ՀՀ Նախագահն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի բարձրացրած հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել այս օրերին Նեդերլանդների Հաագա քաղքում անցկացվողՄիջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ելույթի սկզբում նա նշել է, որմիանում է Նիդերլանդների հասցեին հնչեցված շնորհակալական խոսքերին՝ գագաթնաժողովը փայլուն կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որՀայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է միջուկային անվտանգության խնդիրների լուծման միջազգային գործընթացներում, և Սեուլի գագաթնաժողովից հետո երկիրը քայլեր է իրականացրել համաձայնեցված նպատակների ուղղությամբ:
Նա նաև հիշեցրել է, որ 2013թ. մայիսին Հայաստանը վավերացրել է «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության կոնվենցիայի» 2005թ. լրացումը և «Աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգության մասին» համատեղ կոնվենցիան: «Երկու փաստաթղթերի վավերագրերն էլ հանձնվել են ի պահ ԱԷՄԳ-ին: Ամրապնդել ենք միջուկային նյութի հաշվառման և վերահսկման իրավական գործիքները՝ լրացումներ կատարելով «Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նրա խոսքով` միջուկային ահաբեկչության վտանգի չեզոքացման ուղղությամբ 2013թ. հունվարին ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանում հիմնադրվել է Միջուկային և ռադիոլոգիական նյութերի տեխնիկական և փորձաքննական լաբորատորիա, որն զգալիորեն նպաստել է միջուկային մաքսանենգության անդրազգային սպառնալիքին արձագանքելու Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը:
«Կանխարգելման հարցերում առանցքային եմ համարում տարածաշրջանային համագործակցությունը: 2012թ. հունիսին հարևան Վրաստանի հետ մենք անցկացրեցինք զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի համատեղ միջսահմանային վարժանք»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը`հավելելով, որՀայաստանը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևի իրականացման ազգային ծրագրի մշակում` ներգրավելով ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 կոմիտեի և Եվրոպական միության փորձագետներին:
«Այսօրվա նիստում Ադրբեջանի Նախագահը հարց բարձրացրեց Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ Հայկական ատոմակայանի անվտանգության ապահովման հարցում՝ հետևողականորեն կատարելով գործակալության թիվ 640 տեխնիկական փաստաթղթով սահմանված պահանջները: Այդ մասին են վկայում ԱԷՄԳ-ի կողմից անցկացրած ՕՍԱՐՏ առաքելության արդյունքները: Ինչ վերաբերում է հնչեցված բամբասանքներին, որ իբր մենք խնդիրներ ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված, ապա այդպիսի սուտն առաջին հերթին անվստահության դրսևորում է միջազգային կառույցների նկատմամբ, որովհետև մենք մեր բոլոր ծրագրերը համակարգում ենք Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության հետ»,- եզրափակել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Armenia’s President reacts on issue raised by Azerbaijani President
YEREVAN, MARCH 25, ARMENPRESS: The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan has recently made a speech at Nuclear Security Summit ongoing in Hague city of the Netherlands.
The Department of Mass Media and Public Relations of the President’s staff of the Republic of Armenia informed Armenpress that at the beginning of the speech Serzh Sargsyan noted that he joins the grateful words addressed to the Netherlands to organize and hold the summit brilliantly.
The Department of Mass Media and Public Relations of the President’s staff of the Republic of Armenia informed Armenpress that Serzh Sargsyan underscored that Armenia is actively engaged in the international processes of the solution of nuclear security issues and that after the Seoul summit the country carried out steps in the direction of the agreed goals.
He also recalled that in 2013 Armenia ratified 2005 supplement of “physical protection convention of nuclear material” and the joint convention “About Safety of the spent fuel and radioactive waste management”. “We have strengthened legal instruments of nuclear material accounting and control by making amendments in the law “About secure use of nuclear energy for peaceful purposes”,” the President of the Republic of Armenia said.
According to Serzh Sargsyan, technical and experimental laboratory of nuclear and radiological materials was established in Armenia by U.S. assistance in January 2013 directed to the neutralization of terrorism danger. It significantly influenced on the improvement of Armenia’s capacities to react upon nuclear smuggling transnational threat.
“In today’s session the President of Azerbaijan raised an issue on the security of Armenia’s Metsamor nuclear power plant. I would like to mention that we closely cooperate with the International Atomic Energy Agency regarding the issue of providing security to the Armenian nuclear power plant consistently carrying out requirements defined by N. 640 technical documentation,” the President of the Republic of Armenia concluded.