Ռաֆայել Վահանյանը` Տիգրան Պետրոսյանի տաղանդի, Արոնյանի շանսերի, հավաքականից օլիմպիական սպասումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի հայկական դպրոցը միշտ էլ եղել, և հիմա էլ մնում է աշխարհի լավագույններից մեկը: Այդ համբավավոր դպրոցի «սաներից» մեկն էլ գրոսմայստեր Ռաֆայել Վահանյանն է: Նա տաղանդավոր շախմատիստին վայել հանգստությամբ ու մեծ համբերատարությամբ պատասխանեց «Արմենպրես»-ի հարցերին:
-Պարոն Վահանյան, այս տարի առաջին անգամ անցկացվեց «Վահանյանի գավաթ» շախմատային միջազգային մրցաշարը: Ձեզ գոհացրե՞ց մրցաշարի կազմակերպումն ու անցկացումը:
-Մրցաշարի հիմնական կազմակերպիչը Հովհաննես Թոքմանջյանն էր, շատ հետաքրքիր անցավ: Ինչպես գիտեք, թիմեր կային Ռոստովից, Ուկրաինայի և Ռուսաստանի այլ քաղաքներից: Ինձ համար պատվավոր էր մրցաշարը Երևանում անցկացնելը: Այն որքան հետաքրքիր էր, այդքան էլ բարձր մակարդակով կազմակերպված էր: Ուսանող-մասնակիցները պրոֆեսիոնալներ չէին, բայց հետաքրքիր պայքար ստացվեց:
-Իսկ ինչպիսի՞ արձագանքներ եղան:
-Շատ դրական կարծիքներ ու արձագանքներ եղան: Ռոստովի Շինարարարական համալսարանի ռեկտորը նույնիսկ առաջարկեց, որ հաջորդ տարի «Վահանյանի գավաթ» միջազգային մրցաշարն անցկացվի իրենց մոտ` Ռոստովում: Այդ ժամանակ մրցաշարն իսկապես կդառնա միջազգային:
-Դուք երկար ժամանակ Հայաստանում չէիք: Ինչի՞ հետ է կապված Ձեր բացակայությունն ու վերադարձը:
-Արդեն երեք տարի է` շախմատ չեմ խաղում, երբեմն-երբեմն` ինքս ինձ համար միայն: Երբ պրոֆեսիոնալ էի, խաղում էի, հանդես էի գալիս տարբեր մրցաշարերում: Իսկ վերջին 20 տարիներին ապրում էի Գերմանիայում: Այնտեղ մասնակցում էի Բունդեսլիգային, Քյոլնի թիմի կազմում 10-ն անգամ Բունդեսլիգայի չեմպիոն դարձանք: Հիմնականում հենց Գերմանիայում էլ ապրում էի: Իսկ հիմա, քանի որ չեմ խաղում, ուրիշ այլ նպատակներ ունեմ Հայաստանում իրականացնելու: Առայժմ կմեկնեմ Գերմանիա, իմ ընտանիքը դեռ այնտեղ է: Թե աղջիկս, թե տղաս դեռ սովորում են այնտեղ: Պատճառը եղավ այն, որ արժանացա հանրապետության նախագահի ուշադրությանը, նա էլ առաջարկեց վերադառնալ, և ես մեծ ուրախությամբ վերադարձա:
-Անցած տարի շախմատի մեր հավաքականը ոչ այդքան հաջող հանդես եկավ Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում: Ի՞նչ եք կարծում` որն էր պատճառը:
-Միշտ էլ շատ դժվար է, երբ դու այդքան հաջողությունների ես հասնում, և պետք է դրանք պահես: Հետո մենք մեր հավաքականից պահանջում ենք միայն առաջին տեղում լինել, այդպես ենք ուզում տեսնել: Սա մեր ազգին բնորոշ գծերից մեկն է: Չնայած, եթե վերլուծելու լինենք, համեմատենք, ապա կտեսնենք, որ մեր տղաների անհաջողության պատճառը իրենց ուժերից ցածր հանդես գալն էր: Հատկապես, վերջին պարտիաներում, որոնք որոշիչ էին, լավ չխաղացին:
