Ադրբեջանն իր ռազմական բյուջեն ուղղում է այնպիսի միջոցների ձեռքբերմանը, որոնք արդեն առկա են հայկական զինանոցում. Մովսես Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժի համար հրադադարի խախտումները պարզապես դարձել են վատ սովորույթ: Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի առաջապահ ուժերը հետևում և վստահորեն վերահսկում են շփման գծում տիրող իրավիճակը: 2012 և 2013 թվականներին հակառակորդի կողմից ԼՂ զինուժին հասցված յուրաքանչյուր կորստի դիմաց ադրբեջանական բանակը ստացել է 5 զոհ կամ վիրավոր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը ներկայացնում է անցնող տարվա ընթացքում ԼՂՀ ՊԲ-ի ձեռք բերած հաջողությունները, դեռեւս չլուծված խնդիրներն ու դժվարությունները:
-Պարոն Հակոբյան, եթե ամփոփելու լինենք տարին, ինչպե՞ս կբնութագրեք 2013-թվականը ԼՂՀ ՊԲ-ի և սահմանին կանգնած զինվորի համար:
-Անցնող 2013 թվականը Արցախի զինված ուժերի համար բավականին արդյունավետ տարի էր ինչպես անձնակազմի մարտական ու բարոյահոգեբանական պատրաստության բարձրացման տեսանկյունից, այնպես էլ նրա նյութատեխնիկական բազայի ամրապնդման առումով: Տարվա ընթացքում նախատեսվել ու անց են կացվել բանակի ղեկավարման համակարգի, շտաբների, բոլոր աստիճանի հրամանատարների ու նրանց ենթակա անձնակազմների ու ստորաբաժանումների մարտավարամասնագիտական պատրաստության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ և ուսումնավարժական գործընթացներ, կազմակերպվել են մարտական հրաձգությամբ մարտավարական զորավարժություններ, զորատեսակները համալրվել են արդի պահանջներին համահունչ սպառազինությամբ և տեխնիկայի նոր խմբաքանակով, բավականին նպատակասլաց աշխատանքներ են իրականացվել պաշտպանական բնագծերի ամրապնդման, զորքերի թիկունքային ապահովման ուղղությամբ, լուրջ ուշադրություն է դարձվել զինծառայողների և նրանց ընտանիքների սոցիալական պայմանների բարելավման վրա և այդպես շարունակ: Սակայն այս ամենով հանդերձ, անցնող բանակային տարվա ամենամեծ ձեռքբերումը կայանում է նրանում, որ Արցախի զինված ուժերը պատվով են կատարում իրենց առջև դրված հիմնական առաքելությունը, այն է՝ հարազատ ժողովրդի խաղաղ կենսագործունեության ապահովումը:
-Հասարակության հսկայական զանգված ուշադրությամբ և սրտացավությամբ է հետևում բանակում կատարվող իրադարձություններին և հատկապաես զինվորների մահվան դեպքերի մասին տեղեկատվությանը: Կարո՞ղ եք ներկայացնել վիճակագրություն, թե այս տարի սահմանին քանի զինվոր է մահացել, և նրանցից քանիսն են զոհվել խաղաղ պայմաններում:
-Յուրաքանչյուր զինվորի կորուստը Պաշտպանության բանակի հրամանատարության համար մեծ ցավ է, քանի որ նա մեզ համար ոչ միայն սոսկ զինվոր է, այլև որդի, եղբայր և վերջապես հայ մարդ, ով կենդանի լինելու դեպքում կարող էր դառնալ ընտանիքի հայր, ունենար հզոր ապագա և իր կարողություններով սեփական ավանդը բերեր մեր հայրենիքի շենացման գործին: Սակայն մեր տարածաշրջանում տիրող ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն իրավիճակը՝ մի կողմից, և բանակային ծառայության առանձնահատկությունները՝ մյուս կողմից, կամա թե ակամա ենթադրում են նաև անսպասելի զարգացումներ, որոնց արդյունքում արձանագրվում են անցանկալի դեպքեր, այդ թվում, ցավոք, նաև՝ մահվան ելքով: Պետք է ասեմ, որ չնայած վերոնշյալ պատճառներին, ՊԲ հրամանատարությունը շարունակ քայլեր է ձեռնարկում հնարավորինս խուսափել նման արտակարգ դեպքերից և կորուստները հասցնել նվազագույնի: Ասեմ, որ նախորդ տարիների համեմատ` 2012թ-ին արձանագրված կորուստները եղել են ամենանվազագույնը, իսկ այս տարի` 2012-ի համեմատությամբ, ՊԲ-ում զոհերի եւ վիրավորների թիվը նվազել է 40%-ով: Բայց այս նվազումը մեզ համար ամենևին էլ չափանիշ չէ: Մեզ համար չափանիշ է այն իրավիճակը, երբ բանակում ընդհանրապես կբացառվեն մահվան ելքով դեպքերը: Սա չափազանց դժվար, բայց լուծելի խնդիր է:
-Հարցազրույցներից մեկի ժամանակ ասացիք, որ սահմանին հակառակորդի կողմից զոհերի մեծ մասը վնասվածք են ստանում գլխի շրջանում: Կարելի է դա անզգուշության, անփութության և ոչ տեղեկացված լինելու հետևանք դիտել:
-Տարիներ շարունակ տարածաշրջանում տիրող ռազմաքաղաքական առանձնահատուկ վիճակը մեզ՝ զինվորականներիս, շատ բան է սովորեցրել, այդ թվում նաև հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահություն կրելու առումով: Իրականում ես նման հայտարարություն արել եմ 2011 թվականին, երբ հակառակորդի դիպուկահարների կրակոցներից մենք ունեցանք 10 զոհ և 18 վիրավոր: Ստեղծված իրավիճակից ելնելով, մենք ձեռնամուխ եղանք մի շարք կոնկրետ քայլերի, որոնց արդյունքում, մարտական դիրքերում անձնակազմի անվտանգ ծառայությունն ապահովելու նպատակով, պաշտպանական գծի ողջ երկարությամբ վերակահավորվեց մեր դիտակետային համակարգը, կատարելագործվեց առաջնային գծի ղեկավարումը, լուրջ բարեփոխումներ կատարվեցին մարտական հերթապահություն կրող անձնակազմի սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման ուղղությամբ, և ամենակարևորը՝ իմ հրամանով՝ հակառակորդի մոտ անպատժելիության զգացողությունը վերացնելու համար, ձեռնարկվեցին մի շարք հակազդիչ միջոցառումներ: Այս ամենը շրջադարձային ազդեցություն ունեցավ շփման գծի ողջ երկարությամբ տիրող իրավիճակի վրա: Չեմ ուզում խորանալ կոնկրետ թվերի մեջ, միայն կարող եմ ասել, որ իմ խոստման համաձայն 2012 և 2013 թվականներին հակառակորդի կողմից մեզ հասցված յուրաքանչյուր կորստի դիմաց ադրբեջանական բանակը ստացել է 5 զոհ կամ վիրավոր: Բայց և այնպես, չնայած նման վիճակագրության, ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի, մեզ համար անընդունելի է անգամ մեկ հայ զինվորի կորուստը: Մեր վերջնական նպատակն է բանակում բացառել մահվան ելքով դեպքերը, դրանք լինեն մարտական հերթապահության ժամանակ, թե այլ իրավիճակում:
-ՊԲ-ն ի՞նչ մեխանիզմներ է կիրառում, որպեսզի խաղաղ պայմաններում զոհերի թիվը նվազի:
-Խաղաղ պայմաններում զոհերից խուսափելու ճանապարհը մեկն է՝ զինվորը պետք է գիտակցի իր վրա դրված պատասխանատվության ծանրությունը և այն սուրբ առաքելության իմաստը, որը վերապահված է նրան կատարելու: Իսկ այդ գիտակցությունը մեկ օրում կամ մեկ տարում չէ, որ հնարավոր է ձևավորել մարդու մեջ: Սա մի երկարատև ու բազմակողմանի գործընթաց է, որը սկիզբ է առնում ընտանիքից, այն միջավայրից, որտեղ նա սովորել է կողքինի հետ շփվելու այբուբենը, անցել է դպրոցում մատուցվող ռազմահայրենասիրական դաստիրակության քուրայով և վերջապես, հասարակությունից ստացել է այն, ինչն անհրաժեշտ է հայրենիքի արժանի զավակ դառնալու համար... Բանակն այն հանգրվանն է, ուր մարդու մեջ հղկվում և ամբողջանում են նշված հատկանիշները և իհարկե, դրանց զուգահեռ ուսուցանվում ամենակարևորը՝ զինվորական գործը: Այսուհանդերձ, ես ամենևին էլ հակված չեմ թեթևացնելու այն պատասխանատվության բեռը, որն ընկած է բանակի բոլոր օղակների հրամանատարների վրա, քանի որ զինվորի անվտանգ ու օրինակելի ծառայության համար թիվ մեկ պատասխանատուն հենց հրամանատարն է... Բայց նորից եմ կրկնում, այստեղ իր բաժին անելիքն ունի նաև հասարակությունը:
-Թեպետ առկա է զինադադարի մասին որոշում, սակայն Ադրբեջանն անընդհատ խախտում է հրադադարը, երբեմն դիվերսիոն գործողություններ իրականացնում: Պաշտպանության բանակն ինչպե՞ս է արձագանքում հակառակորդի արկածախնդրությանը:
- Ես քանիցս նշել եմ, որ ադրբեջանական կողմի նման պահվածքը նպատակային է և այն ուղղված է տարածաշրջանային լարվածության պահպանմանը: Դիվերսիոն գործողությունների մասով, պետք է ասեմ, որ նախորդ տարիների համեմատ դրանք ակնհայտ նվազել են, ինչը պայմանավորված է շփման գծում մեր զորքերի կողմից անընդհատ դրսևորվող մարտական ու բարոյահոգեբանական բարձր պատրաստականությամբ: Իսկ ինչ վերաբերում է հրադադարի խախտման դեպքերին, ապա դրանք հակառակորդի համար, պարզապես դարձել են վատ սովորույթ: Մեր առաջապահ ուժերը հետևում և վստահորեն վերահսկում են շփման գծում տիրող իրավիճակը և պատասխան գործողության են դիմում միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում:
-Ադրբեջանն անտեսեց միջազգային հանրության հորդորները՝ հետ քաշելու դիպուկահարներին: Ադեկվատ համարո՞ւմ եք միջազգային կառույցների ու մասնավորապես ԼՂ հակամարտության կարգավորման մանդատն ունեցող ԵԱՀԿ-ի արձագանքը Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների, դիպուկահար զենքերից քաղաքացիական ու զինվորական թիրախները խոցելու փաստերի նկատմամբ:
-Այդ հարցով կարող եք դիմել մեր երկրի դիվանագիտական կառույցներին, քանի որ հիմնականում նրանց է վերապահված ԵԱՀԿ-ի հետ շփումներ ունենալու և ծագած խնդիրը պարզելու իրավասությունը:
-Ադրբեջանում ռազմական բյուջեն տարեցտարի ավելանում է և ադրբեջանական բանակն անընդհատ սպառազինվում է նոր ռազմատեխնիկայով: Արդյո՞ք ուժերի հավասարակշռությունը չի խախտվում և արդյո՞ք հայկական կողմը կարող է դիմագրավել հակառակորդին պատերազմի ժամանակ:
-Ռազմական բյուջեի ծավալային աճը դեռևս չի նշանակում ուժերի հավասարակշռության խախտում, մանավանդ, եթե հաշվի առնենք, որ դրանում նախատեսված ծախսային հատկացումները նպատակաուղղված են այն միջոցների ձեռք բերմանը, որոնց համարժեքն արդեն առկա է մեր զինանոցում: Ասեմ, որ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որն իր քարոզչական խողովակով անընդհատ փորձում է ցանկալին ներկայացնել իրականի փոխարեն, մենք հակառակը՝ հանգիստ ու անշշուկ շարունակում ենք հարստացնել և կատարելագործել արդեն մեր ձեռքի տակ եղած իրականը: Իսկ սա հզորանալու ամենաարդյունավետ ճանապարհն է, որը տանում է ոչ թե պատերազմի, այլ` խաղաղության:
-Եվ վերջին հարցը, անընդհատ խոսում ենք Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման մասին, սակայն հարցը կարծես թե ձգձգվում է: Դուք տեղյա՞կ եք, կան հստակ ժամկետներ՝ երբ կաշխատի օդանավակայանը և որքանո՞վ է անվտանգ նրա շահագործումը՝ հաշվի առնելով Բաքվից եկող հայտարարությունները:
-Բանակը օդանավակայանի շահագործման ժամկետների հետ կապված հարցով չի զբաղվում: Այդ հարցը կարող եք ուղղել ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր ստեղծված համապասխան վարչությանը: Ինչ վերաբերում է շահագործումից հետո օդանավակայանի անվտանգ կենսագործունեության ապահովմանը, ապա նման խնդիր ստանալու դեպքում Արցախի զինված ուժերը պատրաստ են առաջադրանքը կատարել անթերի և լրիվ ծավալով:

Azerbaijan acquires military equipment, which has already been in Armenian arsenal: Karabakh’s Defense Minister
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The ceasefire regime violation by Azerbaijan has become an annoying habit. The front units of the Defense Army of the Artsakh Republic follow and control the situation in the line of contact. In 2012 and 2013 the Azerbaijani Army had to suffer 5 deaths or injured for each loss of the Armed Forces of Nagorno Karabakh. In an interview with “Armenpress” News Agency the Minister of Defense of the Nagorno Karabakh Republic, the commander of the Defense Army Movses Hakobyan introduces the achievements, current issues, and difficulties of the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic.
