The Beautified Project-ը երաժշտության միջոցով «ոչ» է ասում ցեղասպանություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:The Beautified Project հայկական անգլալեզու ռոք խումբն աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին նվիրված ակումբային համերգով հանդես կգա Երևանում: Խմբի երկրպագուները ապրիլի 24-ին `Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը «Ուլիխանյան» ակումբում միայն մեկ համերգ վայելելու հնարավորություն կունենան, որի ընթացքում կհնչեն խմբի երգերը երկու ակուստիկ կիթառի, թավջութակի և դաշնամուրի ուղեկցությամբ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում խմբի հիմնադիր Անդրե Սիմոնյանը նշեց, որ կայանալիք համեգը նվիրվում է ոչ միայն Մեծ եղեռնի զոհերի, այլև աշխարհում տեղի ունեցած ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին: «Մենք ուզում ենք, որպեսզի աշխարհում չլինեն ցեղասպանություններ, և կարծում ենք, որ այս մասին պետք է բարձրաձայնել նաև երաժշտության միջոցով»,- ասաց Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով` անկախ նրանից, թե աշխարհի որ անկյունում և որ ժողովուրդների դեմ է տեղի ունենում ոճրագործությունը այն դատապատելի է: «Կարևոր չէ, թե ինչ ազգային պատկանելություն ունի մարդը, քրիստոնյա է, թե մուսուլման, ցեղասպանությունը մնում է ցեղասպանություն»,- պարզաբանեց երաժիշտը:
Նա տեղեկացրեց, որ կայանալիք համերգը կտարբերվի նրանով, որ իրենք միայն մեկ օր կատարելու են նաևհայերեն ստեղծագործություններ: Առաջին անգամ խումբը հանդիսատեսի դատին կներկայացնի իրենց երգացանկում ընդգրկված «Կլիլիկիա» և չընդգրկված «Արագիլ» ստեղծագործությունները:«Այս երգերը մեր երգացանկում չեն ընդգրկվելու, պարզապես մենք որոշել ենք այս երեկոյի համար ներկայացնել դրանք: Կատարելու ենք նաև Սայաթ-Նովա»,- պատմեց The Beautified Project խմբի հիմնադիրը:
2011 թվականին The Beautified Project-ը հանդես է եկել համերգով Լոնդոնի ամենամեծ հայկական եկեղեցում` նվիրված Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին, որը լուսաբանվել է նաև BBC-ի կողմից: 2013-ին Երեւանի պետական բժշկական համալսարանում ապրիլի 29-ին տեղի էր ունեցել Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված երեկո: Առաջիկայում` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ խումբը ծրագրում է հանդես է գալու նոր նախաձեռնություններով:
The Beautified Project ռոք խումը հիմնադրվել է 2005 թվականին Անդրե Սիմոնյանի կողմից Լոնդոնում: Այն ամենահայտնի անգլալեզու երգացանկ ունեցող խումբն է Հայաստանում, ինչպես նաեւ առաջին ռոք խումբը, որի տեսահոլովակները ցուցադրվել են BBC եւ MTV հեռուստաալիքների բրիտանական տարբերակով: 2011 թ. հյուրախաղերի ընթացքում BBC-ն նկարահանել է վավերագրական ֆիլմ խմբի մասին: The Beautified Project-ը 2008 թ. թողարկել է իր Behind The Happy Mask, իսկ 2010-ին` Beyond The Butterfly, իսկ 2013-ին United We Fallերաժշտական ալբոմները:

Музыканты The Beautified Project говорят «нет» геноцидам
Армянская англоязычная рок-группа The Beautified Project выступит в Ереване с концертом в память жертв Геноцида армян. Поклонники этой группы смогут ее увидеть и услышать только 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, на единственном концерте в клубе «Улиханян». Песни The Beautified Project будут звучать в сопровождении двух акустических гитар, виолончели и фортепиано. В беседе с корреспондентом Арменпресс основатель рок-группы Андре Симонян сказал, что этот концерт они посвящают не только памяти жертв Геноцида армян, но и всех геноцидов в мире. «Мы хотим, чтобы в мире не было места для геноцидов и думаем, что об этом можно сказать и на языке музыки», - сказал Симонян.
Он подчеркнул, что геноцид должен вызвать осуждение независимо от того, где и против кого было совершено это величайшее преступление против человечества. «Не важно, какой национальности тот или иной человек - христианин ли он, мусульманин, геноцид остается геноцидом» - считает музыкант.
На этом единственном концерте в Ереване будет звучать и армянская музыка. Впервые рок-группа представит в своем исполнении произведения «Киликия» и «Арагил» (Журавль). «Эти песни не войдут в наш репертуар, просто мы решили представить их на этом вечере. Исполним также песни Саят-Нова», - сказал основатель The Beautified Project.
В 2011 году эта армянская англоязычная группа выступила с концертом в самой большой армянской церкви Лондона, посвятив его памяти жертв Геноцида армян. Этот концерт освещался и “Би-Би-Си”. 29 апреля 2013 года группа приняла участие в вечере, посвященном памяти жертв Геноцида армян, в Ереванском медицинском университете. К 100-летию Геноцида армян The Beautified Project собирается подготовить новую программу.
Рок-группа The Beautified Project была создана в 2005 году Андре Симоняном в Лондоне. Эта самая известная армянская группа с англоязычным репертуаром в Армении, а также первая рок-группа, видеоролики которой в британском варианте можно было увидеть на телеканалах “Би-Би-Си” и MTV. А на гастролях группы в 2011 году “Би-Би-Си” сняла документальный фильм об этих музыкантах. The Beautified Project в 2008 году выпустила музыкальный альбом Behind The Happy Mask, а в 2010 - Beyond The Butterfly.-