-Իսկ ինչի հետ եք կապում այն, որ1999-թվականից ի վեր, մեր հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում որևէ հաջողության չի հասել: Սա զուտ հոգեբանական խնդիր է: Չէ որ Եվրոպայի առաջնությունը իր «հարգով» ցածր է մյուսներից:
-Շախմատային Օլիմպիադայի եռակի չեմպիոնների համար այդքան էլ մեծ նշանակություն չունի Եվրոպայի առաջնությունը: Մրցաշարերը մեկ շաբաթ ընդմիջումով էին, և գուցե հենց դա էլ որոշիչ եղավ: Կարծում եմ` ֆիզիկապես հնարավոր չէ, առանց հանգստանալու այդքան խաղալ:
-Մեր հավաքականը, գրեթե նույն կազմով, երեք անգամ նվաճեց շախմատային Օլիմպոսը: Այժմ թիմի կազմում փոփոխություններ պետք չե՞ն:
-Իհարկե, պետք են փոփոխություններ: Ես գտնում եմ, որ այդ հարցում մենք մի քիչ հետ ենք մնում: Պետք է երիտասարդ շախմատիստներ էլ մտնեն թիմ: Թեկուզև, առաջին անգամները հաջող չստացվեն: Բայց արդեն ժամանակն է կազմը թարմացնելու, քանի որ նույն շախմատիստները մեծանում են: Նաև մի ցավոտ խնդիր կա: Մենք անհատական մրցումներում այդքան էլ մեծ հաջողություններ չենք գրանցում: Հայաստանը մեծ թվով գրոսմայստերներ ունի, լավ երիտասարդներ կան, սակայն , միջազգային անհատական մրցումներում, բացի Լևոն Արոնյանից, ոչ մի մրցաշարում չենք հաղթել:
-Իսկ ինչի՞ հետ եք կապում դա:
-Ինչ- որ բան պիտի փոխվի: Գուցե երիտասարդները շատ հնարավորություններ չեն ստանում միջազգային մրցասպարեզներում հանդես գալու: Դժվարանում եմ ասել, բայց դա մեր բացասական կողմն է:
-Նշեցիք Լևոն Արոնյանին, արդեն երրորդ անգամն է, որ նա Հավակնորդների մրցաշարում վերջին պահին անհաջող ելույթ է ունենում: Իսկ սա ինչո՞վ կբացատրեք:
-Այդ ամենը կարող է հոգեբանության հետ կապված լինել: Բայց ինձ թվում է` նա լավ չի պլանավորում անելիքը, քայլերը: Ես էլ այն շախմատիստներից չեմ, որ միշտ, բոլոր մրցաշարերում հրաշալի պատրաստվել եմ: Ընդհակառակը, արդեն փորձ ունենալով և հետ նայելով` ես տեսնում եմ, որ նա նույնպես լավ չի պլանավորում: Մինչև հավակնորդների մրցաշարը հրաշալի խաղ է ցուցադրում, սակայն բուն մրցաշարում չի ստացվում, բայց հիմա նրա ժամանակն է:
-Արոնյանն արդեն 30-նն անց է, տարիքն իրենը չի ասում…
-Իհարկե, մանավանդ հիմա, առաջներում շախմատում 30-ը մեծ տարիք չէր, նույնիսկ շատ լավ տարիք էր: Հիմա շախմատը համակարգչային է դարձել, ավելի երիտասարդացել է: Հիմա, եթե 12 տարեկան գրոսմայստերներ կան, ուրեմն` լրիվ այլ շախմատ է:
-Ասացիք մեծ է համակարգչի դերը: Մի՞թե շախմատը դադարում է «մտքի խաղ» լինելուց:
-Ցավոք, այդպես է: Բայց արդեն ոչինչ անել չենք կարող: Այսօրվա շախմատը մի քիչ այլ է: Գրոսմայստերներն ուրիշ ձևով են մարզվում, ուրիշ ձևով են հասկանում շախմատը: Համակարգիչները շատ օգնում են, շախմատում հիշողություն է պետք, և այն էլ, հրաշալի հիշողություն: Շախմատիստները ասում են, որ պարտիայից առաջ ժամերով հետևում են համակարգչին: Մեր ժամանակներում ուրիշ էր, մենք ռազմավարություն էինք մշակում, մի քանի պլաններ կազմում, և մնացած ամեն ինչը կատարվում էր խաղի ժամանակ:
