ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատում ՆԱՏՕ-ի հետ արդյունավետ և կառուցողական համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հանձնաժողովի ՆԱՏՕ-ի գործընկերության գծով ենթահանձնաժողովի պատվիրակությանը:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ՀՀՆախագահը ողջունել է հյուրերին մեր երկրում, նշելով, որ նման այցելությունները լավ հնարավորություն են՝ ծանոթանալու Հայաստանի մարտահրավերներին և մտահոգություններին, ինչպես նաև քննարկելու տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ՆԱՏՕ-ի հետ խորհրդարանական մակարդակով համագործակցությունը, որը, Նախագահի խոսքով, Դաշինքի հետ Հայաստանի հարաբերությունների կարևոր մասն է: Զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ ՆԱՏՕ-ի Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի Ազգային ժողովի պատվիրակությունն ակտիվ մասնակցություն է ունենում տարբեր կոմիտեների աշխատանքներին, նաև այլ կարևոր միջոցառումների, ինչպիսին է օրինակ՝ «Ռոզ-Ռոթ» սեմինարների շարքը:
Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ ձևավորված արդյունավետ և կառուցողական համագործակցությունը գործընկերության բոլոր բնագավառներում: ՆԱՏՕ-ի հետ քաղաքական երկխոսությունը, ըստ Նախագահի, կրում է շարունակական բնույթ. Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է Կոսովոյում և Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած խաղաղության ապահովման առաքելություններին, զինված ուժերում կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի նպատակով մեր երկիրը միացել է ՆԱՏՕ-ի «Բարեվարքության կառուցման» հայեցակարգին, աշխատանքներ են տարվում ստեղծելու ՆԱՏՕ-ի վստահության հիմնադրամ, որը կօգտագործվի ոչ պիտանի զինտեխնիկայի ոչնչացմանը և Հայաստանի ականազերծման կարողությունների զարգացմանն աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Զրուցակիցների համոզմամբ, այս ամենը վկայում է այն խորը և ընդգրկուն օրակարգի մասին, որ ձևավորվել է Դաշինքի հետ Հայաստանի սերտ և բազմամյա համագործակցության արդյունքում, ինչն էապես օգնում է Հայաստանի պաշտպանության և անվտանգության համակարգի կատարելագործմանն ու արդիականացմանը:
Հայաստան-ՆԱՏՕ Գործընկերության զարգացման համատեքստում, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՆԱՏՕ-ի ԽՎ պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են Անհատական Գործընկերության Գործողությունների ծրագրին:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ՀՀ-ԵՄ համագործակցությանը, Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության գործընթացին վերաբերող հարցերի շուրջ:

Президент Армении высоко оценил продуктивное и конструктивное сотрудничество с НАТО
Президент Армении Серж Саргсян принял делегацию подкомиссии партнерства НАТО Комиссии по политическим вопросам Парламентской Ассамблеи (ПА) НАТО.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, поприветствовав визит делегации в страну, Серж Саргсян отметил, что подобные визиты являются хорошей возможностью для ознакомления с вызовами и заботами Армении, а также для обсуждения представляющих взаимный интерес региональных вопросов.
Президент отметил важность сотрудничества с НАТО на парламентском уровне, которое, по его словам, является важной частью отношений Армении с Североатлантическим альянсом. Собеседники с удовлетворением констатировали, что делегация Национального Собрания Армении в ПА НАТО принимает активное участие в работах различных комитетов, а также в других важных мероприятиях, как, например, ряд семинаров «Роз-Рот».
Серж Саргсян высоко оценил сформированное продуктивное и конструктивное сотрудничество с Североатлантическим альянсом во всех сферах партнерства. Политический диалог с НАТО, по его словам, носит продолжительный характер: Армения активно принимает участие в миротворческих миссиях НАТО в Афганистане и Косово, страна присоединилась к концепции «Строительство благочинства» НАТО, ведутся работы по созданию Фонда доверия НАТО, который будет использоваться для уничтожения ненужной военной техники и оказания содействия развитию возможностей по разминированию Армении.
По убеждению сторон, все это свидетельствует о глубокой и емкой повестке дня, сформировавшейся в результате тесного сотрудничества Армении с НАТО, которое существенно помогает совершенствованию и модернизации системы обороны и безопасности Армении.
В контексте развития партнерства Армения-НАТО Серж Саргсян и члены делегации ПА НАТО коснулись Плана действий индивидуального партнерства
На встрече стороны обменялись также мнениями вокруг вопросов региональной безопасности, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта, армяно-турецких отношений, сотрудничества Армения-ЕС, процесса вступления страны в Таможенный союз.