Դավութօղլուն ԵՄ դեսպաններին փորձել է մոլորեցրել հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին հայտարարություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն կրկին հանդես է եկել հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին ոչինչ չասող հայտարարություններով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով CNNTurk հեռուստաալիքը, Դավութօղլուն հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցին անդրադարձել է Անկարայում Եվրամիության երկրների դեսպանների հետ հանդիպման ժամանակ: Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների նորմալացման մասին Շվեյցարիայի եւ Ֆրանսիայի դեսպանների տված հարցերին Դավութօղլուն պատասխանել է, թե Թուրքիան ջանքեր է գործադրում այդ ուղղությամբ, եւ Անկարան «բաց է ցանկացած ստեղծագործ մտքի համար»:
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Թուրքիան փորձում է ցույց տալ միջազգային հանրությանը, թե քայլեր է ձեռնարկում հայ-թուրքական հարաբերությունները նորմալացնելու ուղղությամբ: Անկարան իր այդ քայլերով փորձում է խանգարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը, ցեղասպանության ժխտման պատժելիության օրինագծերի ընդունմանը, եւ փորձում է մեղմել ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վրա 2015 թ. ազդեցությունը:

Ахмед Давутоглу попытался ввести послов ЕС в заблуждение своими заявлениями по поводу армяно-турецких отношений
Министр иностранных дел Турции Ахмед Давутоглу в очередной раз выступил с ничего не говорящими заявлениями по поводу армяно-турецких отношений. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на телеканал CNNTurk, он коснулся армяно-турецких отношений на встрече с послами стран-членов Евросоюза в Анкаре. На вопросы послов Швейцарии и Франции относительно нормализации отношений между Арменией и Турцией, Давутоглу ответил, что Турция прилагает усилия в этом направлении и что Анкара «открыта для любой созидательной мысли».
В преддверии 100-летия Геноцида армян Турция пытается показать международному сообществу, что предпринимает шаги по нормализации армяно-турецких отношений. Анкара этими шагами, на самом деле, пытается помешать международному признанию Геноцида армян, принятию законопроектов о криминализации отрицания Геноцида армян и ослабить по возможности воздействие 2015 года на процесс международного признания Геноцида армян.