ՍԴ անդամները հարցեր ուղղեցին կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի վերաբերյալ դատաքննության դիմող կողմին
ՍԴ անդամները հարցեր ուղղեցին կուտակային կենսաթոշակների մասին օրենքի  վերաբերյալ դատաքննության դիմող կողմին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ» գործի դատաքննության ընթացքում Սահմանադրական դատարանի նախագահն ու որոշ անդամներ հարցեր ուղղեցին դիմող կողմին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՍԴ նախագահն առաջին հարցով շոշափեց սեփականության իրավունքի հարցը, որտեղ դիմող կողմը շեշտադրել է Սահմանադրության 31-43 հոդվածները: «Հիմնականում շեշտադրում կատարվեց օրենքի («Կուտակային կենսաթոշակների մասին») 5, 7, 13 հոդվածներին: Օրենքի 76-րդ հոդվածում այս իրավահարաբերությունների շրջանակներում սեփականության տիրապետման, տնօրինման օգտագործման իրավունքի սահմանափակում է նախատեսվում, ընդ որում դա նախատեսվում է իրականացնել վարչական ակտի միջոցով: Դուք այս նյութին չանդրադարձաք: Պարզապես չցանկացա՞ք դա շոշափել, թե այնքան ակնհայտ էր, որ ավելորդ համարեցիք դրան անդրադառնալ»,- հարցրեց ՍԴ Նախագահը:
Հարցին ի պատասխան, դիմող կողմի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Արտակ Զեյնալյանը նշեց, որ հոդվածը փոխկապակցված է և հանգամանքը շատ ակնհայտ է: «Վարչական ակտով միջամտություն չի կարող լինել սեփականության իրավունքի նկատմամբ, դա կարող է արվել բացառապես դատական կարգով, որպեսզի համապատասխանի Սահմանադրությանը: Այն ձևակերպումը, որն առկա է 76-րդ հոդվածում, հակասում է Սահմանադրության հոդվածներին, հակասում է մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային»,- ասաց Զեյնալյանը:
Հաջորդ հարցով Գագիկ Հարությունյանը նկատեց, որ դիմող կողմն ուսումնասիրել է միջազգային փորձը: «Ձեր ուսումնասիրման ընթացքում հանդիպե՞լ եք որևէ երկրի փորձի, որտեղ սոցիալական ապահովության վճարները և հարկերը միավորված լինեն և դրանք դիտարկվեն որպես հարկ»,- հարցրեց ՍԴ Նախագահը:
Հարցին ի պատասխան՝ դիմող կողմի ներկայացուցիչ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը նշեց, որ իրենք իսկապես ուսումնասիրել են մեծաթիվ երկրների փորձեր: «Երկրներ, որտեղ իրավակարգավորման տեսակետից նախատեսված լինի պարտադիր կեսաթոշակային վճար, որը հետո վերածված լինի հարկի, զուտ այն պատճառով, որն այն համապարտադիր բնույթ է կրում, մենք չենք հանդիպել, բայց արձանագրել ենք մեկ կարևոր հանգամանք, որ ի սկզբանե, որպես կենսաթոշակային ապահովության միջոց, գերակշիռ ուղղություն տրված է եղել կամավոր հատկացումներին»,- պատասխանեց Մինասյանը՝ հավելելով, որ սոցիալական վճարները, դիտարկված երկրներում, ի սկզբանե եղել են օրենքի մակարդակով:
Դիմող կողմին հարցեր հղեցին նաև Սահմանադրական դատարանի այլ անդամներ:Ֆելիքս Թոխյանը հետաքրքրվեց, թե որն է հայցի առարկան. նախապես Սահմանադրական դատարան ներկայացված դիմումի մեջ քննության առարկա է դարձված վիճահարույց օրենքի 8 հոդված, մինչդեռ դատարանում քննության ժամանակ դիմող կողմը կենտրոնացել է պարտադիր բաղադրիչի երեք հոդվածների վրա: Արծվիկ Մինասյանը պատասխանեց, որ հայցի առարկան չի փոխվել, ավելին, դրանում ավելացել են օրենքի որոշ դրույթներ:
ՍԴ մյուս անդամ Կիմ Բալայանը պատգամավորից հետաքրքրվեց, թե հնարավո՞ր է իրենք կողմ լինեն այլ մեխանիզմների կիրառման, որը պարտադիր լինի, բայց ասենք եկամտային հաշվից կատարվի գանձումը: Արծվիկ Մինասյանն արձագանեց, որ ցանկացած մեխանիզմ ներդնելիս պետք է հաշվի առնել հանրության կարծիքը, ինչը պարտադիր կուտակային բաղադրիչի պարագայում հաշվի չի առնվել: Բալայանը փորձեց ճշգրտել` «այսինքն, ես ուզում եմ հասկանալ` համակարգի ներդրմանը կողմ եք, բայց այս կարգով ներդրմանը դեմ եք»: «Ոչ, պարտադրման այս ձևը և այս չափը մեզ համար անընդունելի են», -արձագանքեց Արծվիկ Մինասյանը:
Սահմանադրական դատարանում մարտի 28-ին սկսվել է «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքի 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 եւ 86-րդ հոդվածների սահմանադրականության վերաբերյալ» գործի դատաքննությանը՝ ՀՀ ԱԺ 36 պատգամավորների դիմումի հիման վրա:
