Մադոննան, Forbes-ի վարկածով, գլխավորել Է ամենից բարձր վարձատրվող երաժիշտների ցուցակը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկյան Forbes հանդեսը նոյեմբերի 20-ին հրապարակել Է ամենից բարձր վարձատրվող երաժիշտների ամենամյա ցուցակը: Վարկանիշում առաջին տեղն զբաղեցնում Է 55-ամյա փոփ-աստղ Մադոննան, որն անցյալ տարվա հունիսից մինչեւ այս տարվա հունիսն ընկած ժամանակահատվածում վաստակել Է 125 մլն դոլար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:
Երգչուհուն եկամուտների հիմնական գումարը բերել Է MDNA համաշխարհային շրջագայությունը, ինչպես նաեւ հագուստի եւ օծանելիքի սեփական շարքը: «Մադոննան լիովին արդարացնում Է «Նյութական աղջիկ» իր կոչումը»,-նշել Է Forbes-ը:
Վարկանիշի երկրորդ տեղում 27-ամյա սկանդալային փոփ-աստղ Լեդի Գագան Է, որը տարվա ընթացքում վաստակել Է 80 մլն դոլար: Տարեսկզբին երգչուհին վնասվածքի պատճառով ստիպված Է եղել ժամկետից շուտ ավարտել "Born This Way Ball" խորագրով իր համաշխարհային շրջագայությունը, այլապես, ինչպես նշում Է Forbes-ը, նրա եկամուտն ավելի մեծ կլիներ: Բացի այդ, հաշվի չեն առնվել այն փողերը, որոնք ստացվել են Լեդի Գագայի ARTPOP նոր ալբոմի վաճառքից, քանի որ այն թողարկվել Էր 2013 թվականի հունիսից հետո: Ռոք-երաժիշտների առաջատարների եռյակը եզրափակում Է Ջոն Բոն Ջովին, որը վաստակել Է 79 մլն դոլար: Նրան հաջորդում Է քանթրի-երաժշտության կատարող Թոբի Քիտը (65 մլն դոլար) եւ «Քոլդփլեյ» բրիտանական ռոք խումբը (64 մլն դոլար):
Ինչպես նշում Է հանդեսը, երաժիշտներից մի քանիսը եկամուտների մեծ մասն ստանում են բնավ Էլ ոչ հյուրախաղային շրջագայությունների շնորհիվ: Այսպես, Քիտը ձայնագրման ընկերության եւ ռեստորանների ցանցի սեփականատեր Է: Իսկ հիփ-հոփի ամենաբարձր վարձատրվող կատարողը՝ Շոն «Դիդդի» Կոմբսը, 50 մլն դոլարի զգալի մասը վաստակել Է Ciroc օղու արտադրողի հետ համագործակցելու շնորհիվ:

Мадонна возглавила список самых высокооплачиваемых музыкантов по версии журнала Forbes
Американский журнал Forbesопубликовал во вторник ежегодный список самых высокооплачиваемых музыкантов. Первое место в рейтинге занимает 55-летняя поп-звезда Мадонна, заработавшая с июня прошлого по июнь нынешнего года 125 млн долларов,сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
Основную сумму доходов певице принесло мировое турне "MDNA", а также собственная линия одежды и духов. "Мадонна полностью оправдывает свое прозвище - "Материальная девушка", - отметили в Forbes.
На втором месте в рейтинге находится 27-летняя эпатажная поп-звезда Леди Гага, заработавшая за год 80 млн долларов. В начале года певица из-за травмы была вынуждена досрочно завершить свое мирового турне под названием "Born This Way Ball", иначе, как отмечает "Форбс", ее доход был бы еще больше. Кроме того, в расчет не принимались деньги, вырученные от продажи нового альбома Леди Гаги "ARTPOP", поскольку он был выпущен после июня 2013 года.
Замыкает тройку лидеров рок-музыкант Джон Бон Джови, получивший 79 млн долларов. За ним следуют исполнитель кантри-музыки Тоби Кит /65 млн долларов/ и британская рок-группа "Колдплей" /64 млн долларов/.
Как отмечают в Forbes, некоторые музыканты получают большую часть дохода отнюдь не благодаря гастрольным турне. Так, Кит является владельцем звукозаписывающей компании и сети ресторанов. А самый высокооплачиваемый исполнитель хип-хопа - Шон "Дидди" Комбс - заработал значительную часть из 50 млн долларов благодаря сотрудничеству с производителем водки "Сирок" /Ciroc/.