- Mr. Hakobyan, summing up the current year, how would You describe 2013 for the Defense Army of the Nagorno Karabakh Republic and a soldier standing on the border?
- 2013 was a quite efficient year for the Armed Forces of Artsakh both from the viewpoint of raising of the staff’s military and moral and psychological readiness and from the viewpoint of the strengthening of the material and technical base. At the course of the current year we held certain measures and trainings aimed at raising the tactical and professional readiness of the Army’s administration system, command posts, commanders of all levels and the staffs and units under their control. Also we organized tactical drills for military shooting. The divisions were equipped with the new batch of modern armory and technologies. Also, effective activities have been carried out for strengthening the natural borderlines, rear maintenance of the troops, as well as we focused on the improvement of social conditions of the soldiers and their families, and so on. Notwithstanding, the main achievement of the current year was that the Armed Forces of Artsakh realize their main mission with credit, i. e. safeguarding peaceful existence of their own people.
- The vast majority of the society attentively and sympathetically follows the incidents, which take place in the Army, and particularly the information on the deaths of the conscripts. Can You introduce a statistics on the number of soldiers, who died on the border, and how many soldiers died in time of peace?
- The loss of each soldier deeply grieves the commend staff of the Defense Army, as they are not just common soldiers for us, but sons, brothers, and Armenians, who could have a family, strong future, and contribute to the development of our motherland, if they survived. But, the neither war, nor peace situation of the region on one hand, and the peculiarities of the military service on another hand, willingly or unwillingly, imply unexpected feelings, which cause undesirable accidents, unfortunately including deaths. It should be noted that despite the aforesaid reasons, the command staff of the Defense Army constantly makes efforts to avoid extraordinary situations as much as possible and reduce the losses to the minimum. I would like to mention that in 2012 we have recorded the lowest amount of losses in comparison with the previous years and the losses of the Defense Army in the current year were reduced by 40 percent in comparison with the previous year. Notwithstanding, this reduction is not a criterion for us. It will be a criterion for us, when the deaths in the Army will be totally excluded. This is a very complicated, but solvable issue.
- Azerbaijan constantly keeps violating the ceasefire regime and sometimes initiates subversive acts. What is the reaction of the Defense Army to the rival’s adventurism?
- I have mentioned for a number of times that this purposeful behavior of the Azerbaijani side is aimed at maintaining intensity in the region. As to the subversive acts, I should state that they have been apparently reduced in comparison with the previous years, which is conditioned by the high level of combat readiness and moral and psychological preparedness of our troops on the line of contact. The ceasefire regime violations have just become an annoying habit for the rival. Our front units follow and control the situation on the line of contact and respond to them only when it is highly necessary.
- During one of Your interviews You said that the majority of the Armenian soldiers, killed on the border by the rival, get the injuries on the head. Can we consider it a result of carelessness, negligence, and unawareness?
- The military and political situation in the region has taught us, the militaries, much, including the carrying military duty on the line of contact with the rival. In fact I made such a statement in 2011, when we had 10 victims and 18 injured from the rival’s snipers’ shots. Taking into account the situation, we carried out some concrete steps, in the result of which to provide for the safe service of the staff in the military positions our observation system was reequipped along the entire defense line, the management of the frontline was improved, quite serious amendments were made in the improvement of the social and living conditions of the military duty personnel and what is very important, upon my order some preventive measures were taken to eliminate the rival’s sense of impunity. All this had a turning impact on the situation in the entire length of the contact line. I do not want to get deepen in the figures. I would only say that in accordance with my promise in 2012 and 2013 the Azerbaijani army gave 5 victims or injured for each of our loss. Nevertheless, notwithstanding this statistics, in comparison with the Azerbaijani army, we do not accept the loss of even one Armenian soldier. We aim at excluding the fatal cases in the army during military duty or in any other situation.
- Azerbaijan increases its military budget each year and the Azerbaijani Army is being equipped with new military technologies. Does it violate the balance of powers and can the Armenian side face the rival during the war?
- The increase of the military budget volume does not necessarily imply violation of the balance, especially taking into consideration the fact that the considered expenditures are aimed at acquiring the military equipment, which equivalent has already been in our arsenal. I would also like to mention that unlike Azerbaijan, whose propaganda always tries to pass the desirable for reality, we calmly and noiselessly continue enriching and accomplishing what we really have in possession. This is the most efficient way to become stronger, which guides us not to war, but to peace. (THE FULL VERSION OF THE INTERVIEW IS AVAILABLE IN ARMENIAN)