Շվեյցարիան պետք է բողոքարկի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Եվրադատարանի վճիռը. Հարութ Սասունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլոքոստի ժխտման պատժումը, իսկ Հայոց ցեղասպանության ժխտման հանդուրժումը անընդունելի երկակի ստանդարտներ են: Կամ երկու ցեղասպանությունների ժխտումը պետք է լինի պատժելի կամ ոչ մեկը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը:«Անցյալ շաբաթ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող մի կարևոր որոշում կայացրեց Դողու Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի գործով:
Փերինչեքը` աննշան թուրքական կուսակցության ղեկավարը, 2005 թվականին մեկնել էր Շվեյցարիա այն դիտավորությամբ, թե ինչպես են շվեյցարական իշխանությունները հանդգնելու պատժել իրեն Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար: Հայոց ցեղասպանությունը նա լկտիաբար անվանել էր «միջազգային սուտ»:
Ի պատասխան «Շվեյցարիա-Հայաստան» ընկերակցության կողմից քրեական գործ հարուցելու մասին բողոքի, Լոզանի ոստիկանության դատարանը 2007 թվականի մարտին Փերինչեքին դատապարտել և տուգանել էր ռասայական խտրականության համար: Շվեյցարիայի վերաքննիչ դատարանը հաստատել էր իր դատավճիռը, որոշելով, որ նա խախտել էր Քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածը: Շվեյցարիայի Ազգային խորհուրդը (խորհրդարանը) դեռևս 2003 թվականին ճանաչել էր Հայոց ցեղասպանությունը: Հետագայում Փերինչեքն իր գործով դիմել էր Շվեյցարիայի բարձրագույն դատական ատյանին` Դաշնային դատարան, որն էլ վերահաստատել էր նրա դատավճիռը:
2008 թվականի հունիսի 10-ին Փերինչեքը բողոքարկել էր իր դատավճիռը Ստրասբուրգում գտնվող Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, պնդելով, որ իր բազմաթիվ իրավունքները, այդ թվում` խոսքի ազատության իրավունքը, խախտվել են շվեյցարական դատարանների կողմից: Նա 140 հազար եվրո փոխհատուցում էր պահանջել բարոյական և ֆինանսական վնասների, ինչպես նաև դատական ծախսերի համար:
2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Եվրադատարանը չի բավարարել Փերինչեքի գրեթե բոլոր պահանջները (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 6-րդ, 7-րդ, 14-րդ, 17-րդ և 18-րդ հոդվածները) և մերժել փոխհատուցման նրա դիմումը: Սակայն, յոթ դատավորներից հինգը որոշել են, որ Շվեյցարիան խախտել է Փերինչեքի խոսքի ազատության իրավունքը (Հոդված 10):
Սա շատ արտասովոր որոշում էր, քանի որ խոսքի ազատությունը բացարձակ իրավունք չէ եվրոպական իրավագիտության մեջ: Շատ եվրոպական երկրներ սահմանափակումներ են կիրարկել խոսքի ազատության վերաբերյալ, ներառյալ ազատազրկում` Հոլոքոստի ժխտման համար: Հոլոքոստի ժխտման պատժումը, իսկ Հայոց ցեղասպանության ժխտման հանդուրժումը անընդունելի երկակի ստանդարտներ են: Կամ երկու ցեղասպանությունների ժխտումը պետք է լինի պատժելի կամ ոչ մեկը:
Եվրոպական դատարանի 80 էջանոց որոշումը հեշտ չէր կարդալ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն ֆրանսերեն էր գրված, այլ այն, որ հինգ դատավորները, որոնք ի նպաստ Փերինչեքի էին վճիռ կայացրել, համարյա բոլոր հարցերի վերաբերյալ սխալ մեկնաբանություններ էին արել: Մի ամբողջ գիրք կարելի է գրել նրանց անհամար փաստացի սխալները հերքելու համար: Դատավորները խեղաթյուրված են ներկայացրել Փերինչեքի անհիմն պնդումները, շվեյցարական օրենքներն ու դատավճիռները, Հայոց ցեղասպանության և նրա միջազգային ճանաչման փաստերը, միաժամանակ անընդհատ հակասելով իրենք իրենց: Իրավիճակն էլ ավելի խճճվեց, երբ դատարանի քարտուղարն անցյալ շաբաթ հրապարակեց չորս էջանոց մի հաղորդագրություն, որով ավելի խեղաթյուրեց դատարանի վճիռը, դրանով իսկ ամբողջությամբ շփոթության մեջ գցելով միջազգային լրատվամիջոցներին դատի մանրամասների վերաբերյալ:
