Appstore-ում հասանելի է հայերեն ստեղնաշար iOS 7 օպերացիոն համակարգի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծրագրավորող Վահրամ Գևորգյանը ստեղծել է հայերեն ստեղնաշար iOS 7 օպերացիոն համակարգով աշխատող iPhone-ների, iPad-ների և iPod touch-երի համար: «Այն առաջին հայերեն ստեղնաշարն է, որը նախատեսված է iOS 7 օպերացիոն համակարգի համար և ներդաշնակեցված է այդ համակարգի ոճին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ծրագրավորողը: Հեղինակի խոսքով` ծրագրիմիջոցով հնարավոր է հայերեն նամակագրություն վարել, հաղորդագրություններ գրել Facebook, Twitter սոցցանցերում, օգտվել Goolge, Youtube, Wikipedia համացանցային ռեսուրսների որոնողական համակարգերից` առանց ծրագիրը լքելու, Google Translate-ում հայերենից անգլերեն թարգմանություն կատարել:
«Հավելվածը թույլ է տալիս նաև ցանկացած հայերեն տեքստ տպել և արտատպել այլ հավելվածներում, հայերենով հասցեատեր ավելացնել, ստեղծել հայերենով օրացույցային իրադարձություն»,- ասաց Վահրամ Գևորգյանը: Վահրամ Գևորգյանը հեղինակն է«Queen Anahit» առաջին ինտերակտիվ հեքիաթի, որի հիմքում Ղազարոս Աղայանի «Անահիտ» հեքիաթն է: Այն ևս նախատեսված է iPone-ի և iPad-ի համար: Հեքիաթը եռալեզու է` հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն:

Armenian Keyboard is available for iOS 7 operating system in Appstore
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. Programmer Vahram Gevorgyan has created an Armenian Keyboard for iPhone, iPad and iPod touches which run with iOS 7 operating system. “It is the first Armenian Keyboard, which is designed for iOS 7 operating system and is harmonized with the style of that system,” the programmer said in a conversation with Armenpress News Agency. According to Vahram Gevorgyan, through the program it is possible to conduct Armenian correspondence, write messages in Facebook, Twitter social networks, use Goolge, Youtube, Wikipedia searching systems of Internetresources without leaving the program, do translation from Armenian into English in Google Translate.
The appendix also allows to print and copy any Armenian text in other appendices, to add recipients in Armenian, to create a calendar event in Armenian,” Vahram Gevorgyan said. He is the author of the first interactive fairy tale “Queen Anahit” which is based on "Anahit" fairy tale by Ghazaros Aghayan. It is also designed for iPhone and iPad. The fairy tale is trilingualArmenian,English,and Russian.