Հայաստանը Մաքսային միությունից կվերցնի այն, ինչ բխում է իր շահերից. Վյաչեսլավ Կովալենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքսային միությանը միանալու Հայաստանի որոշումը Ռուսաստանում դրական է ընկալվել: Դրական վերաբերմունք ունեցողների բանակը գերազանցում է քաղաքական, տնտեսական եւ հասարակական շրջանակներում: «Հայաստան-Մաքսային միություն. Եվրասիական ինտեգրման հասարակական չափում» թեմայով Երեւան- Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ այս մասին ասաց Կասպյան համագործակցության ինստիտուտի տարածաշրջանային ծրագրերի տնօրեն, ՀՀ-ում ՌԴ նախկին դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն: Նա նշեց, որ Մաքսային միությանն անդամակցելուց հետո Հայաստանը տարեկան 170 միլիոն դոլարի օգուտ կստանա, քանի որ շատ մաքսատուրքերը կվերանան, իսկ ՀՆԱ-ն տարեկան 4,4 տոկոս աճ կգրանցի:
«Եվրոպան անգամ տեսանելի հեռանկարում չի կարողանա Հայաստանին առաջարկել աշխատանքային շուկայի այն պայմանները, որոնք առաջարկում է Ռուսաստանը: Հայաստանը Մաքսային միությունից կվերցնի այն, ինչ բխում է իր շահերից. սա է միության տրամաբանությունը: Հայաստանը պետք է այնպես անի, որ իր սեփական շուկան, անկախ առկա դժվարություններից եւ խնդիրներից, գրավի ու հետաքրքրի ներդրողներին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Կովալենկոն:
Նշվեց, որ այժմ հայ եւ ռուս փորձագետները մշակում են ճանապարհային քարտեզը` լիրարժեք ներկայացնելու այն հնարավորություններ, որ երկրները կարող են քաղել անդամակցությունից:
Մաքսային միությանը միանալու որոշման մասին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում ՌԴ Նախագահի հետ հանդիպումից հետո: Հայաստանի ղեկավարն արտահայտել է նաեւ Հայաստանի տրամադրվածությունը Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու վերաբերյալ:Նոյեմբերի 6-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն Երեւանում ստորագրել են համագործակցության ամրապնդման հուշագիր, որը կապահովի ՄՄ-ի մարմիններին Հայաստանի բոլոր կառույցների միացումը:

YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS: Russia perceived the Armenia’s decision to join the Customs Union positively. The former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia, the Regional Program Director of the Caspian Cooperation Institute Vyacheslav Kovalenkostated about it at the Yerevan-Moscow telebridge “Armenia-Customs Union: Public Measurement of Eurasian integration”. He stated that after joining the Customs Union Armenia will get $170 million annually, as a number of customs duties will be liquidated and the GDP will register an annual growth of 4,4%.
“Europe would not be able to offer Armenia the working market conditions suggested by Russia. Armenia will get from the Customs Union what it needs. That is the Union’s logic”, - said Vyacheslav Kovalenko, Armenpress reports.
On November 6 the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan and the Chairman of the Eurasian Economic Commission's (EEC) Board Viktor Khristenkosigned a memorandum on strengthening cooperation in Yerevan. The memorandum provides the unificationof all the Armenian structures with the Customs Union bodies ranging from the Supreme Eurasian Council to the Eurasian Economic Commission.