Հանրապետությունում հունվարի 1-ից գործարկվում է կենսաթոշակային պարտադիր կուտակային համակարգը, ըստ որի` 1974 թվականից հետո ծնված քաղաքացիները կկատարեն 5 տոկոսի չափով պարտադիր վճարումներ` կուտակային հիմնադրամներին: Կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցների գումարները կառավարվելու է ֆոնդի կառավարիչների միջոցով:

В Конституционном суде начался опрос истца
В ходе рассмотрения дела в Конституционном суде Армении о конституционности статей 5, 7, 8, 37, 38, 45, 49 и 86 закона РА «О накопительных пенсиях» председатель и некоторые члены КС обратились с вопросами в стороне, обратившейся с иском в суд.
Как сообщает Арменпресс, первым вопросом председатель КС затронул вопрос права собственности, где истец отметил статьи 31-43 указанного закона. «В основном, акцент ставился на 5, 7, 13 статьях этого закона. 76-й статьей закона «О накопительных пенсиях» в рамках этих правовых отношений предусматривается ограничение права распоряжения собственностью, причем это предусматривается осуществить посредством административного акта. Вы этой статьи не коснулись. Вы просто не пожелали ее затрагивать или же это было настолько очевидно, что вы посчитали лишним коснуться этой темы», - спросил председатель КС.
В ответ представитель истца, правозащитник Артак Зейналян отметил, что статья взаимосвязана и это обстоятельство очевидно. «Административным актом нельзя влиять на право собственности, это может быть сделано исключительно в судебном порядке, чтобы соответствовало Конституции. Формулировка, которая содержится в 76-й статье, противоречит статье Конституции, Европейской конвенции по правам человека», - сказал Зейналян.
Председатель КС Гагик Арутюнян, отметив, что сторона истца ознакомилась с международным опытом, задал следующий вопрос: «В ходе изучения международного опыта вы встречали такое, чтобы платежи соцобеспечения и налоги были бы объединены и рассматривались как налог?»
В ответ представитель истца, депутат НС РА Арцвик Минасян отметил, что они, действительно, изучили соответствующий опыт многих стран. «Опыт стран, в которых с точки зрения правового регулирования были бы предусмотрены обязательные пенсионные выплаты, которые затем были бы преобразованы в налог только по той причине, чтобы они носили обязательный характер, мы не встречали, но зафиксировали одно важное обстоятельство, которое изначально в качестве средства пенсионного обеспечения отдавало приоритет добровольным выплатам», - ответил Минасян, добавив, что социальные платежи в рассматриваемых ими странах, изначально были на уровне закона.
Стороне истца задавали вопросы и другие члены КС. Так, Феликс Тохян поинтересовался тем, что является предметом иска: в предварительно представленном в КС заявлении предметом рассмотрения были 8 спорных статей закона, в то время как в зале суда сторона истца сконцентрировалась на трех статьях обязательной составляющей. Арцвик Минасян ответил, что предмет иска не изменился, более того, в него добавлены определенные статьи.
Член КС Ким Балаян спросил, возможно ли , что они будут за применение других механизмов, которые будут обязательны, но, к примеру, отчисления будут производиться в составе подоходного налога. Арцвик Минасян на это ответил, что при внедрении любого механизма следует учитывать также мнение общественности, которое при внедрении обязательной накопительной составляющей не учитывалось.
Балаян попытался уточнить: «Я пытаюсь понять, вы за внедрение этой системы, но против ее внедрения в подобном порядке?» на что Арцвик Минасян ответил «Нет, такая форма обязательства для нас неприемлема».
В Конституционном суде Армении 28 марта на основании заявления депутатов Национального Собрания началось рассмотрение дела о соответствии 5,7,8,37,38,45,49 и 86 статей закона РА «О накопительных пенсиях» Конституции страны.