Շախմատի տղամարդկանց հավաքականին երիտասարդներ են հարկավոր. սպորտի վարպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի անդամների մոտ զգացնել է տալիս հոգնածությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՖԻԴԵ-ի վարպետ, Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ Աշոտ Նադանյանը: «Յուրաքանչյուր մրցաշարի անհնար է միշտ բարձր հորիզոնականներում լինել: Պարզապես համաընկավ նաև այն, որ տղաները լավ մարզավիճակում չեն: Աշխարհի այս առաջնությունում գրեթե բոլորը հավասար մրցակցիներ են»,- ասաց նա: Նադանյանի խոսքով` եթե մրցաշարը լիներ մեկ ամիս անց, տղաները վստահորեն այլ արդյունք ցույց կտային:
Իսկ ահա Հայաստանի բազմակի չեմպիոն և վաստակավոր մարզիչ Գագիկ Հակոբյանն այն կարծիքին է, որ «մրցակիցները երիտասարդներ են, ովքեր աճում են»: «Իմ կարծիքով կարելի էր մրցաշարին երիտասարդ շախմատիստների ուղարկել առաջնությանը: Գուցե հավաքականի երիտասարդներ են հարկավոր»,- ասաց նա:
Շախմատի թիմային առաջնությունն այս տարի անցկացվում է Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում: Մինչ այս կայացած տուրերից հետո տղամարդկանց ընտրանին 5-րդ հորիզոնականում է: Թեպետ մրցաշարի ավարտին դեռև 2 տուր կա, սակայն չեմպիոնության համար պայքարում Հայաստանի հավաքականն արդեն հույս չունի: Իսկ Եվրոպայի թիմային առաջնությունում հավաքականը միայն 4-րդ էր:

Мужской сборной Армении по шахматам нужна молодежь: мастер спорта
На игре мужской сборной Армении, участвующей в командном первенстве мира по шахматам, сказывается усталость. Это мнение в беседе с Арменпресс высказал мастер ФИДЕ, заслуженный тренер Армении Ашот Наданян. «Невозможно из турнира в турнир занимать высокие места. Совпало и то, что наши ребята не в лучшей форме. На этом первенстве мира почти все соперники равны», - сказал он. По словам тренера, если бы этот турнир состоялся через месяц, то ребята, явно, показали бы другой результат.
А многократный чемпион и заслуженный тренер Армении Гагик Акопян считает, что «соперники нашей сборной – молодежь, которая растет». «Думаю, можно было послать на этот турнир молодых шахматистов. Может быть, сборной нужна молодежь», - сказал он.
Командное первенство мира по шахматам в этом году проводится в Турции – Анталии. После уже состоявшихся туров мужская сборная Армении на 5-ом месте. Хотя, до окончания первенства остается еще 2 тура, армянская команда уже не надеется завоевать титул чемпиона. А на командном первенстве Европы армянские шахматисты заняли 4-ое место.