Նախագահը ներկա է գտնվել Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ներկա է գտնվել մայրաքաղաքում Արդարադատության ակադեմիայի բացման արարողությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շրջել է ակադեմիայի նորակառույց մասնաշենքում, ծանոթացել պայմաններին, զրուցել ակադեմիայի կառավարումն ու ընթացիկ գործունեությունն իրականացնող պատասխանատուների, ինչպես նաև ուսումնական գործընթացում ներգրավված առաջին մասնակիցների հետ:
Արդարադատության ակադեմիան հիմնադրվել է ՀՀ Կառավարության 2013թ. սեպտեմբերի 13-ի N990-Ա որոշմամբ: Հիմնադիրը Հայաստանի Հանրապետությունն է, իսկ հիմնադրի անունից հանդես եկող պետական լիազոր մարմինը՝ Արդարադատության նախարարությունը:
Ակադեմիայի գործունեության նպատակներն են՝ դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց մոտ անհրաժեշտ հմտությունների ձևավորումը և մասնագիտական գիտելիքների ընդլայնումը, գործող դատավորների, դատախազների, դատական ծառայողների, դատախազության աշխատակազմում պետական ծառայողների, դատական կարգադրիչների մասնագիտական գիտելիքների և աշխատանքային ունակությունների շարունակական կատարելագործումը, դատավորների և դատախազների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված անձանց կրթական ծրագրերի աստիճանական մերձեցումը, համատեղ կրթական ծրագրերի իրականացումը:
Արդարադատության ակադեմիայի խնդիրն է՝ կյանքի կոչել դատավորների և դատախազների մասնագիտական պատրաստման և վերապատրաստման որակապես նոր մոտեցումներ, որոնք բխում են ՀՀ Նախագահի կողմից հաստատված Իրավական և դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. ռազմավարության ծրագրից:

YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS: The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan today attended the opening ceremony of the Academy of Justice in the capital city. The Department for Mass Media and Public Relations of the Armenian President’s Office informed Armenpress that Serzh Sargsyan toured the newly erected building of the Academy, familiarized with conditions, talked to the executives managing the Academy and implementing current activities, as well as to the first participants involved in educational activities.
The Academy of Justice was established through the Armenia’s Government’s N990-A Decree of September 13, 2013. The founder is the Republic of Armenia, while the authorized government body representing the founder is the Ministry of Justice.
The goals of the Academy’s activities are to foster obtaining the necessary skills and widening the professional knowledge of the persons included in the candidate list of judges and prosecutors, continual improving the competence and the professional knowledge of acting judges, prosecutors, judicial officers, civil servants of the Staff of the Prosecutor’s Office and judicial managers, gradual approaching the educational programs of the persons included in the candidate list of judges and prosecutors, as well as the implementation of joint educational programs.
The objective of the Academy of Justice is to bring to life completely new approaches pertaining to the professional training and retraining of judges and prosecutors and stemming from the 2012-2016 Strategic Program of Legal and Judicial Reforms endorsed by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan.