ԵՄ-ն չի հրաժարվի Հայաստանի հետ համագործակցությունից. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը չի պատրաստվում հրաժարվել Հայաստանի հետ համագործակցությունից: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը:
Նրա խոսքով` հայ-եվրոպական հարաբերություններում այսօր փակուղի չկա, սակայն հենց նույն այդ հարաբերությունների վրա կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ հասարակության մեջ ձևավորվող փակուղային ընկալումները:
«Հայաստանի ընտրությունը դեպի Մաքսային միություն պայմանավորված է մեր երկրի ազգային անվտանգության շահերով»,- կարծում է Լևոն Շիրինյանը: Քաղաքագետը նաև կոչ է անում չմոռանալ, որ Հայաստանն ապրում է մի տարածաշրջանում, որտեղ առկա է թուրքական գործոնը:
Անդրադառնալով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի Հայաստան կատարելիք այցին` Շիրինյանը շեշտեց, որ այն նոր ռուսական ներդրումների հնարավորություն կստեղծի Հայաստանում:
Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսում նոյեմբերի 28-29-ին կայացել է Արևելյան գործընկերության երրորդ գագաթնաժողովը: Հայկական պատվիրակությունը գագաթնաժողովին գլխավորել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Վիլնյուսի գագաթնաժողովի արդյունքներով Հայաստանը և ԵՄ-ն ընդունել են համատեղ հայտարարություն, որով համագործակցության շարունակականության վերաբերյալ հանձնառություն են ստանձնել: Կողմերը պայմանավորվել են արդիականացնել ԵՄ-Հայաստան Եվրոպական հարևանության քաղաքականության Գործողությունների ծրագիրը:

ЕС не откажется от сотрудничества с Арменией – политолог
Евросоюз не собирается отказываться от сотрудничества с Арменией. Как передает Арменпресс, 30 ноября на встрече с журналистами такое мнение высказал политолог Левон Ширинян. По его словам, на сегодняшний день армяно-европейские отношения отнюдь не в тупике, но на эти же отношения могут возыметь негативное влияние тупиковые настроения у некоторой части общества.
«Выбор Таможенного союза со стороны Армении обусловлен соображениями безопасности», - считает Ширинян. Он призвал также не забывать, что Армения находится в таком регионе, где действует фактор Турции.
О предстоящем визите Владимира Путина в Армению Ширинян сказал, что он откроет пути российских вкладов в нашу страну.
В столице Литвы 28-29 ноября проходил третий саммит Восточного партнерства. Армянскую делегацию на саммите возглавлял президент Армении Серж Саргсян. По результатам саммита Армения и ЕС приняли совместное заявление, в котором взяли обязательства по продолжению сотрудничества. Стороны обязались модернизировать программу политики Европейского соседства ЕС-Армения.