продвигаться к этой цели.
Г-н посол, благодарим за согласие дать интервью. Как Вы чувствуете себя в Армении, что Вы открыли для себя в этой стране, какие, на Ваш взгляд, есть проблемы в Армении, которые Вы бы хотели видеть уже решенными?
С первого же дня я чувствую себя прекрасно в стране, столь дружественной и имеющей столько общего с Францией. В Армении я открыл для себя трехтысячелетнюю культуру, народ с сильной идентичностью, оптимистичным настроем и исключительной способностью противостоять вызовам.
Я открыл для себя страну, которая 20 лет назад сделал выбор в пользу преобразований и модернизации. С тех пор, как я здесь, я стал очевидцем многих важных процессов и прогресса и желаю, чтобы Армении продолжала продвигаться по этому пути, успешно противостоя всем экономическим и социальным вызовам. Больше всего я желал бы, чтоб, наконец, был урегулирован карабахский конфликт. Я убежден, что Армения в состоянии противостоять этим вызовам.