Հավակնորդների մրցաշարի գլխավոր ֆավորիտները Արոնյանն ու Կրամնիկն են. Կասպարով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շախմատի աշխարհի նախկին չեմպիոն Գարրի Կասպարովը աշխարհի նորընծա չեմպիոնի` Մագնուս Կարլսենի մրցակիցներին համարում է Լևոն Արոնյանինն և Վլադիմիր Կրամնիկին: «Հավակնորդների մրցաշարի գլխավոր ֆավորիտներնԱրոնյանն ու Կրամնիկն են»,- Twitter-ի իր էջում գրել է Կասպարովը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կրամնիկը, խոսելով գալիք տարի կայանալիք հավակնորդների մրցաշարի մասին, նշել է, որ այն կարող է վերջինը լինել իր համար: «Իմ կարծիքով` հնարավորություններ ունեմ մասնակցել մրցաշարին: Գուցե և վերջին հնարավորություն, որը թույլ կտա դուրս գալ աշխարհի առաջնության եզրափակիչ փուլ»,- ասել է նա:
Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարը կկայանա 2014 թվականի մարտին Խանտի-Մանսիսկ քաղաքում: Մրցաշարին կմասնակցեն աշխարհի նախկին չեմպիոն Վիշվանաթան Անանդը, Վլադիմիր Կրամնիկը, Դմիտրի Անդրեյկինը, Վեսելին Տոպալովը, Շախրիյան Մամեդյարովը, Լևոն Արոնյանը, Սերգեյ Կարյակինը և Պետեր Սվիդլերը:

Главные фавориты на турнире претендентов – Аронян и Крамник: Гарри Каспаров
Бывший чемпион мира по шахматам Гарри Каспаров считает соперниками нового чемпиона мира Магнуса Карлсена Левона Ароняна и Владимира Крамника. «На турнире претендентов главными фаворитами будут Аронян и Крамник», - пишет на своей странице в Twitter Каспаров.
Как сообщает Арменпресс, Крамник, говоря о предстоящем турнире претендентов, отметил, что он может стать для него последним. «На мой взгляд, я имею возможность участвовать в этом турнире. Может быть, эта последняя возможность, которая позволит мне выйти в заключительный этап первенства мира», - сказал он.
Турнир претендентов на титул чемпиона мира по шахматам состоится в марте 2014 года в Ханти-Мансийске. В нем примут участие бывший чемпион мира Вишванатан Ананд, Владимир Крамник, Дмитрий Андрейкин, Веселин Топалов, Шахрийан Мамедъяров, Левон Аронян, Сергей Карякин и Петер Свиндлер.