Հայաստանում ռուսական ավիաբազայի հիմնական խնդիրը Հայաստանի օդային տարածքների պաշտպանությունն է. ավիացիայի հրամանատար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ռուսական ավիաբազան առաջիկայում կհամալրվի նոր ուղղաթիռներով: Այս մասին Հայաստանում ռուսական ավիաբազայի կազմավորման 15-րդ տարեդարձի տոնական արարողությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց Հայաստանում ռուսական ավիացիայի հրամանատար, գնդապետ Ալեքսանդր Պետրովը: «Հայաստանի ռուսական ավիաբազան շուտով կարդիականացվի և կընդլայնվի: Պայմանավորվածությունն արդեն կա, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա:
Ալեքսանդր Պետրովը տեղեկացրեց, որ առաջիկայում բազան կհամալրվի ՄԻԳ-29 մարտական ուղղաթիռներով: «Կարդիականացվեն նաև օդանավերի սարքավորումները»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ բազան արդեն համալրվել է նոր ՄԻ-29 մարտական ինքնաթիռներով, որոնք փոխարինել են ՄԻԳ-23 ինքնաթիռներին:
Շուտով ռուսական ավիացիան հնարավորություն կստանա մարտական պարապմունքներ անցկացնել նաև Արմավիրում` ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Բաղրամյան» հրաձգարանում: «Մենք Հայաստանի տարածքում միայն ուսումնական թռիչքներ ենք իրականացնում, սակայն չենք կրակում և հրթիռներ չենք արձակում, քանի որ մեր բազայում նման պայմաններ չկան: Մենք այդ գործողություններն իրականացնում ենք Ռուսաստանում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ արդեն պայմանավորվածություն կա և իրենք շուտով հնարավորություն կստանան օգտվել Բաղրամյան հրաձգարանից, որտեղ կան անհրաժեշտ պայմանները:
Անդրադառնալով բազայի գործունեությանը՝ Պետրովն ընդգծեց, որ նրա հիմնական նպատակը Հայաստանի օդային տարածքների պաշտպանությունն է, ինչն իրենք պատվով կատարել են և կկատարեն: «Մեր գործունեության 15 տարիների ընթացքում եղել են և' դժվարություններ, և' լավ օրեր: Մենք այս ընթացքում հաջողությամբ կատարել ենք մեր առջև դրված խնդիրները և կշարունակենք նույն պատրաստակամությամբ աշխատել»,- ասաց նա:
Հոկտեմբերի 18-ին Էրեբունի օդանավակայանում նշվեց Հայաստանում ռուսական ավիաբազայի կազմավորման 15-րդ տարեդարձը: Տոնակատարության ընթացքում հրամանատարության կողմից պարգևների արժանացան ավիաբազայի կայացման գործում մեծ ավանդ ունեցած մի խումբ սպաներ:

Основная задача российской авиабазы в Армении – защита воздушного пространства РА: командир авиации
Российская авиабаза в Армении в ближайшем будущем будет укомплектована новыми вертолетами. Об этом во время праздничной церемонии, посвященной 15-летию формирования российской авиабазы на территории РА, сказал командир российской авиации в Армении, полковник Александр Петров. «Российская авиабаза в Армении в скором времени будет модернизирована и расширена. Есть договоренность и работы в этом направлении уже ведутся», - сказал, как сообщает Арменпресс, Петров.
Он также сообщил журналистам, что в ближайшем будущем российская авиабаза, дислоцированная на территории Армении, пополнится и боевыми вертолетами МИГ-29. «Мы модернизируем и оборудование воздушных лайнеров», - сказал он, подчеркнув, что база уже полнилась новыми боевыми самолетами МИ-29, которые заменили самолеты МИГ-23.
В ближайшее время российская авиация будет иметь возможность провести боевые учения в Армавире на полигоне министерства обороны РА «Баграмян. «На территории Армении мы осуществляем только учебные полеты, но не стреляем и не пускаем ракеты, поскольку наша база не имеет подобных условий. Эти действия мы производим в России», - сказал полковник, добавив, что уже достигнута договоренность, так что вскоре они смогут воспользоваться полигоном «Баграмян», где есть все необходимые условия.
Коснувшись деятельности российской авиабазы в Армении, Александр Петров подчеркнул, что основная их задача – защищать воздушное пространство Армении, что они с честью выполняли и будут выполнять. «За 15 лет нашей деятельности в Армении были и трудности, и хорошие дни. Мы за это время успешно выполняли поставленные перед нами задачи и продолжим работать с той же готовностью», - сказал он.
18 октября в аэропорте «Эребуни» отмечалось 15-летие формирования российской авиабазы в Армении. Состоялась и церемония награждения командованием группы офицеров за весомый вклад в становление российской авиабазы в Армении.