Ահա այն հինգ դատավորները, որոնք հաստատեցին Փերինչեքի կեղծ մեղադրանքները. Գվիդո Ռայմոնդի (Իտալիա), Պիեռ Լորենցեն (Դանիա), Դրագոլյուբ Պոպովիչ (Սերբիա), Անդրաս Սաջո (Հունգարիա) և Հելեն Քելեր (Շվեյցարիա): Դեմ արտահայտված դատավորներն էին Նեբոժսա Վուչինիչը (Չեռնոգորիա) և Պաուլո Պինտո դը Ալբուկերկեն (Պորտուգալիա): Դատավճռին կից յոթ էջանոց լրացման մեջ դատավորներ Ռայմոնդին և Սաջոն կրկին հակասեցին իրենք իրենց` արդարանալով ի նպաստ Փերինչեքի վճիռ կայացնելու համար: Հարցեր բարձրացնելով «հայկական ջարդերի» հավաստիության մասին, հետո պնդելով, թե իրենց խնդիրը ցեղասպանության փաստերը գնահատելը չէ, այս երկու դատավորները հաստատեցին, որ հայ ժողովրդի ոչնչացումը եղել է կառավարության հովանավորությամբ, դրանով իսկ ընդունելով դրա ցեղասպան բնույթը: Սակայն նրանք պնդում են Հայոց ցեղասպանությունը վկայակոչել որպես «Մեծ եղեռն», որը թարգմանում են որպես «Մեծ հանցագործություն»: Մյուս կողմից, տարակարծիք դատավորներ Վուչինիչը և Պինտո դը Ալբուկերկեն, դատավճռին կից ներկայացրել են իրենց 19 էջանոց խորապես ուսումնասիրված համապարփակ զեկույցը Հայոց ցեղասպանության մասին: Այս արժեքավոր ուսումնասիրությունն անհրաժեշտ է թարգմանել մի քանի լեզուներով և տարածել ամբողջ աշխարհում:
Առավել հրատապ, Հայաստանի կառավարությունը և Սփյուռքի գլխավոր կազմակերպությունները պետք է խնդրեն Շվեյցարիայի կառավարությանը բողոքարկել Եվրադատարանի դատավճիռը նրա 17 դատավորներից կազմված Մեծ պալատում 90-օրյա ժամկետում: Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կոչ է արել աշխարհասփյուռ հայությանը բողոքել դատարանի վճռի դեմ` իրենց կառավարություններին դիմելու և Եվրադատարանին բողոքի նամակներ հղելու միջոցով: Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախումբը խոստացել է ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները դատարանի որոշումը խափանելու համար` հորդորելով Շվեյցարիային հայց ներկայացնել:
Եթե Եվրոպական դատարանի որոշումը թողնվի անպատասխան, ապա այն բացասական ազդեցություն կունենա ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության ժխտման քրեականացման ջանքերի վրա եվրոպական երկրներում, մասնավորապես Ֆրանսիայում, բայց որ ավելի կարևոր է` Ցեղասպանության առաջիկա հարյուրամյակի վրա: Դատավճիռն իր ներկայիս տեսքով հավանություն է տալիս ինչպես Թուրքիայի, այնպես էլ Փերինչեքի ժխտողական դիրքորոշմանը, որն իր քրեական գործունեության համար այժմ ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել և պատիժը կրում է թուրքական բանտում: Թուրքիան անմիջականորեն միջամտել է այս դատին` ընդարձակ ցուցմունք ներկայացնելով Եվրադատարան: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել լկտի հայտարարությամբ` անամոթաբար ողջունելով դատավճիռը և պարծենալով խոսքի ազատությանն իր աջակցության համար: Համաձայն Թուրքիայի Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի` Հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունն ասելը համարվում է հանցագործություն, մինչդեռ Շվեյցարիայում Ցեղասպանության մասին ստելն է հանցագործություն:
Հանուն ճշմարտության և արդարության չափազանց կարևոր է, որ Շվեյցարիայի կառավարությունը բողոքարկի դատարանի վճիռը և չենթարկվի թուրքական քաղաքական և տնտեսական բոլոր ճնշումներին»:

Switzerland must appeal European Court’s verdict on the Armenian Genocide: Harut Sassounian
YEREVAN, DECEMBER 25, ARMENPRESS. The European Court of Human Rights issued last week a critical Armenian Genocide-related ruling in the case of Dogu Perincek vs. Switzerland. As reports "Armenpress" the Publisher and Editor of "California Courier" Harut Sassounian stated this in his new article. The article runs as follows: Perincek, the leader of a minor Turkish political party, had traveled to Switzerland in 2005 with the intention of daring the Swiss authorities to punish him for denying the Armenian Genocide. He brazenly called the Armenian Genocide an “international lie.”
