Շախմատի տղամարդկանց հավաքականին երիտասարդներ են հարկավոր. սպորտի վարպետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի աշխարհի թիմային առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի անդամների մոտ զգացնել է տալիս հոգնածությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՖԻԴԵ-ի վարպետ, Հայաստանի վաստակավոր մարզիչ Աշոտ Նադանյանը: «Յուրաքանչյուր մրցաշարի անհնար է միշտ բարձր հորիզոնականներում լինել: Պարզապես համաընկավ նաև այն, որ տղաները լավ մարզավիճակում չեն: Աշխարհի այս առաջնությունում գրեթե բոլորը հավասար մրցակցիներ են»,- ասաց նա: Նադանյանի խոսքով` եթե մրցաշարը լիներ մեկ ամիս անց, տղաները վստահորեն այլ արդյունք ցույց կտային:
Իսկ ահա Հայաստանի բազմակի չեմպիոն և վաստակավոր մարզիչ Գագիկ Հակոբյանն այն կարծիքին է, որ «մրցակիցները երիտասարդներ են, ովքեր աճում են»: «Իմ կարծիքով կարելի էր մրցաշարին երիտասարդ շախմատիստների ուղարկել առաջնությանը: Գուցե հավաքականի երիտասարդներ են հարկավոր»,- ասաց նա:
Շախմատի թիմային առաջնությունն այս տարի անցկացվում է Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում: Մինչ այս կայացած տուրերից հետո տղամարդկանց ընտրանին 5-րդ հորիզոնականում է: Թեպետ մրցաշարի ավարտին դեռև 2 տուր կա, սակայն չեմպիոնության համար պայքարում Հայաստանի հավաքականն արդեն հույս չունի: Իսկ Եվրոպայի թիմային առաջնությունում հավաքականը միայն 4-րդ էր:

YEREVAN, DECEMBER 4, ARMENPRESS: In the World Chess Team Championship 2013 the members of the Armenian national chess men’s team seem to feel tired. The FIDE Master Ashot Nadanyan told Armenpress about it. “It is not possible to get the highest horizontals in all the tournaments. The boys do not seem to be in good shape”, - he said. According to Nadanyan, if the tournament had taken place a month ago, our chess players would have shown better results.
The multiple champion of Armenia and Honored coach Gagik Hakobyan believes that “the opponents were young, who are growing”. “Maybe our team needsyoung players”, - said Hakobyan.
The World Team Championship is held from November 26 till December 5, 2013 in Antalya, Turkey. By now the Armenian Chess Men’s Team occupies the fifth horizontal. Though there are two more rounds till the end of the tournament, but the Armenian team does not have any hopes for the title. In the European team tournament our team is the fourth.