-Պարոն Վահանյան, տարին Օլիմպիական է, ի՞նչ սպասելիքներ ունեք Օլիմպիադայից: Օլիմպիադան, կարծես, մեր տարերքն է դարձել:
-Այո, Օլիմպիադան մեր տարերքն է: Այն մեր մրցաշարն է, և ես հույսով եմ, որ նորից լավ կլինի: Ամեն դեպքում, ես մեր թիմը եռյակի մեջ տեսնում եմ:
-Շախմատային նոր սերունդ է մեծանում, ի՞նչ կասեք նրանց մասին:
-Շախմատի Եվրոպայի առաջնության ժամանակ մի քանի շախմատիստների հետ մի քանի պարտիա ենք վերլուծել: Շատ տաղանդավոր շախմատիստ է Արման Փաշիկյանը: Ժամանակին Փաշիկյանը բավականին հաջող մեկնարկ արեց: Նա Հայաստանի չեմպիոնն էր և հավաքականի կազմում էր ընդգրկված: Հիմա, կարծում եմ, նոր վերելքներ կունենա: Հայաստանում շատ են գրոսմայստերները, երբ ես դարձա գրոսմայստեր, 38-րդն էի ամբողջ ԽՍՀՄ տարածքում : Հայաստանի համար մեծ պատիվ է այսքան շատ գրոսմայստերներ ունենալը:
-Իսկ կարո՞ղ է մի օր Ռաֆայել Վահանյան մարզիչ ունենանք:
-Կարող է, բայց դրա համար ես իմ մեջ ինչ-որ բան պետք է փոխեմ: Ժամանակ է պետք: Ամբողջական նվիրում է պետք այդ աշխատանքը կատարելու համար: Ես հիմա էլ կարող եմ մի քանիսի հետ ժամանակ անցկացնել, բայց դա չի կարող լուրջ լինել:
-Այս տարի աշխարհի չեմպիոնի թագի համար կրկին պայքարելու են Անանդը և Կարլսենը: Ձեր կարծիքով ո՞վ կհաղթի:
-Իհարկե, ֆավորիտը էլի Կարլսենն է: Բայց Անանդը, գուցե երկրորդ անգամ շանս կունենա: Առաջին մրցախաղում, անսպասելիորեն, Անանդը շատ հեշտ պարտվեց: Հավակնորդների այս մրցաշարը ցույց տվեց, որ Անանդը դեռ կա: Կարլսենի հետ պարտիաներում շատ կարևոր է սկզբնախաղը: Իսկ եթե Անանդին հաջողվի առաջին հաղթանակը տոնել, առհասարակ, պայքարը այլ ընթացք կունենա: Կարլսենը պայքարող է, երիտասարդ, բայց ես չէի ասի, որ նա ավելի բարձր մակարդական ունի, քան Անանդը:
-Այս տարի լրանում է շախմատի աշխարհի նախկին չեմպիոն Տիգրան Պետրոսյանի 85-ամյակը: Ցավոք, նա մեզ հետ չէ: Ինչպե՞ս եք Դուք հիշում նրան:
-Տիգրան Պետրոսյանը մեծ տաղանդ էր: Վստահ եմ, որ նա կկարողանար մի քանի անգամ պաշտպանել իր չեմպիոնական տիտղոսը: Տիգրանը շատ հետաքրքիր մարդ էր, նա տրամադրության մարդ էր: Արտակարգ հումոր ուներ: Բայց երբ տրամադրություն չուներ, շատ ծանր մարդ էր դառնում: Ես հիշում եմ, երբ ԽՍՀՄ հավաքականը 1984 թվականին պետք է մրցեր աշխարհի հավաքականի հետ, նա ցանկանում էր միանալ թիմին, սակայն արդեն իսկ վատառողջ էր: Բժիշկները չթողեցին: Հենց այդ թվականին էլ Պետրոսյանը մահացավ:

Рафаел Ваганян о таланте Тиграна Петросяна, шансах Ароняна и олимпийских ожиданиях от сборной
Армянская школа шахмат была и остается одной из лучших в мире. Один из воспитанников этой прославленной школы – Рафаел Ваганян. Он с присущим шахматистам олимпийским спокойствием и терпением ответил на вопросы Арменпресс.
