Ոսկերիչները Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցումից ակնկալում են ոսկեգործության ոլորտի աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո Հայաստանում կարձանագրվի ոսկերգործական ոլորտի զարգացման զգալի աճ: ՀՀ կառավարության նիստերի դահլիճում 10-րդ միջազգային ոսկերչական ցուցահանդես-վաճառքի բացման ժամանակ նման կարծիք հայտնեցՀայաստանի ոսկերիչների եւ ադամանդագործների միության նախագահ Էմիլ Գրիգորյանը: «Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո մենք պետք է պահպանենք մեր ոսկերչական առավելությունները, քանի որ այդ շուկայում պահանջված ենք, եղել ենք երկար տարիներ, իսկ ոլորտի աճը կլինի զգալի»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Էմիլ Գրիգորյանը:
Նրա կարծիքով՝ ոսկեգործությունը Հայաստանի կայացած արդյունաբերական ճյուղերից է: Այս բնագավառում ՀՀ-ում աշխատում է 10 հազար մարդ, ինչն, ըստ միության նախագահի, լուրջ թիվ է:Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ-ում արտադրվող ոսկերչական իրերի 80 տոկոսն արտահանվում է Եվրոպա, ԱՊՀ, ԱՄՆ: «Զարգացման հեռանկարներն այնպիսին են, որ մեր արտադրանքը պետք է շարունակի ամրապնդվել այդ երկրներում»,- ասաց նա:
10-րդ միջազգային ոսկերչական ցուցահանդես-վաճառքին ներկայացված էին 42 տաղավարներ: Միջոցառումը, որին մասնակցում էին նաև Իտալիայից և ՌԴ-ից ժամանած պատվիրակություններ, անցկացվում է Հայաստանի արդյունաբերության զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ:
2013 թվականի հունվար-հոկտեմբերին Հայաստանում արտադրվել է 15 միլիարդ դրամի ոսկերչական արտադրանք: Ոսկերչական արտադրանքի ծավալնայս տարվա 10 ամիսներին նախորդ տարվա նույն շրջանի համեմատ աճել է 15.8 տոկոսով և կազմել 879.6 կիլոգրամ:

Членство Армении в Таможенном союзе будет способствовать значительному росту отечественной ювелирной отрасли
После присоединения Армении в Таможенному союзу мы сможем констатировать значительный рост ювелирной сферы. Это мнение в ходе 10-ой международной ювелирной выставки-продажи, организованной в зале заседаний правительства при содействии Фонда развития промышленности Армении высказал председатель Союза ювелиров и алмазобрабатывающей отрасли Эмиль Григорян.
«После членства в ТС мы должны сохранить свои ювелирные традиции, поскольку мы давно действуем и востребованы на этом рынке, будет обеспечен и значительный рост этой сферы», - как сообщает Арменпресс, сказал Эмиль Григорян.
По его словам ювелирное дело – одна из состоявшихся отраслей промышленности Армении. В ней занято 10 тысяч человек, это довольно серьезная цифра. 80% армянских ювелирных изделий экспортируется в Европу, страны СНГ и США. «Перспективы развития этой отрасли таковы. что наша продукция должна укреплять своим позиции в этих странах», - подчеркнул председатель Союза.
В рамках 10-ой международной ювелирной выставки-продажи действуют 42 павильона. В выставке участвуют также делегации из Италии и России.
В январе-октябре 2013 года в Армении было произведено ювелирных изделий на сумму в 15 млрд драмов. Объем производства этой продукции за 10 месяцев этого года, по сравнению с тем е периодом прошлого года, вырос на 15,8% и составил 879,6 кг.