Թուրքագետն անհավանական է համարում ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի անդամակցելը Մաքսային միությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքսային միությանը Թուրքիայի անդամակցելն անհավանական է, քանի որ այդ երկիրը ՆԱՏՕ-ի անդամ է և ձգտում է Եվրամիության հետ ինտեգրման: ՄՄ-ին անդամակցելն անհավանական է, քանի որ դրա համար Թուրքիան պետք դուրս գա ՆԱՏՕ-ից: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Նրա խոսքով` Թուրքիայի քաղաքականության կտրուկ փոփոխություն չի սպասվում, և այդ երկիրը պաշտոնական հայտարարություն չի արել Մաքսային միությանն անդամակցելու ցանկության մասին: Սաֆրաստյանը նշեց, որ ՆԱՏՕ-ն չի ցանկանա, որ Թուրքիան, լինելով այդ կառույցի անդամ, Ռուսաստանի հետ ինչ-որ պայմանագրի շրջանակում անդամակցի Մաքսային միությանը: «Ես կարծում եմ, որ դա այնքան հեռավոր հեռանկար է և այնքան անհավանական, որ ներկա պահին դա նույնիսկ քննարկելն իմաստ չունի»,- եզրափակեց թուրքագետը:
Հոկտեմբերի 24-ին,Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդիՄինսկում կայացած նիստում Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն առաջարկեց Թուրքիային ընդունել Մաքսային միություն` նշելով, որ այդ առաջարկն ստացել է հենց Թուրքիայից:

Membership of Turkey with CU is unlikely: Ruben Safrastyan
YEREVAN, OCTOBER 24, ARMENPRESS. The membership of Turkey with the Customs Union is unlikely, as the county is a member of NATO and seeks the integration with the European Union. Turkologist Ruben Safrastyan underscored it at a conversation with Armenpress News Agency.
According to Ruben Safrastyan, the policy of Turkey is not expected to change drastically and the country has not made any official announcements upon the wish to join the Customs Union. Ruben Safrastyan pointed out that being a member of NATO, the latter will not wish Turkey to be a member of the Customs Union within the frameworks of an agreement with Russia.
Kazakhstan President Nursultan Nazarbayev on 24 October suggested that Turkey should be part of the Customs Union. The Kazakhstan President made the relevant statement at the session of the Supreme Eurasian Economic Council