In response to a criminal complaint filed by the Switzerland-Armenia Association, Perincek was tried and fined for racial discrimination by the Lausanne Police Court in March 2007. A Swiss Appeals Court confirmed his sentence, ruling that he had violated Article 261bis of the Criminal Code. The National Council (parliament) of Switzerland had already recognized the Armenian Genocide in 2003. Perincek then appealed his case to the Federal Tribunal, the highest court in Switzerland, which reconfirmed his sentence.
On June 10, 2008, Perincek appealed his sentence to the European Court of Human Rights in Strasbourg, claiming that many of his rights, including freedom of expression, were violated by the Swiss courts. He demanded a compensation of 140,000 euros for moral and financial damages, and court expenses.
On Dec. 17, 2013, the European Court dismissed most of Perincek’s claims (Articles 6, 7, 14, 17, 18 of the European Convention) and rejected his demand for compensation. However, five out of the seven Judges ruled that Switzerland had violated Perincek’s right to free expression (Article 10).
This was a highly unusual ruling since freedom of expression is not an absolute right in European jurisprudence. Many European states impose restrictions on free speech, including imprisonment for denying the Holocaust. Punishing Holocaust denial, while condoning rejection of the Armenian Genocide, is an unacceptable double standard. Either denial of both genocides should be outlawed or neither.
The European Court’s 80-page ruling was not easy to read, not only because it was in French, but more importantly, the five Judges who ruled in Perincek’s favor misinterpreted almost all issues. A whole book could be written to rebut their countless factual mistakes. The Judges misrepresented Perincek’s allegations, Swiss laws and court rulings, facts of the Armenian Genocide and its international recognition, while repeatedly contradicting themselves. To make matters worse, the four-page press release issued by the Registrar of the Court last week further distorted the Court’s verdict, thereby completely confusing the international media about the details of case.
The five Judges who endorsed Perincek’s false accusations were: Guido Raimondi (Italy), Peer Lorenzen (Denmark), Dragoljub Popovic (Serbia), Andras Sajo (Hungary), and Helen Keller (Switzerland). The opposing Judges were: Nebojsa Vucinic (Montenegro) and Paulo Pinto de Albuquerque (Portugal). In a seven-page addendum to the verdict, Judges Raimondi and Sajo contradicted themselves again, while making excuses for ruling in Perincek’s favor. Having raised questions about the veracity of “the Armenian massacres,” after claiming that their task is not to assess the facts of the genocide, the two concurring Judges assert that the destruction of the Armenian people was government-sponsored, thereby acknowledging its genocidal nature. Yet they insisted on referring to the Armenian Genocide as “Mets Yegherrn” (sic) which they translate as “the Grand Crime.” Dissenting Judges Vucinic and Pinto de Albuquerque, on the other hand, attached to the verdict their 19-page well-researched comprehensive report on the Armenian Genocide. This valuable study should be translated into several major languages and disseminated worldwide.
More urgently, Armenian government officials and major diaspora organizations have asked the Swiss government to appeal the European Court’s fallacious verdict to its 17-judge Grand Chamber before the 90-day deadline. Armenia’s Diaspora Minister Hranush Hakobyan has called on Armenians worldwide to protest the Court’s verdict by contacting their governments and sending letters of complaint to the Court. The Armenian National Committee in Europe pledged to take all necessary measures to object to the Court’s ruling, urging Switzerland to file an appeal.
If left unchallenged, the European Court’s ruling would have a chilling effect not only on efforts to criminalize denial of the Armenian Genocide in other European countries, particularly France, but more importantly, on the forthcoming Centennial of the Genocide. The Court’s verdict, as it stands, is an endorsement of the denialist stance of both Turkey and Perincek, who is currently serving a life sentence in a Turkish jail for engaging in criminal activity! Turkey had directly intervened in this case by submitting extensive testimony to the European Court. The Turkish Foreign Ministry issued a bold statement shamelessly applauding the Court’s verdict and boasting about its support for freedom of expression! Under Article 301 of Turkish Penal Code, telling the truth about the Armenian Genocide is a crime, while in Switzerland lying about the Genocide is an offense!
For the sake of truth and justice, it is imperative that the Swiss government appeal the Court’s verdict and not succumb to Turkish political and economic pressures.”