ՀՀ Նախագահն անդրադարձել է ՀԱԷԿ-ի անվտանգության վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի բարձրացրած հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել այս օրերին Նեդերլանդների Հաագա քաղքում անցկացվողՄիջուկային անվտանգության գագաթնաժողովում:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ելույթի սկզբում նա նշել է, որմիանում է Նիդերլանդների հասցեին հնչեցված շնորհակալական խոսքերին՝ գագաթնաժողովը փայլուն կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որՀայաստանն ակտիվորեն ներգրավված է միջուկային անվտանգության խնդիրների լուծման միջազգային գործընթացներում, և Սեուլի գագաթնաժողովից հետո երկիրը քայլեր է իրականացրել համաձայնեցված նպատակների ուղղությամբ:
Նա նաև հիշեցրել է, որ 2013թ. մայիսին Հայաստանը վավերացրել է «Միջուկային նյութի ֆիզիկական պաշտպանության կոնվենցիայի» 2005թ. լրացումը և «Աշխատած վառելիքի և ռադիոակտիվ թափոնների կառավարման անվտանգության մասին» համատեղ կոնվենցիան: «Երկու փաստաթղթերի վավերագրերն էլ հանձնվել են ի պահ ԱԷՄԳ-ին: Ամրապնդել ենք միջուկային նյութի հաշվառման և վերահսկման իրավական գործիքները՝ լրացումներ կատարելով «Խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի անվտանգ օգտագործման մասին» օրենքում»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նրա խոսքով` միջուկային ահաբեկչության վտանգի չեզոքացման ուղղությամբ 2013թ. հունվարին ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանում հիմնադրվել է Միջուկային և ռադիոլոգիական նյութերի տեխնիկական և փորձաքննական լաբորատորիա, որն զգալիորեն նպաստել է միջուկային մաքսանենգության անդրազգային սպառնալիքին արձագանքելու Հայաստանի կարողությունների բարելավմանը:
«Կանխարգելման հարցերում առանցքային եմ համարում տարածաշրջանային համագործակցությունը: 2012թ. հունիսին հարևան Վրաստանի հետ մենք անցկացրեցինք զանգվածային ոչնչացման զենքերի տարածման դեմ պայքարի համատեղ միջսահմանային վարժանք»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը`հավելելով, որՀայաստանը նախաձեռնել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 բանաձևի իրականացման ազգային ծրագրի մշակում` ներգրավելով ԵԱՀԿ, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1540 կոմիտեի և Եվրոպական միության փորձագետներին:
«Այսօրվա նիստում Ադրբեջանի Նախագահը հարց բարձրացրեց Հայաստանի Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության վերաբերյալ: Ցանկանում եմ նշել, որ մենք սերտորեն համագործակցում ենք Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության հետ Հայկական ատոմակայանի անվտանգության ապահովման հարցում՝ հետևողականորեն կատարելով գործակալության թիվ 640 տեխնիկական փաստաթղթով սահմանված պահանջները: Այդ մասին են վկայում ԱԷՄԳ-ի կողմից անցկացրած ՕՍԱՐՏ առաքելության արդյունքները: Ինչ վերաբերում է հնչեցված բամբասանքներին, որ իբր մենք խնդիրներ ենք ունեցել ռադիոակտիվ թափոնների հետ կապված, ապա այդպիսի սուտն առաջին հերթին անվստահության դրսևորում է միջազգային կառույցների նկատմամբ, որովհետև մենք մեր բոլոր ծրագրերը համակարգում ենք Ատոմային էներգետիկայի միջազգային գործակալության հետ»,- եզրափակել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении коснулся вопроса ядерной безопасности, поднятого президентом Азербайджана
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в начале выступления Серж Саргсян отметил, что присоединяется к прозвучавшим в адрес Нидерландов словам благодарности за блестящую организацию и проведение саммита.
Президент подчеркнул, что Армения активно вовлечена в международные процессы решения проблем ядерной безопасности, и после Сеульского саммита страна осуществила шаги в направлении согласованных целей.
Он напомнил, что в мае 2013 года Армения ратифицировала дополнение 2005 года в Конвенцию о физической защите ядерного материала и Объединенную конвенцию о безопасности обращения с отработавшим топливом и радиоактивными отходами. Ратификационные грамоты обоих документов сданы на хранение в МАГАТЭ. Армения укрепила правовые инструменты учета и контроля радиоактивных материалов, внеся дополнения в закон «О безопасном использовании атомной энергии в мирных целях».
По словам Сержа Саргсяна, в направлении нейтрализации опасности ядерного терроризма в январе 2013 года при содействии США в Армении была основана Техническая лаборатория экспертизы ядерных и радиоактивных материалов. Она ощутимо способствовала улучшению возможностей Армении в деле реагирования на транснациональную угрозу ядерной контрабанды.
«В вопросах предотвращения считаю ключевым региональное сотрудничество. В июне 2012 года с соседней Грузией мы провели совместную трансграничную тренировку против распространения оружия массового уничтожения», - сказал Серж Саргсян, добавив, что Армения инициировала разработку национальной программы по реализации резолюции 1540 Совета безопасности ООН – с привлечением экспертов ОБСЕ, комитета 1540 Совета безопасности ООН и Европейского союза.
«На сегодняшнем заседании президент Азербайджана поднял вопрос о безопасности Мецаморской атомной электростанции Армении. Хочу отметить, что мы тесно сотрудничаем с Международным агентством по атомной энергии в вопросе обеспечения безопасности армянской атомной электростанции, последовательно выполняя требования, установленные техническим документом агентства № 640. Об этом свидетельствуют результаты проведенной со стороны МАГАТЭ миссии ОСАРТ.
Что касается прозвучавших сплетен, что якобы у нас были проблемы, связанные с радиоактивными отходами, то такая ложь в первую очередь является проявлением недоверия к международным структурам, потому что мы все наши программы координируем с Международным агентством по атомной энергии», - заключил президент Армении Серж Саргсян.