Հայաստանը գրավիչ ու հայտնի է դառնում արտասահմանցի զբոսաշրջիկների շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարեցտարի ավելանում է Հայաստանում Ամանորը անցկացնողների թիվը, դրան զուգահեռ աճում է նաև ներգնա զբոսաշրջությունը ձմեռային սեզոնին: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: «Արտասահմանցի զբոսաշրջիկները Հայաստան են գալիս նաեւ խմբերով ու այցելում պատմամշակութային և հանգստյան վայրեր Երևանում և Հայաստանի տարբեր շրջաններում»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Մեխակ Ապրեսյանը: Հայաստանում ծառայությունների որակը գնալով բարձրանում է, գնալով Հայաստանն ավելի հայտնի ու գրավիչ է դառնում համաշխարհային զբոսաշրջության շուկայում: «Հայաստանից զբոսաշրջիկները հիմնականում գոհ են հետ վերադառնում և նույնիսկ իրենց սպասելիքները գերազանցած»,-ասաց Մեխակ Ապրեսյանը:
Ծաղկաձորի փոխքաղաքապետ Գարիկ Հայրապետյանն էլ փաստեց, որ նկատելի է զբոսաշրջիկների աճ ամեն տարի: «Որքան էլ արտագնա տուրիզմ են գովազդում, այնուամենայնիվ, մենք նկատում ենք զբոսաշրջիների հոսք դեպի Ծաղկաձոր: Անցյալ տարի ձմեռային ամիսներին ունեցել ենք 1500 զբոսաշրջիկ, այս տարի ակնկալում ենք ունենալ ավելի շատ զբոսաշրջիկներ»,-ասաց Գարիկ Հայրապետյանը` նշելով, որ դրա համար կան նախադրյալներ, քանի որ անընդհատ առաջանում է նոր հյուրանոցների կառուցման պահանջարկ:
Փոխքաղաքապետի խոսքով` Ծաղկաձորն առանձնանում է նրանով, որ այնտեղ կարելի է գտնել հանգիստ գնային տարբեր առաջարկներով: «Մենք ապահովում ենք բարձր մակարդակի ծառայություններ և մատչելի գներ` համեմատած արտասահմանյան երկրների: Ծաղկաձորը գրավիչ է նրանով, որ առաջարկում է բոլորին հարմար ծառայություններ»,-նշեց Գարիկ Հայրապետյանը:
Հարցին, թե որքան է նվազագույնը կազմում մեկ անձի համար յոթօրյա ամանորյա հանգիստը Ծաղկաձորում` Գարիկ Հայրապետյանը նշեց, որ ծառայությունները սկսում են 130 հազար դրամից մինչև անգամ 3միլիոն դրամ: « Չորս տասնյակից ավելի հյուրանոցներ կան Ծաղկաձորում: Որքան բարձր է հյուրանոցի կարգավիճակը, այնքան էլ գներն են բարձր: Պետք է նշեմ, որ Ծաղկաձորում կան մատչելի և լավ ծառայություն մատուցող հյուրանոցներ: Երեք անգամյա սնունդ, ամանորյա տոնակատարություն, սուրբծննդյան բանկետ ներառող յոթօրյա հանգիստը մեկ անձի համար կարժենա նվազագույնը 130 հազար դրամ»,-ասաց Գարիկ Հայրապետյանը:
2012 թվականին 2011-ի համեմատ զբոսաշրջության աճը կազմել է 11.3 տոկոս: 2013 թվականի հունվար-սեպտեմբերին Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 670 հազար 906 մարդ, որը 12.4 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի դրությամբ: Հայաստան ամենաշատը գալիս են Ռուսաստանից, Վրաստանից, Իրանից, եվրոպական երկրներից, ԱՄՆ-ից:

Армения становится все более известным и привлекательным для иностранных туристов
Ежегодно увеличивается количество людей, встречающих Новый год в Армении. Параллельно увеличивается также внутренний туризм в зимний период. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал начальник управления туризма министерства экономики Армении Мехак Апресян.
«Иностранные туристы в Армению приезжают также группами и посещают культурно-исторические достопримечательности и зоны отдыха в Ереване и разных областях Армении», - сказал Апресян.
Качество услуг в Армении постепенно растет, постепенно Армения становится все более известным и привлекательным на всемирном рынке туризма. «Из Армении туристы в основном уезжают довольными и даже получают больше того, чем ожидали», - сказал он.
Вице-мэр города Цахкадзор Гарик Айрапетян отметил, что рост туристов замечается каждый год. «Сколько бы ни рекламировали внешний туризм, тем не менее, мы видим поток туристов в Цахкадзор. В прошлом году в зимний сезон у нас было 1500 туристов, а в текущем мы ожидаем еще больше», - сказал он. По словам вице-мэра, есть для этого предпосылки, так как постоянно возникает спрос на строительство новых гостиниц.
Он отметил, что Цахкадзор выделяется тем, что там можно найти отдых по разным ценам. «Мы обеспечиваем услуги высокого качества и доступные цены по сравнению с другими странами. Цахкадзор привлекателен тем, что предлагает удобные для всех услуги», - сказал Айрапетян.
На вопрос, сколько стоит новогодняя семидневная путевка в Цахкадзор на одного человека, вице-мэр отметил, что услуги начинаются от 130 тыс. и достигают до 3 млм драмов.
«В Цахкадзоре есть более 40 гостиниц. Чем выше статус гостиницы, тем выше цены. Должен отметить, что в городе есть гостиницы, предоставляющие доступные и хорошие услуги. Недельный отдых с трехразовым питанием, новогодними празднествами, рождественским банкетом для одного лица может стоить минимум 130 тыс. драмов (около 320 долларов)», - сказал Айрапетян.
Отметим, что в 2012 году рост туризма в Армении составил 11,3%. По итогам первых трех кварталов 2013 года рост составил 12,4%.