Կառավարությունը մտադիր է 2015 թ.-ից առաջին դասարանցիներին հայկական արտադրության պլանշետներ տրամադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համակարգիչ դպրոցականնների համար ծրագրով 2015 թվականին հանրակրթական դպրոցի առաջին դասարանցինը կկարողանան օգտվել հայկական արտադրության պլանշետներից։ Այս մասին տարեսկզբի առաջին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։ Նրա խոսքով՝ այս տարի արտադրվելիք հայկական պլանշետը պետք է դառնա կրթական գործիք դպրոցականների համար։ «Առաջին դասարացիներին համակարչով ապահովելու ծրագիրը նախարեսված էր 2016 թվականի համար, սակայն երբ անցած տարի հայտարարվեց, որ արտադրվելու են առաջին հայկական պլանշետները, որոշեցինք ավելի վաղ իրականացնել ծրագիրը։ Համակարգիչներն ապահովված կլինեն երկու տեսակի կրթական ծրագրերով՝ պարտադիր ուսուցման և հավելյալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը և միջգերատեսչական հանձնաժողովը մշակել են ուսումնական համակարգիչների արտադրության զարգացման հայեցակարգը, որը ենթադրում էր, որ 2016 թվականի սեպտեմբերց սկսած յուրաքանչյուր առաջին դասարան հաճախող երեխա պետության կողմից ստանա անվճար համակարգիչ։

Government to provide first grade pupils with Armenian tablets
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRES: In the framework of the program “Computers for pupils” in 2015 the first grade pupils of the secondary schools will be provided with the tablets of Armenian production.The Minister of Education and Science of the Republic of Armenia Armen Ashotyan told about it at the first press conference of 2014. According to him, the Armenian tablets, produced this year, should become an educational instrument for the pupils. “The program to provide the first grade pupils with a computer was intended for the year of 2016, but when last year it was announced that the first Armenian tablets will be produced, we decided to implement the program earlier. The computers will be equipped with two kinds of educational programs – compulsory education and extra training”, - said Armen Ashotyan, Armenpress reports.
The Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia and the Interdepartmental Committee developed the procedure of the development of the educational computers, which envisages that since September 2016 any first grade pupil will be provided by a free computer by the state.