Հայկական ֆիլմն ավստրիական փառատոնին ոսկե մեդալի է արժանացել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երիտասարդ ռեժիսոր Արեն Վաթյանի «Կավե մարդը»20 րոպեանոցֆիլմը «Նո Ֆի» միջազգային կինոփառատոնին արժանացել է ոսկե մեդալի: Դա երիտասարդ ռեժիսոր Արեն Վաթյանի առաջին ֆիլմն է ու առաջին հաղթանակը: Ֆիլմը նկարահանվել է Ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ: Համահայկական ոչ կոմերցիոն կինոյի կենտրոնն, Արտաշես Հովհաննիսյանի ղեկավարությամբ, ավստրիական «Նո Ֆի»-ի (UNICA) 75-րդ համաշխարհային կինոփառատոնիններկայացրել էր 7 հայկական ֆիլմ:
Արդյունքում՝ հայկական կինոյի շռնդալի հաջողություն է արձանագրվել. Արեն Վաթյանի «Կավե մարդ» ֆիլմին արժանացել է ոսկե մեդալի և լավագույն տղամարդ-դերակատարի մրցանակի, Ալիկ Սարգսյանի «Ավլոս» ֆիլմը` բրոնզե մեդալի, Լուսկա Խալափյանի «Իլ Սետտիմո», Լևոն Պետրոսյանի «Միևնույն է կուտեն» և Մարտին Ուլիխանյանի «Դուռ» ֆիլմերն արժանացել են Պատվո դիպլոմների: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից,UNICA համաշխարհային հոբելյանական 75-րդ կինոփառատոնում թիմային հաշվարկով Հայաստանը զբաղեցրել է 3-րդ պատվավոր տեղը 32 երկրների շարքում:
«Ոչ կոմերցիոն ֆիլմերի կենտրոն»-ն արդեն երեք տարի մասնակցում է միջազգային «Նո Ֆի» կինոփառատոնին եւ մշտապես վերադանում մրցանակներով:

Армянский фильм удостоился золотой медали на австрийском международном кинофестивале
Фильм молодого армянского режиссера Арена Ватяна продолжительностью в 20 минут «Глиняный человек» удостоился золотой медали на международном кинофестивале «Но Фи». Это первый фильм и первая победа молодого режиссера Арена Ватяна. Фильм был снят при поддержке Национального киноцентра Армении.
Под руководством Арташеса Ованнисяна «Всеармянский некоммерческий центр кино» на 75-ом кинофестивале «Но Фи» в Австрии представил 7 армянских фильмов.
В результате армянские фильмы имели большой успех – золотая медаль и наилучший исполнитель мужской роли фильма «Глиняный человек» режиссера Арена Ватяна, бронзовая медаль фильму «Авлос» Алика Саркисяна, а почетных дипломов удостоились фильм «Иль Сеттимо» Люськи Халапян, фильм «Все равно съедят» Левона Петросяна и фильм «Дверь» Мартина Улиханяна.
Как сообщили Арменпресс в Национальном киноцентре Армении, на международном фестивале Армения в командном зачете заняла 3 место среди 32 стран.