Հայկական ֆիլմն ավստրիական փառատոնին ոսկե մեդալի է արժանացել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երիտասարդ ռեժիսոր Արեն Վաթյանի «Կավե մարդը»20 րոպեանոցֆիլմը «Նո Ֆի» միջազգային կինոփառատոնին արժանացել է ոսկե մեդալի: Դա երիտասարդ ռեժիսոր Արեն Վաթյանի առաջին ֆիլմն է ու առաջին հաղթանակը: Ֆիլմը նկարահանվել է Ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ: Համահայկական ոչ կոմերցիոն կինոյի կենտրոնն, Արտաշես Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ, ավստրիական «Նո Ֆի»-ի (UNICA) 75-րդ համաշխարհային կինոփառատոնիններկայացրել էր 7 հայկական ֆիլմ:
Արդյունքում՝ հայկական կինոյի շռնդալի հաջողություն է արձանագրվել. Արեն Վաթյանի «Կավե մարդ» ֆիլմին արժանացել է ոսկե մեդալի և լավագույն տղամարդ-դերակատարի մրցանակի, Ալիկ Սարգսյանի «Ավլոս» ֆիլմը` բրոնզե մեդալի, Լուսկա Խալափյանի «Իլ Սետտիմո», Լևոն Պետրոսյանի «Միևնույն է կուտեն» և Մարտին Ուլիխանյանի «Դուռ» ֆիլմերն արժանացել են Պատվո դիպլոմների: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից,UNICA համաշխարհային հոբելյանական 75-րդ կինոփառատոնում թիմային հաշվարկով Հայաստանը զբաղեցրել է 3-րդ պատվավոր տեղը 32 երկրների շարքում:
«Ոչ կոմերցիոն ֆիլմերի կենտրոն»-ն արդեն երեք տարի մասնակցում է միջազգային «Նո Ֆի» կինոփառատոնին եւ մշտապես վերադանում մրցանակներով:

Armenian film to award gold medal
YEREVAN, OCTOBER 18, ARMENPRESS. The 20-minute film “Clay person” by the young director Aren Vatyan has been awarded gold medal in “No Fi" International Film Festival. It is the first film by the young director and his first victory. The film has been shot in support of the National Film Center. The Armenian non-profit film center, headed by Artashes Hovhannisyan, presented 7 Armenian Films to the 75th universal Film Festival of Austrian "No Fi" (UNICA).
As a result, Armenian film has greatly succeeded: “Clay person” by the young director Aren Vatyan has been awarded gold medal and the best man - actor, the film “Avlos " by Alik Sargsyan has awarded bronze medal, the film “Il Settimo”, by Luska Khalapyan, the film “To be eaten by any means” by Levon Petrosyan and the film “Door” by Martin Ulikhanyan have awarded Honored diplomas. As Armenpress was informed from the National Film Center of Armenia, in the 75th Universal Film Festival UNICA, Armenia has won the 3rd place among 32 countries.