ՀՅԴ-ն չի կարող կոալիցիայի մաս կազմել. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունում արմատական փոփոխություններ չեն լինի, վարչապետի հրաժարականն էլ անհիմն ուռճացվեց: Տեսակետը քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանինն է: Նա առաջարկում է հիշել Սահմանադրության դրույթները` հասկանալու համար, որ երկրում վարչապետի հրաժարականից հետո լուրջ փոփոխություններ չեն կարող լինել, քանի որ գլխավոր պատասխանատուն նախագահն է:
«Վարչապետն ընդամենը մենեջերի դերակատարություն ունի, որ իրականացնում է նախագահի ծրագրերը»,- ապրիլի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետը` հավելելով, որ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հրաժարականն ու հետագայում նոր վարչապետի նշանակման հետ կապված ձգձգումներն ընդամենը ուշադրություն գրավելու նպատակ էին հետապնդում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, անդրադառնալով նոր վարչապետին, քաղաքագետը նշում է, որ առանց աշխատանքը տեսնելու չի կարելի բացասական գնահատական հնչեցնել, միաժամանակ, Շիրինյանը խորհուրդ է տալիս մեծ հույսեր չփայփայել: Այս պարագայում, ըստ քաղաքագետի, լավագույն տարբերակն այն է, որ երկրում շարունակվի քաղաքացիական պայքարն ու իշխանության վրա ճնշումները: Նրա գնահատմամբ, վարչապետի գլխավոր խնդիրը պետք է լինի վերահաստատել իշխանության հեղինակությունը: Այս առնչությամբ քաղաքագետը մեծ կարեւորություն է տալիս հասարակական դերակատարմանը: Նրա գնահատմամբ, հասարակությունը պետք է ակտիվ դերակատարում ունենա, քաղաքացու կարծիքը պետք է հարգվի, իսկ բարձրացված խնդիրները չանտեսվեն:
Ըստ Շիրինյանի, նոր վարչապետը պետք է տնտեսական նոր հայեցակարգ սահմանի եւ ուշադրությունը սեւեռի երկու կարեւոր խնդրի` արտագաղթի կասեցման եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի վրա: Վերջինի առնչությամբ քաղաքագետն առաջարկում է, որ համապատասխան օրենսդրական լրացումներ կատարվեն եւ կոռուպցիան համարվի պետական դավաճանություն:
Անդրադառնալով նոր կառավարության գործունեությանը` քաղաքագետն անիմաստ է համարում կոալիցիայի կազմումը: «Եթե ՀՀԿ-ն մեծամասնություն է, ապա ինքն էլ պետք է իր վրա պարտավորություն վերցնի խնդիրները կարգավորելու համար: Նոր կոալիցիա կազմելու հետ կապված խոսակցություններն ավելի են խճճում իրավիճակը»:
Նախկին դաշնակցականին անհասկանալի է նաեւ Հայ հեղափոխական դաշնակցություն կուսակցության կեցվածքը: Եթե խորհրդարանում ՀՀԿ-ն մեծամասնություն է, եթե կառավարությունում ՀՀԿ-ն է որոշում կայացնում, ապա, ի՞նչ տրամաբանությամբ են առաջնորդվում դաշնակցականները` հանրապետականներին առաջարկություններ ներկայացնելով:
«ՀՀԿ-ն հաղթել է, բայց պետք է իրականացնի Դաշնակցությա՞ն ծրագրերը»,- զարմանում է Շիրինյանը: Նրա գնահատմամբ, Դաշնակցությունը պետք է ոչ թե կոալիցիա մտնել-չմտնելու հետ կապված «խաղեր տա», այլ երկրում ձեւավորի աշխատավորական-սոցիալիստական կուսակցություն: Սա, ըստ քաղաքագետի, Դաշնակցության գլխավոր առաքելությունը պետք է լինի:
Նրա գնահատմամբ, գաղափարախոսական առումով էլ ՀՅԴ-ն չի կարող կոալիցիայի մաս կազմել. ՀՀԿ-ն ու ԲՀԿ-ն բուրժուական գաղափարախոսության կրողներ են, ՀՅԴ-ն` աշխատավորական:

АРФД не может быть частью коалиции: политолог
В правительстве кардинальных перемен не произойдет, а отставка премьера необоснованно раздута. Такое мнение на встрече с журналистами 15 апреля высказал политолог Левон Ширинян. Он предложил вспомнить положения Конституции, чтобы понять, что после отставки премьера серьезных изменений быть не может, поскольку главным ответственным лицом остается президент.
«Премьер всего лишь исполняет роль менеджера, реализующего программы президента», - сказал Ширинян, добавив, что отставка премьера Тиграна Саркисяна и затягивания с назначением нового премьера - всего лишь способ привлечь внимание.
Как сообщает Арменпресс, коснувшись фигуры нового премьера, политолог отметил, что, не видя его работу нельзя озвучивать негативные оценки, в то же время посоветовал не связывать с этим назначением больших ожиданий. В этих условиях, по его мнению, наилучший вариантом является продолжение политической борьбы и давление на власть.
Ширинян считает, что главная задача премьера - подтвердить авторитет власти. В этой связи он придает особое значение роли общественности, которая должна занимать активную позицию, мнение граждан должно учитываться, а озвучиваемые ими проблемы не должны игнорироваться.
Политолог считает, что новый премьер должен предложить новую экономическую концепцию и уделить внимание двум важным вопросам - приостановлению процесса миграции и борьбе с коррпуией.
Коснувшись деятельности нового правительства, Ширинян отметил бессмысленность формирования коалиции. «Если Республиканская партия Армении составляет большинство, то она и должна взять на себя обязательства по урегулированию проблем. Разговоры о создании коалиции только запутывают ситуацию”, - считает он.
Для бывшего дашнака непонятна и позиция АРФ «Дашнакцутюн». Если РПА составляет парламентское большинство, если РПА принимает решения в правительстве, то чем руководствуются дашнаки, представляя свои предложения республиканцам.
«РПА победила, а реализовывать программы должна «Дашнакцутюн»?, -задается вопросом политолог. По его мнению, АРФД должна оставить «игры» вокруг вхождения или невхождения в коалицию и сформировать в стране Рабоче-Социалистическую партию, именно в этом ее миссия.
По мнению Левона Шириняна, и в идеологическом плане АРФД не может входить в коалицию, поскольку РПА и «Процветающая Армения» - носители буржуазной идеологии, а АРФД – рабочей.