ՀՀ Նախագահի նստավայրում հյուրընկալվել են սահմանամերձ գյուղերի բազմաթիվ երեխաներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը Նախագահի նստավայրում Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ այսօր հյուրընկալել են սահմանամերձ բազմաթիվ գյուղերի՝ Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ, Վահան, Վայոց Ձորի մարզի Խնձորուտ, Բարձրունի, Խաչիկ, Սերս, Արարատի մարզի՝ Երասխ, Տավուշի մարզի Բարեկամավան, Բերդավան, Դովեղ, Բաղանիս գյուղերի՝ թվով 200 երեխաների: Փոքրիկ հյուրերի ներկայությամբ հանդիսավորությամբ վառվել են նստավայրի տոնածառի լույսերը, և մեկնարկել է տոնական միջոցառումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահն իր և տիկին Ռիտա Սարգսյանի անունից ջերմորեն շնորհավորել է միջոցառման մասնակիցներին ու բոլոր երեխաներին՝ Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների կապակցությամբ, բարեմաղթանքներ հղել նրանց.
«Ցանկանում ենք ձեզ երջանկություն, հաջողություն, ցանկանում ենք, որպեսզի դուք, լինելով ձեր ծնողների սիրելի բալիկները, կարողանաք ձեր լավ ուսմամբ, օրինակելի վարքով, ձեր ծնողների նկատմամբ մեծագույն հարգանքով մշտապես ուրախացնել նրանց: Ցանկանում եմ, որպեսզի դուք ունենաք երջանիկ մանկություն, որպեսզի դուք դառնաք մեր երկրի լավ քաղաքացի, ակտիվ քաղաքացի, որպեսզի դուք կյանքում հաջողված մարդիկ լինեք, իսկ դրա առաջին գրավականը, սիրելի՛ երեխաներ, լավ ուսումն է, աշխատասիրությունն է ու, իհարկե, հարգանքը ծնողների, մեծերի և երկրի նկատմամբ»,-ասել է Նախագահը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ միշտ ցանկացել է, որպեսզի բոլոր երեխաներն ու երիտասարդներն ունենան իրենց դրսևորելու անհրաժեշտ հնարավորությունները և հավաստիացրել է, որ պետության կողմից ամեն ինչ արվում և արվելու է այդ հնարավորություններն ստեղծելու համար:
Տոնական միջոցառումները երեխաների համար Բաղրամյան 26-ում կշարունակվեն նաև հետագա երկու օրերին՝ դեկտեմբերի 24-25-ին: Վաղը Նախագահի նստավայրում կհյուրընկալվեն սիրիահայ երեխաները, զոհված և հաշմանդամ դարձած ազատամարտիկների, արցախյան ազատամարտի մասնակից վետերանների և զինծառայողների երեխաներն ու թոռնիկները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունից, իսկ դեկտեմբերի 25-ին՝ հանրակրթական դպրոցների բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած երեխաները՝ ընդհանուր առմամբ շուրջ 1000 երեխա:
Սահմանամերձ համայնքներից երեխաները մայրաքաղաք են ժամանել մեկ օր առաջ՝ դեկտեմբերի 22-ին և մինչև Նախագահի նստավայրում տոնական միջոցառմանը մասնակցելը նրանց համար կազմակերպվել է մշակութային լրացուցիչ ծրագիր. երեխաներն այցելել են Հայաստանի պատմության թանգարան, Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում դիտել են ներկայացում, իսկ երեկոյան Հանրապետության հրապարակում դիտել են Ամանորի կապակցությամբ անցկացված տոնական միջոցառումը:
ՀՀ Նախագահի նստավայրում Ամանորի շեմին երեխաների համար կազմակերպվող տոնական միջոցառումներն ավանդույթ են դառնում: Անցյալ տարի ևս նստավայրում հյուրընկալվել են 6-12 տարեկան երեխաներ` խնամքի ու պաշտպանության հաստատությունների (գիշերօթիկ դպրոցների, մանկատների) սաներ և սիրիահայ երեխաներ, հանրակրթական դպրոցների բարձր առաջադիմություն ցուցաբերած երեխաներ, զինծառայողների և զոհված ազատամարտիկների երեխաներ և թոռնիկներ:

YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. On the occasion of New Year and Holly Christmas, President Serzh Sargsyan and First Lady Rita Sargsyan at the Presidential Palace hosted children from a number of border villages of Armenia such as – Chambarak and Vahan villages of Gegharkunik marz, Khndzorut, Bardzrouni, Khachik, Sers villags of Vayots Dzor, Eraskh village of Ararat marz, Barekamavan, Berdavan, Dovegh, Baghis villages of Tavush marz – two hundred kids in total. In attendance of the little guests, the Christmas tree was lit up and festive events kicked off.
The Mass Media and Public Relations Department of the President’s Office informed “Armenpress” that on behalf of Mrs. Rita Sargsyan and his own behalf, the President of Armenia warmly congratulated the participants of the event and all children on the occasion of New Year and Holly Christmas holidays and wished them all the best. “I wish you happiness, success; I wish that you – beloved kids of your parents, make them happy with your good learning performance, exemplary behavior, and greatest esteem towards your parents.
I wish you all happy childhood, I wish you become good citizens of our country, active citizens, I wish you become successful persons, which first and foremost, dear children, requires good learning, diligence and, certainly, respect for the parents, elderly, and the country, “ President Serzh Sargsyan said. He also noted that he always wanted all children and young people to have the necessary opportunities to reveal their abilities and assured that the state is doing and will continue to do everything it can to create such opportunities.
Festive events for children will continue at Baghramian 26 also for two more days – December 24 and 25. Tomorrow, at the Presidential Palace hosted will be Armenian kids from Syria, children of fallen and disabled freedom fighters, children and grandchildren of the veterans and servicepersons of the Artsakh war, including those from the Republic of Nagorno Karabakh, while on December 25 at the Presidential Palace will gather schoolchildren with excellent learning performance – almost 1000 children in total.
Children from the border villages have arrived to Yerevan yesterday, December 22 and before attending a festive event at the Presidential Palace they participated at the cultural program which was created particularly for them. They visited the Museum of History of Armenia, watched a performance at the H. Tumanian State Puppet Show Theater, and in the evening they participated at a festive New Year event organized at the Republic Square.
Festive events organized at the Presidential Palace on the eve of New Year have become a good tradition. Last year, hosted here were children aged 6-12 from the care and protection institutions (boarding schools and orphanages) as well as Armenian kids from Syria, schoolchildren with excellent learning performance, children and grandchildren of servicepersons and fallen freedom fighters.