Г-н Ваганян, в этом году впервые состоялся международный шахматный турнир «Кубок Ваганяна». Вы довольны организацией и проведением этого турнира?
Основным организатором был Ованес Токмаджян. Я считаю, что турнир прошел интересно. Как знаете, были команды из Ростова, ряда городов Украины и России. Я считаю честью для себя проведение этого турнира в Ереване. Он был очень интересным и организационно прошел на высоком уровне. Участники – студенты, не профессионалы, но, тем не менее, развернулась довольно серьезная борьба.
Какой резонанс получил этот турнир?
Прозвучали очень позитивные мнения… Ректор Ростовского строительного университета даже предложил в следующем голу провести «Кубок Ваганяна» у них в Ростове. В этом случае турнир, действительно, будет международным.
Вы довольно долго находились за пределами Армении, с чем связано Ваше отсутствие и Ваше возвращение?
Я уже три года, как не играю в шахматы, изредка только для себя. Когда был профессионалом, играл, выступал на разных турнирах. Сейчас, последние 20 лет, живу в Германии, здесь участвую в Бундеслиге, в составе команды Кельна мы в 10-й раз стали чемпионом Бундеслиги. То есть, я, в основном, живу в Германии, а сейчас, поскольку не играю, планирую кое-какие идеи реализовать в Армении. Сейчас опять уеду в Германию – моя семья пока остается там, и сын и дочь учатся в Германии.
А причина возвращения …, та, что я удостоился внимания президента: он предложил мне вернуться и я с радостью вернулся.
В прошлом году наша сборная по шахматам не очень успешно выступила на первенствах Европы и мира. Как Вы думаете, в чем причина?
Всегда очень трудно, когда добиваешься таких успехов, их сохранить. Потом мы требуем от нашей сборной только 1-го места, только там мы желаем их видеть. Это одна их характерных для нас национальных черт. Хотя, если проанализировать, сравнить, то увидим, что причина неуспеха наших ребят в том, что они играли ниже своих возможностей. Особенно, в последних партиях, которые были решающими…
А чем Вы объясните то, что наша сборная с 1999 года ни разу не добилась успеха на первенстве Европы. Это психологическая проблема, ведь это первенство по уровню ниже остальных…
Для трехкратных чемпионов Шахматной олимпиады не столь уж важно первенство Европы. Турниры последовали один за другим с перерывом всего в одну неделю, может быть это и предрешило исход турнира. Думаю, физически невозможно без передышки столько играть.
Наша сборная почти в том же составе трижды взошла на шахматный Олимп. А изменении в этом составе не нужны?
Конечно нужны. Я считаю, что в этом вопросе мы несколько запаздываем. Необходимо включить в команду и молодых шахматистов. Пусть первый раз игра не заладится, но уже настало время обновить состав, поскольку наши шахматисты взрослеют… Есть еще одна болезненная проблема. Мы не добиваемся больших успехов в индивидуальных первенствах. В Армении много гроссмейстеров, есть и хорошая молодежь, однако на международных индивидуальных турнирах, кроме Ароняна, никто не побеждал.
