«Անահիտ» լիամետրաժ անիմացիոն մուլտֆիլմի պրեմիերան սարերի հետևում չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական մուլտարտադրության մեջ նոր որակ ապահովող «Ռոբերտ Սահակյանց պրոդաքշն» ստուդիայի«Անահիտ» լիամետրաժ անիմացիոն մուլտֆիլմը գրեթե պատրաստ է: Ղազարոս Աղայանի համանուն հեքիաթի` մոտ 90 րոպե տևողությամբ էկրանավորված տարբերակը վերջնական տեխնիկական շտկումներից հետո 2014 թվականի նոյեմբերին կհայտնվի մեծ էկրանին: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Անահիտ»-ի համահեղինակ Դավիթ Սահակյանցը նշեց, որ մնացել են ընդամենը 10-12 րոպե տևողությամբ, նկահարանումներ, արդեն ձայնագրվել են հինգ երգերից երեքը:
«Անահիտի» հեղինակները հույս ունեն, որ դեռ 2010 թվականից մեկնարկած աշխատանքով իրենց կհաջողվի նոր խոսք ասել հայկական մուլտարտադրության պատմության մեջ, քանի որ մուլտՖիլմն իր ձեւաչափով կլինի նոր լիամետրաժ հեքիաթ, որը պահպանել է արտասահմանյան և հայակական անիմացիային բնորոշ բոլոր առանձնահատկությունները, նորագույն մոտեցումները:«Հույս ունենք, որ ֆիլմը կսիրվի ավելի շատ, քան կքննադատվի, և դրական կարծիքները կգերակշռեն»,- նշեց մուլտիպլիկատորը:
Նրա հավաստմամբ, իրենք ջանքեր չեն խնայել, որպեսզի «Անահիտ»-ը համապատասխանի երեխաների ժամանակակից հետաքրքրություններին` պահպանելով ու էկրանից փոխանցելով հեքիաթին բնորոշ «կախարդանքը»: Ստեղծման ընթացքում մուլտֆիլմը փոփոխվում է, համալրվում ոչ միայն տեխնիկապես, այլև բովանդակային առումով:«Փոփոխություններն անխուսափելի են, մենք աշխատում ենք շտկել յուրաքանչյուր, անգամ աննշան, թերություն»,- ընդգծեց Սահակյանցը:
Նախատեսվում է, որ «Դիսնեյ»-ի չափանիշներին համապատասխանող «Անահիտ»-ն առաջիկայում` 2014 թվականի ավարտին կամ 2015 թվականի սկզբին կներկայացվի միջազգային փառատոնների:Մուլտֆիլմը առանձնանալու է նաև երաժշտական առումով: «Անահիտ»-ում հնչելու են հատուկ գրված նոր երգեր: Ֆիլմի չորս երգերի երաժշտությունը հեղինակել է կոմպոզիտոր Արմեն Մարտիրոսյանը, մեկը` Վարդան Զադոյանը: Հեքիաթի սիրված հերոսները մուլտֆիլմում խոսելու են Ռաֆայել Քոթանջյանի, Հրանտ Թոխատյանի, Շուշան Պետրոսյանի, Նազենի Հովհաննիսյանի, Վարդան Զադոյանի, Խորեն Լեւոնյանի ձայներով: Մուլտֆիլմի երգերը հնչելու են Շուշան Պետրոսյանի, Գոռ Սուջյանի, Տիգրան Պետրոսյանի, Նիկ Էգիբյանի, Հասմիկ Կարապետյանի, «Ակունք» ազգագրական համույթի կատարմամբ:
Որպես անիմացիոն լիամետրաժ մուլտֆիլմ` «Անահիտ»-ը երրորդն է հայկական մուլտարտադրության մեջ` Ռոբերտ Սահակյանցի «Պանդոկ»-ը և Արման Մանարյանի «Սասունցի Դավիթ» մուլտֆիլմերից հետո:«Անահիտի» ստեղծմանը մեծապես աջակցում են «Շարմ հոլդինգ» ընկերությունը, «Լույս» հիմնադրամը, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը: Ֆիլմի ստեղծման առաջին փուլում երկու երգ ձայնագրելու գործում աջակցել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը: Մուլտֆիլմը նկարահանվում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պատվերով:

Премьера полнометражного анимационного фильма «Анаит» уже не за горами
Полнометражный анимационный фильм «Анаит» студии «Роберт Саакянц продакшн», который, как надеются его создатели, ознаменует собой новую веху в отечественной анимации, почти готов. Экранный вариант одноименной сказки Газароса Агаяна, протяженностью около 90 минут, после окончательных технических корректировок появится в кинотеатрах уже в ноябре 2014 года. В беседе с корр. Арменпресс соавтор фильма «Анаит» Давид Саакянц отметил, что осталось доснять всего 10-12 минут, уже записаны три из 5 песен к этому мультфильму.
Авторы этой анимационной ленты надеются, что этой работой, начатой еще в 2010 году, им удастся сказать новое слово в истории армянской мультипликации, По своему формату это будет новая полнометражная анимационная лента – синтез современных новых подходов и лучших традиций современной армянской и зарубежной анимации.
«Надеемся, что фильм вызовет больше любви, чем критики в свой адрес и что позитивные эмоции возобладают», - сказал аниматор.
По словам Давида Саакянца, они не жалели сил, чтобы «Анаит» соответствовал сегодняшним представлениям и интересам детей, и попытались сохранить и передать на экране присущее сказкам волшебство. Мультфильм за эти годы претерпел немало корректив, как технического план, так и в смысле содержания. «Изменения были неизбежны, поскольку мы пытались устранить любые, даже самые незначительные недостатки», - подчеркнул Саакянц.
После завершения съемок мультфильм-сказка «Анаит», которая будет соответствовать «диснеевским» критериям, в конце 2014 или в 2015 будет представлена на престижных фестивалях анимационных фильмов.
В мультфильме прозвучат специально написанные к нему новые песни: 4 из них - композитора Армена Мартиросяна, одна - Вардана Задояна. А голоса любимых героев озвучат известные артисты Рафаел Котанджян, Грант Тохатян, Шушан Петросян, Назени Ованнисян, Вардан Задоян, Хорен Левонян. Песни прозвучат в исполнении Шушан Петросян, Гора Суджяна, Тиграна Петросяна, Ника Эгибяна, Асмик Карапетян и этнографического ансамбля Акунк».
«Анаит» станет третьим полнометражным фильмом в армянской анимации после мульфильмов Роберта Саакянца «Пандок» и Армана Манаряна «Сасунци Давид».
В создании полнометражного анимационного фильма «Анаит» большое содействие оказали компания «Шарм холдинг», фонд «Луйс», Общественная телекомпания Армении. В записи двух песен к этому мультфильму оказал помощь Общеармянский фонд «Айастан».