Կառավարությունը մտադիր է 2015 թ.-ից առաջին դասարանցիներին հայկական արտադրության պլանշետներ տրամադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Համակարգիչ դպրոցականնների համար ծրագրով 2015 թվականին հանրակրթական դպրոցի առաջին դասարանցինը կկարողանան օգտվել հայկական արտադրության պլանշետներից։ Այս մասին տարեսկզբի առաջին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը։ Նրա խոսքով՝ այս տարի արտադրվելիք հայկական պլանշետը պետք է դառնա կրթական գործիք դպրոցականների համար։ «Առաջին դասարացիներին համակարչով ապահովելու ծրագիրը նախարեսված էր 2016 թվականի համար, սակայն երբ անցած տարի հայտարարվեց, որ արտադրվելու են առաջին հայկական պլանշետները, որոշեցինք ավելի վաղ իրականացնել ծրագիրը։ Համակարգիչներն ապահովված կլինեն երկու տեսակի կրթական ծրագրերով՝ պարտադիր ուսուցման և հավելյալ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նախարարը։
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը և միջգերատեսչական հանձնաժողովը մշակել են ուսումնական համակարգիչների արտադրության զարգացման հայեցակարգը, որը ենթադրում էր, որ 2016 թվականի սեպտեմբերց սկսած յուրաքանչյուր առաջին դասարան հաճախող երեխա պետության կողմից ստանա անվճար համակարգիչ։

Правительство Армении намерено с 2015 года обеспечить первоклассников планшетами отечественного производства
В рамках программы «Компьютеры – школьникам» ученики первых классов общеобразовательных школ Армении с 2015 года смогут пользоваться планшетами отечественного производства. Об этом на первой в этом году пресс-конференции заявил министр образования и науки РА Армен Ашотян. По его словам, производимые в этом году в стране армянские планшеты должны стать образовательным атрибутом школьников.
«Программа обеспечения компьютерами первоклассников была намечена на 2016 год, однако, после того, как было объявлено о производстве армянских планшетов, мы решили раньше перейти к реализации этой программы. Компьютеры будут оснащены двумя типами образовательных программ – обязательного обучения и дополнительного», - как сообщает Арменпресс, сказал министр.
Министерство образования и науки РА и межведомственная комиссия разработали концепцию развития производства учебных компьютеров, согласно которой, с сентября 2015 года каждый первоклассник получит бесплатный компьютер от государства.