Եվրատեսիլի կազմակերպիչները խստացնում են քվերակության վերահսկման միջոցառումները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ 2014» միջազգային երգի մրցույթին մասնակցող երկրների ազգային հեռուստաընկերություններն այսուհետ ավելի մեծ պատասխանատվություն կկրեն քվերակությունների համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է Վերահսկող խումբը` մրցույթը ղեկավարող մարմինը, ելնելով Եվրոպական հեռարձակողների միության անցկացրած պաշտոնական հետազոտության վրա, ըստ որի` 2013 թվականին հեռուստատեսային քվերակության արդյունքների վրա ազդելու անազնիվ փորձեր են արվել:
Հետազոտությունը հաստատել է, որ նման փորձեր արվել են, բայց, մրցույթի կանոնների համաձայն, դրանց արդյունքներն անվավեր են համարվել: Զեղծարարության մեջ հեռուստաընկերությունների մասնկացության մասին ապացուցյներ չեն հայտնաբերվել:
Եթե մրցույթի ընթացքում կամ դրանից առաջ և հետո քվեարկության խախտումներ գրանցվեն, Վերահսկող խումբը ավտոմատ կերպով գործընթաց կսկսի, որով կանոնները խախտողին մրցույթից կհեռացնի երեք տարով:
«Ինչպես ֆուտբոլային ակումբներն են պատասխանատվություն կրում իրենց երկրպագուների արարքների համար, նույնպես մենք ամեն գործի համար առանձին պատասխանատվության կկանչենք հեռարձակողներին` ստիպելով նրանց կանխել իրենց երգի օգտին կատարաված խախտումները»- ասել է Վերահսկող խմբ նախագահ Ֆրանկ Դիթեր Ֆրայլինգը:
«Եվրատեսիլ երգի մրցույթի հաղթողին ընտրում է պրոֆեսիոնալ ժյուրին և հեռուստադիտողը` 50/50 հարաբերակցությամբ: Այս մրցույթում տեղ չկա արդյունքների վրա անազնիվ ճանապարհով ազդելու կազմակերպված փորձի համար»,- ասել է մրցույթի գործադիր ղեկավար Ջոն Օլա Սանդը:

Организаторы "Евровидения" пообещали ужесточить правила голосования
Организаторы музыкального конкурса "Евровидение" приняли решение ужесточить наказание для национальных вещателей в случае, если во время или после голосования будут обнаружены неточности в подсчете голосов.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Европейского вещательного союза (EBU), организующего конкурс, о новых правилах было объявлено после официального изучения процесса телеголосования в финале "Евровидения-2013", во время которого представители EBU выявили попытки исказить результаты. Хотя консультативная группа не нашла доказательств тому, что вещатели были причастны к нечестному голосованию, с 2014 года телевизионные партнеры конкурса будут нести ответственность за возможные неточности.
Как сообщается в заявлении EBU, вещателю, который допустит ошибки в подсчете голосов, отныне может грозить запрет на трансляцию конкурса в течение трех лет.
"Точно так же, как футбольные клубы несут ответственность за поведение своих фанатов, мы, в зависимости от конкретного случая, будем возлагать ответственность за ошибки в голосовании на национальных вещателей. Теперь они будут заинтересованы в точном подсчете голосов ради сохранения за собой права оставаться партнерами конкурса", — отметил руководитель консультативной группы Франк-Дитер Фрейлинг.
В сентябре 2013 года организаторы конкурса также приняли решение сделать более открытым профессиональное голосование — теперь имена всех членов жюри стран-участниц будут объявлены за несколько дней до первого полуфинала, а в состав жюри смогут входить только те профессионалы индустрии, которые не участвовали в голосовании два предыдущих года.
Песенный конкурс "Евровидение" проходит ежегодно с 1956 года. Право принять конкурс получает та страна, чей представитель стал победителем последнего состязания. "Евровидение-2014" пройдет в Копенгагене с 6 по 10 мая. Право стать хозяйкой мероприятия Дании принесла 20-летняя Эммили Де Форест, чья песня Only Teardrops стала триумфатором прошлогоднего конкурса в шведском Мальме.