А чем Вы это объясняете?
Что-то должно измениться. Может у молодежи не очень много возможностей участвовать в международных турнирах. Трудно сказать, но это наша отрицательная сторона…
Вы упомянули имя Левона Ароняна, он уже во второй раз в последний момент в турнире претендентов неудачно выступает. Чем Вы это объясните?
Это может быть связано и с его психологическим состоянием. Но мне кажется, что он не очень планирует свою игру, ходы. Я тоже не из тех шахматистов, которые, ко всем турнирам прекрасно готовятся. Напротив. До турнира претендентов он демонстрировал прекрасную игру, однако, на самом турнире не получилось, но сейчас его время…
Ароняну уже за 30, возраст дает о себе знать?
Конечно, тем более, сейчас. Раньше 30 не было возрастом в шахматах или даже считалось прекрасным возрастом. Сейчас шахматы стали компьютерными, омолодились. Если сегодня уже есть 12-летние гроссмейстеры, значит - это другие шахматы.
Вы подчеркнули роль компьютера. Неужели шахматы перестают быть интеллектуальной игрой?
К сожалению, это так. И в этом плане ничего уже не сделаешь. Сегодня шахматы несколько другие. И гроссмейстеры готовятся по-другому, понимают шахматы по-другому. Компьютеры очень помогают, ведь в шахматам необходима память, причем, прекрасная память. В наше время было по-другому: мы разрабатывали стратегии, составляли несколько планов, все остальное совершалось во время игры…
Г-н Ваганян, этот год Олимпийский, какие ожидания Вы связываете с Олимпиадой, которая, как будто, стала нашей стихией?
Да, это, действительно, наша стихия. Это наш турнир и я надеюсь, что мы снова будем лучшими. В любом случае, я вижу нашу сборную в «тройке».
Растет новое шахматное поколение, что Вы скажете о них?
Во время первенства Европы мы с несколькими шахматистами проанализировали ряд партий. Очень талантливый шахматист Арман Пашикян. В свое время он очень успешно стартовал. Он чемпион Армении и включен в состав сборной. Сейчас, думаю, его ожидают новые высоты.
В Армении много гроссмейстеров, когда я стал гроссмейстером, то был 38-м на всем пространстве СССР. Для Армении большая честь иметь такое количество гроссмейстеров.
А, может, настанет день, когда мы Вас увидим тренером?
Может, но для этого я должен кое-что изменить в самом себе. Нужно время… Надо полностью посвятить себя тренерской работе. Я и сейчас могу уделить некоторое время, но это несерьезно.
В этом году за шахматную корону будут опять бороться Ананд и Карлсен. Кто, на Ваш взгляд, победит?
Конечно, фаворит опять Карлсен. Но Ананд, может быть, получит второй шанс. В первый раз он неожиданно быстро сдался. Этот турнир претендентов показал, что Ананд пока существует. В партиях с Карлсеном очень важны первые ходы. Если Ананду удастся отпраздновать первую победу, то борьба получит другой ход. Карлсен сражается, он молодой, но я не сказал бы, что у него более высокий уровень, чем у Ананда.
В этом году бывшему чемпиону мира Тиграну Петросяну исполнилось бы 85 лет, к сожалению он не с нами. Как Вы вспоминаете его?
Тигран Петросян был наделен огромным талантом. Уверен, что он смог бы несколько раз отстоять свой чемпионский титул. Тигран был очень интересным человеком, он был человеком настроения. С потрясающим чувством юмора. Но когда был не в настроении, то с ним было довольно тяжело.
Я помню, как сборная СССР в 1984 году должна была играть со сборной мира, он хотел присоединиться к команде, однако у него уже были проблемы со здоровьем. Врачи не разрешили. В том же году Тигран Петросян ушел из жизни…